بهانه تراشی برخی بانك ها در پرداخت وام اجاره

سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید!

سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید!

به گزارش پلات، در شرایطی که تسهیلات کمک ودیعه مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از اوایل خردادماه سال جاری ابلاغ گردیده، بنا به قول برخی متقاضیان در نقاط مختلف کشور، برخی بانکها به بهانه نداشتن ابلاغیه و بخشنامه از پرداخت این وام خودداری می کنند. برخی مستأجران هم می گویند که بانک به آنها گفته کپی سند خانه یا خودرو متعلق به خویش را بیاورید تا بدانیم توانایی پرداخت وام اجاره را دارید.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، هفدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن امسال را به دولت عرضه کرد و سوم خرداد ماه سال جاری شورای پول و اعتبار موافقت خود را با پرداخت وام اجاره تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان در تهران، ۷۰ میلیون تومان در مراکز استانها و ۴۰ میلیون تومان در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت اعلام نمود.
منابع در نظر گرفته شده برای این تسهیلات هم امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان است که گفته می شود از محل مبحث منابع بانکی قانون جهش تولید و تأمین مسکن تأمین خواهد شد. مطابق بخشنامه ای که چهارم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ از جانب بانک مرکزی به بانکها اعلام شده، پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به صراحت عنوان شده است.
با این وجود به نظر می آید برخی بانکها به بهانه های مختلف از پرداخت وام اجاره شانه خالی می کنند این مشکل در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ هم وجود داشت. آنطور که برخی متقاضیان در نقاط مختلف کشور می گویند بعد از ثبت نام در سامانه وزارت راه و شهرسازی و معرفی آنها از جانب این وزارت خانه به سیستم بانکی، بانکها به این بهانه که هیچ ابلاغیه و بخشنامه ای در این حوزه به آنها اعلام نشده از پرداخت تسهیلات اجاره امتناع می کنند.
بانکها امسال موظف به پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن هستند اما اعلام روابط عمومی بانک مرکزی تابحال فقط ۱۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در این خصوص پرداخت شده است.
یکی از متقاضیان در اینباره به ایسنا اظهار داشت: بعد از ثبت نام در سامانه طرح های حمایتی مسکن و معرفی به یکی از بانکهای خصوصی برای دریافت وام اجاره، به بانک مورد نظر رجوع کردم. در کمال تعجب کارمند بانک به من اظهار داشت که باید کپی سند خانه یا خودرو متعلق به خودت را بیاوری تا بدانیم که از تمکن مالی برای پرداخت اقساط برخوردار هستی! من گفتم مگر این وام به اجاره نشین ها پرداخت نمی شود؟ اگر خانه داشتم که دیگر مستاجر نبودم.
در دستورالعمل اجرایی ودیعه مسکن به بانکها اخطار داده شده اگر بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی نسبت به اعطای تسهیلات مبحث این دستورالعمل به متقاضیان بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی اقدام نکند، مشمول جریمه مالیاتی مندرج در تبصره (۵) ذیل ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن می شود.
بانکها در شرایطی از پرداخت وام اجاره جاخالی می دهند که نرخ ها در بازار اجاره مطابق معمول هر سال رو به افزایش گذاشته و هرچه تسهیلات دیرتر به دست مستأجران برسد اثرگذاری آن کمتر می شود. تیرماه سال جاری متوسط رشد سالیانه اجاره بها در شهر تهران ۴۷ درصد و در کل کشور ۵۲ درصد بود.1401/05/27
13:22:44
5.0 / 5
224
تگهای خبر: تولید , ثبت نام , خانه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات