چند درصد مردم در بخش غیررسمی کار می کنند؟

چند درصد مردم در بخش غیررسمی کار می کنند؟

به گزارش پلات بر مبنای آمارها سهم شاغلان بخش های غیررسمی طی سال های ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹ از شاغلان بخش های رسمی پیشی گرفته و بخش خدمات بیشترین تعداد شاغلان را به خود مختص کرده است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به صورت کلی فعالیتهای اقتصادی کشورها به دو بخش رسمی و غیررسمی تقسیم می شوند و بررسی این مسئله به لحاظ اقتصادی دارای اهمیت فراوانی برای تصمیم سازان، سیاستگذاران و متخصصان بازار کار است.

بازار کار کشورهای در حال توسعه در سالهای اخیر با گسترش پدیده ای به نام اشتغال و بخش غیررسمی روبه رو شده است. امروزه بخش غیررسمی بعنوان بخشی مهم و جدایی ناپذیر از زندگی اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بازار کار کشورها به حساب می آید که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمد، تولید و افزایش تولید ناخالص ملی ایفا می کند.

اشتغال غیررسمی به مشاغلی اشاره دارد که عموما فاقد حمایت های اساسی اجتماعی یا قانونی و مزایای شغلی است. منظور از اشتغال غیررسمی، فعالیتهایی است که در بنگاه ها، سازمان ها یا موسسات خصوصی ثبت نشده یا مشمول حسابداری نمی گردد و درصورت دریافت حقوق و دستمزد، حق بیمه و بازنشستگی از جانب کارفرما واریز نشود. همینطور فعالیتهایی که فاقد کارفرما و به شکل کارکن مستقل بوده و پرداخت مالیات یا حقوق دولتی در آن به ندرت دیده می شود.

مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی با استناد به گزارش مرکز آمار ایران نتایج تفصیلی اشتغال و بخش رسمی و غیررسمی در سال های ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹ را منتشر نموده است.

به باعث این گزارش، در سال ۱۳۹۸ سهم جمعیت شاغل کشور از اشتغال رسمی ۴۰.۷ درصد و از اشتغال غیر رسمی ۵۹.۲ درصد بوده است.این آمار به تفکیک جنسیت از آن حکایت می کند که ۴۱.۶ درصد شاغلان بخش رسمی را مردان و ۳۶.۶ درصد را زنان می سازند اما در بخش غیررسمی، زنان با ۶۳.۴ درصد بیشترین درصد شاغلین غیررسمی را به خود اختصاص داده اند.

در سال ۱۳۹۹ با اینکه آمار اشتغال غیررسمی نسبت به سال ۱۳۹۸ اندکی کاهش داشته اما همچنان بر اشتغال رسمی پیشی دارد به نحوی که بررسی سهم جمعیت کشور بر حسب وضع اشتغال رسمی یا غیر رسمی در سال ۱۳۹۹ مبین آن است که ۴۲ درصد شاغلان در بخش رسمی و ۵۸ درصد در بخش غیر رسمی اشتغال به کار دارند.

بررسی آمار به تفکیک جنسیت در سال ۱۳۹۹ هم از پایاپای بودن سهم مردان و زنان در اشتغال رسمی و غیر رسمی حکایت دارد.نتایج این گزارش نشان داده است که طی سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۹ میلیون و ۷۶۷ هزار نفر در بخش های رسمی و بیشتر از ۱۳ میلیون و ۴۹۰ هزار نفر در بخشهای غیررسمی فعالیت داشتند و بیشترین تعداد شاغلان در هر دو بخش رسمی و غیررسمی متعلق به بخش خدمات بوده است.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، آمار شاغلان بخش غیر رسمی طی سال های ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹ نسبت به بخش رسمی افزایش داشته است.

منبع:

1401/04/11
21:49:40
5.0 / 5
190
تگهای خبر: تخصص , تولید , جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات