بانك مركزی:

اعتبار وام ودیعه مسکن به اتمام رسید

اعتبار وام ودیعه مسکن به اتمام رسید

به گزارش پلات ثبت نام وام ودیعه مسکن در حالی ادامه دارد که بانک مرکزی از اتمام اعتبار بانکها خبر می دهد ولی معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی این اتمام اعتبار را قبول ندارد.به گزارش پلات به نقل از مهر، شهرزاد دانشمندی مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی می گوید: به نیمی از متقاضیان تسهیلات ودیعه مسکن، وامی پرداخت نخواهد شد.
بانک مرکزی: تا کنون ۱۳ هزار میلیارد تومان وام ودیعه داده ایم
وی با بیان این که سامانه ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن از طرف وزارت راه و شهرسازی اداره می شود، اضافه کرد: تابحال حدود ۱۳۰ هزار میلیاردریال، بیش از سهمیه تعیین شده ستاد کرونا، ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن انجام شده است و بانکها هیچ تعهدی برای پرداخت تسهیلات بیش از سهمیه های تعیین شده از طرف ستاد کرونا ندارند.

وی علت سخت گیری بانکها برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن را پُر شدن سهمیه تعیین شده عنوان نمود و اظهار داشت: تعداد افراد در صف مانده، دو برابر سهمیه تعیین شده است و متقاضیانی که موفق به دریافت تسهیلات نشده اند ناراضی خواهند شد.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اضافه کرد: باوجود این که سهمیه تسهیلات ۱۲ درصدی ودیعه مسکن تکمیل شده است، همچنان سامانه ثبت نام این وام از طرف وزارت راه و شهرسازی باز است که منجر به اعطای تسهیلات نخواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی: اتمام اعتبار بانک ها، قابل قبول نیست / ‬ ۴ هزار میلیارد تومان تا کنون پرداخت شده

این در حالی است که معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید: برمبنای آخرین آمار یک میلیون و ۶۸۵ هزار نفر تا کنون برای دریافت وام ودیعه ثبت نام کرده اند و از این تعداد ۶۴۰ هزار نفر به بانکها معرفی شده اند و ۱۴۲ هزار نفر هم تسهیلات دریافت کرده اند.

محمود محمود زاده اظهار داشت: در ابتدای سال، مکاتبه ای با ستاد ملی مقابله با کرونا برای پرداخت وام ودیعه مسکن داشته ایم و این ستاد تسهیلاتی برای پرداخت وام ودیعه مسکن به بانکها در نظر گرفته اند. حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای وام ودیعه مسکن در نظر گرفتند که از این مقدار تنها ۴۵ درصد که معادل ۴ هزار میلیارد تومان است تا کنون توسط بانکها پرداخت شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: به هیچ عنوان این مساله مورد قبول نیست که اعتبار بانکی برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به پایان رسیده است. ممکنست بین شعب بانکها شعبه ای نیاز به تجدید نظر داشته باشد و ما مکاتبه برای تأمین اعتبار نماییم، اما این که اعتبار همه شعب بانکها به پایان رسیده است به هیچ عنوان مورد قبول نیست.
متن مصوبه ستاد کرونا درباب وام ودیعه
در اواخر خرداد ماه سال جاری هم ستاد ملی مقابله با کرونا، سقف بودجه در نظر گرفته شده برای تسهیلات ودیعه مسکن را ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام نموده و به تصویب رسانده بود.


منشأ سوءتفاهم وزارت راه و بانک مرکزی کجاست؟
به نظر می رسد علت تفاوت آمار و محاسباتی که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی از اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن با معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دارند، مدت زمان مورد نظر هر یک از این دستگاهها است.
بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، احتمالاً کل دو سالی که از اعطای تسهیلات ودیعه مسکن می گذرد را در نظر دارند و وزارت راه و شهرسازی تسهیلاتی که سال جاری پرداخت شده را تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته اند.
وزارت اقتصاد (نیمه نخست مهر امسال): تا کنون ۶.۴ هزار میلیارد تومان وام ودیعه پرداخت شده
بر اساس آماری که وزارت اقتصاد تا آخر نیمه نخست مهر سال جاری عرضه کرده بود، تعداد دریافت کنندگان وام ودیعه مسکن با آماری که وزارت راه و شهرسازی می گوید، متفاوت است.
وزارت اقتصاد می گوید: تا نیمه اول مهرماه سال جاری بانکها و مؤسسات اعتباری دولتی و خصوصی حدود ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به ۲۶۷ هزار و ۱۶۷ نفر متقاضی پرداخت کرده اند.
ضمن این که ۴۷ هزار و ۱۲۳ پرونده به مبلغ نزدیک به یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان هم تشکیل و به زودی به متقاضیان پرداخت خواهد شد.


منبع:

1400/09/08
11:18:30
5.0 / 5
272
تگهای خبر: ثبت نام , شهر , شهرسازی , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات