رقم سبد معیشت کارگران مشخص شد؟

رقم سبد معیشت کارگران مشخص شد؟

هفتمین نشست کمیته دستمزد شورایعالی کار بر خلاف روال جلسات گذشته در حالی برگزار شد که از مفاد درون جلسه و تصمیمات گرفته شده خبری در رسانه ها درز نکرد.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، با روی کار آمدن دولت سیزدهم، در وزارت کار رویه خوبی در پیش گرفته شده و جلسات کمیته دستمزد هر دو هفته یکبار برگزار شده است. در حالیکه تابحال شش جلسه کمیته دستمزد برگزار و نمایندگان کارفرمایی و کارگری منعی در بیان جزئیات و مفاد جلسه و تصمیمات گرفته شده نداشتند، هفتمین جلسه کمیته دستمزد برخلاف روال گذشته با درخواست از نمایندگان دو طرف برای عدم مصاحبه با رسانه ها همراه شد.

بر اساس اطلاع خبرنگار ایسنا، دلیل رسانه ای نشدن مفاد جلسه روز گذشته کمیته دستمزد، غیر رسمی بودن جلسه عنوان شده و با عنایت به حضور نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی در جلسه، جدولی از اقلام خوراکی سبد معیشت خانوارهای کارگری عرضه شده است.

البته به نظر می آید عدم رسانه ای شدن مفاد هفتمین جلسه کمیته دستمزد موقتی باشد و جلسات آتی کمیته مزد همچون روال سابق ادامه یابد.

امسال جلسات کمیته دستمزد شورایعالی کار با طرح مباحثی در مورد منطقه ای کردن دستمزد کارگران به جریان افتاد.

موضوع منطقه ای کردن دستمزدها سال قبل از جانب شرکای اجتماعی بخصوص گروه کارفرمایی مطرح شد؛ با این استناد که در ماده ۴۱ قانون کار اشاره شده که شورایعالی کار میزان حداقل مزد کارگران برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف را تعیین کند. بر همین مبنا مقرر شد تا موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی نسبت به این مورد تحقیق کند و نتایج گزارش را در اختیار اعضای کمیته دستمزد قرار دهد.

در طول جلسات، مباحثی همچون خط فقر، تورم، معیشت جامعه کارگری، نقاط قوت و ضعف دستمزد و بهبود فضای کسب و کار عنوان شد و رفته رفته با تداوم جلسات، گزارش نماینده موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در مورد مزد منطقه ای نشان داد که هزینه های زندگی کارگران افزایش و فاصله نمودار تورم و زندگی خانوارهای کارگری بیشتر شده است.

علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزیر کار ـ در ایام گذشته ضمن اشاره به دغدغه تعیین حقوق و دستمزد اظهار داشته بود: دولت در تلاش است تا تورم را کنترل کند تا نتیجه آن بر سفره کارگران اثرگذار باشد.

به اعتقاد وی، در بحث تعیین حقوق و دستمزد سال آینده با تنظیم روابط میان کارگر و کارفرما میتوان به نتایج خوبی دست یافت و دغدغه های معیشتی را کم کرد.

معاون وزیر کار در عین حال از برگزاری شش جلسه کمیته تخصصی دستمزد ذیل شورایعالی کار اطلاع داده و اظهار داشته بود: "هنوز در مورد سبد معیشت خانوار کارگری تصمیم گیری نشده است. "

به گفته رعیتی فرد، احتمالا در جلسه بعدی کمیته دستمزد با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت سبد معیشت خانوارهای کارگری تعیین می شود که با عنایت به اظهارات معاون وزیر کار و عدم رسانه ای شدن مفاد جلسه عصر روز گذشته، احتمال رسیدن به رقم سبد معیشت کارگران و تعیین آن در آخرین دور مذاکرات، دور از انتظار نیست.

نمایندگان کارگران در کمیته دستمزد شورایعالی کار معتقدند وزارت کار در این دوره همراهی و مساعدت لازم را برای تشکیل جلسات کمیته دستمزد و شورایعالی کار نشان داده و معاونت روابط کار با جدیت پیگیر برگزاری جلسات کمیته دستمزد است تا خروجی جلسه برای نشست اصلی شورایعالی کار به دست آید.

پیش از این مرکز آمار ایران، رقم هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار را ۱۱ میلیون تومان اعلام نموده بود. به قول نمایندگان کارگری حاضر در جلسات کمیته مزد، گزارش موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، مهر تأییدی بر کاهش توان شاغلان رسمی بوده است؛ به نحوی که افراد شاغل در سال های اخیر با افت قدرت معیشت رو به رو شده اند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، مقامات کارگری و فعالان حوزه کار ضمن اشاره به افزایش هزینه های سبد معیشت کارگران و رسیدن آن به مرز ۱۱ میلیون تومان در ماه و افزایش قیمت اقلام و مولفه هایی همچون اجاره بها، مسکن و خوراکی ها بر ضرورت افزایش منطقی و واقعی شدن دستمزد سال آینده کارگران تاکید کرده اند.

منبع:

1400/10/28
16:58:04
5.0 / 5
291
تگهای خبر: تخصص , تورم , جامعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات