وزارت راه اعلام كرد؛

رشد ۱۷۷ درصدی ترانزیت ریلی در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰

رشد ۱۷۷ درصدی ترانزیت ریلی در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰

به گزارش پلات آمارهای معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از آن حکایت می کند که طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰، میزان ترانزیت ریلی کشور ۱۷۷ درصد افزایش پیدا کرده و به ۱۸۰۰ هزار تن رسیده است.


به گزارش پلات به نقل از وزارت راه و شهرسازی، بنابر اعلام معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع این وزارت خانه، میزان ترانزیت توسط بخش ریلی در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ به ۱۸۰۰ هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن یعنی سال ۱۳۹۹ (۶۵۰ هزار تن) ۱۷۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
بررسی روند ۱۰ ساله ترانزیت ریلی از آن حکایت می کند که بیشترین میزان ترانزیت در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۶ و به میزان ۱۴۵۴ هزارتن ثبت شده است. از طرفی مقایسه عملکرد ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ با عملکرد ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۶، افزایش ۲۴ درصدی ترانزیت ریلی را نشان داده است. به عبارت دیگر ترانزیت ریلی کشور در سال ۱۴۰۰ حتی از سال ۹۶ با بیشترین میزان ترانزیت هم درخشان تر عمل کرده است.
همچنین بخش ریلی در ۱۱ ماهه سال قبل ۴۳ میلیون تن حمل بار را به ثبت رسانده که باآنکه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۴۶ میلیون تن) ۷ درصد کاهش داشته اما بازهم عدد قابل توجهی است.
هرچند میزان حمل بار ریلی در سال ۱۴۰۰ افزایشی نبوده اما بررسی روند ۱۰ ساله حمل بار نشان داده است که بیشترین حمل بار در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ و به میزان ۴۶ میلیون تن بوده است. ازاین رو تنها ۳ میلیون تن با رکورد حمل بار ریلی اختلاف دارد.
ضمن این که عواملی همچون تعطیلی معادن و کارخانه ها، کـاهش سـطح تقاضـای داخلی به جهت رکود ناشی از شیوع بیماری، کاهش نیروی انسانی به منظور انجام عملیات تخلیه و بارگیری، عدم ورود کشتی ها به بنادر کشور به منظور انجام حمل و نقل ترکیبی (دریایی، ریلی)، مسدود شدن مرزها و کاهش محسوس کالاهای ترانزیتی هم در کاهش حمل بار ریلی تأثیر گذار بوده است.
بخش ریلی در حوزه جابجایی مسافر هم عملکرد قابل توجهی در سال ۱۴۰۰ داشته است.
بر اساس گزارش مرکز آمار، اطلاعات و پایش برنامه های معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، تعداد مسافر جابه جا شده توسط بخش ریلی در ۱۱ ماهه سال قبل ۱۸.۸ میلیون نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن یعنی سال ۱۳۹۹ (۸/۹ میلیون نفر) به میزان ۹۲ درصد افزایش داشته است.
بررسی روند ۱۰ ساله جابجایی مسافر از آن حکایت می کند که بیشترین میزان جابجایی مسافر در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ و به میزان ۲۶ میلیون نفر ثبت شده است.
همچنین مقایسه عملکرد ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ با عملکرد ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸، کاهش ۲۸ درصدی جابجایی مسافر از راه خطوط ریلی را نشان داده است که این کاهش به علت پاندمی کرونا از سال ۱۳۹۹ و افت میزان سفرها رخ داده است.
گفتنی است، ایمنی در جابه جایی بار و مسافر، صرفه جویی در مصرف سوخت و حفظ محیط زیست از مزیت های مهم توسعه حمل و نقل ریلی در کشور است، توسعه ای که در رشد اقتصاد ملی هم تأثیر مثبتی دارد. بدین منظور تکمیل شبکه ریلی با هدف تمرکز بر کریدورهای ترانزیتی و اتصال مراکز استان ها به شبکه ریلی جزو اولویت های وزارت راه و شهرسازی بوده و در همین راستا مقرر است ۵ خط ریلی جدید در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.


منبع:

1401/01/06
14:30:06
5.0 / 5
322
تگهای خبر: بنادر , حمل و نقل , خانه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات