یك نماینده مجلس خبر داد؛

موافقت كمیسیون عمران با بخشنامه۵درصدی آخوندی، راه حل بحران بدهی ها

موافقت كمیسیون عمران با بخشنامه۵درصدی آخوندی، راه حل بحران بدهی ها

پلات: رئیس كمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: در كمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ مصوب شد تا مطالبات پیمانكاران از دولت با بدهی های آنها به بانك ها تهاتر شود.به گزارش پلات به نقل از مهر، محمدرضا رضایی كوچی در حاشیه بازدید از شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك در جمع خبرنگاران درباره بخشنامه اخیر وزیر راه و شهرسازی و حذف كسر ۵ درصد از دستمزد مهندسان از جانب سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت: این مبالغی كه از مهندسان كم شد باید در جهت خدمات به مهندسان مانند آموزش و فراهم كردن زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی هزینه می شد.
وی اضافه كرد: اینكه بخواهیم پولی از مهندسان كسر و آن را صرف حقوق كارمندان نماییم، كمیسیون عمران با این مورد چندان موافق نیست.
رئیس كمیسیون عمران مجلس در مورد پرسشی درباره نداشتن مبنای قانونی برای اعمال جدید كسر ۵ درصد از حق نظارت مهندسان تصریح كرد: تابحال در این خصوص اختلاف نظر وجود داشت بنابراین در بحث اصلاح قانون نظام مهندسی یكی از موادی كه اصلاح و شفاف می شود، همین مبحث كسر درآمد مهندسان بعنوان حق النظاره و همینطور نحوه هزینه كرد این درآمدهاست.
رضایی كوچی خاطرنشان كرد: كمیسیون عمران با بخشنامه اخیر وزیر راه و شهرسازی موافق بوده و مایل نیست تا این ۵ درصد از مهندسان كسر شود و امیدواریم بخشنامه وزیر راه و شهرسازی از دهم بهمن ماه جاری اعمال شود.
وی درمورد اصلاح قانون نظام مهندسی در كمیسیون عمران مجلس خاطرنشان كرد: قبلاً لایحه ای به این منظور به مجلس ارسال شده بود و ما یك ماه به دولت فرصت دادیم تا پیش نویس این لایحه را اصلاح كند ولی این پیش نویس قابل اجرا نیست بنابراین بعد از اتمام بررسی لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی، كمیسیون عمران رأساً به این مورد ورود كرده و طرحی كه در نظر دارد را بررسی خواهد نمود كه تا پیش از آخر سال جاری این مسئله اجرایی می گردد.
رضایی كوچی درمورد تبدیل شركت آزمایشگاه مكانیك خاك به سازمان توسعه كیفیت پروژه های عمرانی، تاكید كرد: هم اكنون پروژه های عمرانی از كیفیت خوبی برخوردار نیستند و ساختمان های ما نسبت به عمر مفید سازه های دیگر كشورها طول عمر پائینی دارند حتی ساختمان های جدیدی هم كه ساخته می گردد در مدت زمان كوتاهی فرسوده می شوند. این مورد به عوامل متعددی همچون نداشتن كارگر ماهر، نبود آموزش برای مهندسان ساختمان ها، كیفیت پائین مصالح و نبود دستگاه حاكمیتی برای نظارت بر كیفیت ساخت و ساز ها در كشور است. بنابراین نیاز داریم تا سازمانی تولید شود كه بر كیفیت ساخت و ساز ها در كشور نظارت كند.
رئیس كمیسیون عمران مجلس در پاسخ به پرسشی درباره كم شدن بودجه وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۷ خاطرنشان كرد: بودجه این وزارت خانه از ۸ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۵ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۷ كاهش یافته است.
وی تصریح كرد: هم اكنون وزارت راه و شهرسازی ۱۵ هزار میلیارد تومان به پیمانكاران بدهكار است و طبیعی است وقتی سه هزار میلیارد تومان از بودجه این وزارتخانه كاسته می گردد شرایط برای اجرای پروژه های عمرانی سخت خواهد شد. از سویی دیگر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام در كشور داریم.
رضایی كوچی خاطرنشان كرد: بنابراین دولت را مكلف كردیم تا سامانه ای طراحی كند كه در آن به صورت شفاف نوع پروژه ها و میزان پیشرفت آنها را اعلام نماید ولی این كار انجام نشده است بنابراین در بودجه ۹۷ تاكید شده تا چنین سامانه ای راه اندازی شود.
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از دیگر اقداماتی كه در جهت كمك به وزارت راه و شهرسازی در كمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ به تصویب رسید، پرداخت بدهی پیمانكاران است چون اعتقاد ما این است كه پیمانكار تا زمانی كه طلبش داده نشود امكان ادامه اقدامات اجرایی خویش را ندارد. بنابراین در كمیسیون تلفیق تصویب گردید تا طلب پیمانكاران از دولت را با بدهی پیمانكاران به بانكها تهاتر نماییم و امیدوارم در بودجه ۹۷ به تصویب برسد.
رئیس كمیسیون عمران مجلس در انتها تصریح كرد: امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی سررسید می گردد كه مربوط به سال های قبل است. پیش بینی كرده ایم كه ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال آینده باشد كه نزدیك به ۸۰ درصد آن اوراق اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشاركت است.

1396/11/03
13:28:26
5.0 / 5
4540
تگهای خبر: شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پلات