وزیر كار اعلام كرد

پرداخت بموقع حقوق بازنشستگان

پرداخت بموقع حقوق بازنشستگان

به گزارش پلات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت بموقع حقوق بازنشستگان اطلاع داد و ضمن مخالفت با عرضه سیمان در خارج از بورس به برخی پیمانکاران خاص اظهار داشت: مبحث بیمه کارگران ساختمانی در مجلس درحال بررسی است و باید تأمین مالی شود.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، حجت الله عبدالملکی در مراسم افتتاح ۴ مرکز نوآوری و توسعه بخش تعاون که با امضای تفاهمنامه سه جانبه میان بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و معاونت امور تعاون همراه بود، اظهار نمود: در جهت توسعه بخش تعاون اقدام در دستور کار قرار گرفته است اول اصلاح قانون تعاون که لایحه آن در کمیسیون مربوطه در دست بررسی بود و اعلام کردیم بعد از افزوده شدن موارد جدید و به منظور ارتقای ظرفیت قانون، ۴۵ روزه آنرا به مجلس عرضه می نماییم.

وی تخصیص خط اعتبار ی ۲۰۰۰ میلیارد تومانی به بخش تعاون را دومین اقدام عنوان نمود و اظهار داشت: با تفاهمنامه ای که امروز بین معاونت تعاون، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون به امضا رسید، ۶۰ درصد از این تسهیلات با نرخ تکلیفی و با یارانه ای که معاونت تعاون می پردازد به تعاونی ها پرداخت می شود.

عبدالملکی ابراز امیدواری کرد: با افزایش منابع بانکی در سال ۱۴۰۱ تسهیلات دهی بانک توسعه تعاون به تعاونی ها افزایش یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوال ایسنا درباره حل مشکل بیمه کارگران ساختمانی اظهار داشت: درمورد بیمه کارگران ساختمانی لایحه ای الان در مجلس مطرح است و مسؤلان حوزه تأمین اجتماعی در این حوزه درحال پیگیری هستند. دولت مسئول بیمه کارگران ساختمانی است ولی این طرح بار مالی دارد که باید توسط دستگاههای مربوطه تأمین مالی شود.

وی در عین حال از پرداخت بموقع حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اطلاع داد و اظهار نمود: در ایام پس از کسب رأی اعتماد قول داده بودیم که حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به صورت منظم پرداخت گردد. خوشبختانه از دو روز گذشته پرداخت حقوق بازنشستگان کشوری و از بیست و یکم، حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شروع شده است.

عبدالملکی همینطور درباره مباحثی که در مورد ثبت نام جاماندگان یارانه معیشتی به تازگی مطرح شده اظهار نمود: هم اکنون طرحی در دولت در دست بررسی می باشد و درحال زمانبندی روش اجرای آن هستیم که هنوز نهایی نشده است.

وی به مبحث ورود شرکتهای جدید زیرمجموعه تأمین اجتماعی به بورس اشاره نمود و اظهار داشت: سیاست ما این است که در ابتدا عرضه شرکتهای جدیدی که در بورس نیستند صورت گیرد و این مسئله می طلبد که سازمان بورس در این حوزه کمک نماید، دوم محصولات و کالاهایی که بورس پذیر هستند در زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی وارد بورس کالا شده و در بورس عرضه شوند.

وزیر کار درمورد عرضه سیمان در بورس کالا هم اظهار داشت: در هفته های اول ۷۰ درصد سیمان عرضه شده در بورس کالا از شرکتهای تولید سیمان زیرمجموعه شستا، تأمین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی بود. درخواست هایی هم بود که سیمان را خارج از بورس به برخی پیمانکاران خاص بدهیم که با این خواسته مخالفت کردیم.

عبدالملکی در مراسم افتتاح چهار مرکز توسعه نوآوری بخش تعاون استانهای سیستان و بلوچستان، گیلان، سمنان و خوزستان، از بخش تعاون بعنوان یکی از زیر بخش های مهم اقتصاد ایران نام برد که با هدف ایجاد اشتغال در کشور و مشارکت مردمی در اقتصاد در کنار دو بخش خصوص و دولتی تعریف شده است.

وی اضافه کرد: در هفته تعاون سال جاری تعداد ۲۶۸ پروژه تعاونی در سرتاسر کشور با سرمایه گذاری ۳۳۸۷ میلیارد تومان به بهره برداری رسید که با بهره برداری این طرح ها ۷۹۰۰ فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد می شود.

به گفته وی، با عنایت به بیکاری جوانان بخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی از راه توسعه تعاونی ها و پشتیبانی از بخش تعاون میتوان اشتغال ارزان تر و گسترده تر ایجاد و از ظرفیت مراکز نوآوری بخش تعاون در این حوزه بهره برد.

وزیر تعاون در انتها از ساخت ۸۴۰ هزار واحد مسکن مهر توسط شرکتهای تعاونی مسکن اطلاع داد.

منبع:

1400/06/31
16:25:33
5.0 / 5
199
تگهای خبر: پروژه , تولید , ثبت نام , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پلات