یك كارشناس اقتصادی در گزارش پلات مطرح كرد:

نوسازی بافت های فرسوده یا ساخت خانه های یک طبقه؟

نوسازی بافت های فرسوده یا ساخت خانه های یک طبقه؟

پلات: سیاست اخیر شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص واگذاری زمین به مردم برای ساخت خانه های ویلایی و یک طبقه موجب افزایش هزینه ها و اتلاف منابع می شود.به گزارش پلات به نقل از مهر، با توجه به این که خیلی از کشورهای توسعه یافته در حال ساخت خانه های بلند مرتبه هستند به سبب تجمیع امکانات و زیرساخت های شهری در کلانشهرها راه اندازی ساختمان های بلند مقرون به صرفه تر است از هزینه در نقاط حومه ای صرف واحدهای یک طبقه شود.
در روزهای گذشته از احیای بافت فرسوده بارها شنیده ایم و این امر منطقی تر از آن خانه سازی در حومه است اما باید به این نکته توجه کرد که زیر ساخت های رفاهی شهری در حومه و شهرهای جدید وجود ندارد بدین سبب بهتر است که مردم را به ساخت و ساز در بافت های فرسوده تشویق نماییم. البته ساخت و ساز در بافت های فرسوده باتوجه به مسائلی درباب تجمیع پلاک ها، موضوع وراثت خانه ها، دریافت پروانه و عدم مدیریت یکپارچه و غیره دشوار است. پس بنظر می رسد دولت راحت ترین راه یعنی ساخت مسکن در شهرهای جدید را انتخاب نموده است. در صورتیکه این در بخش ها با معضل تامین امکانات مواجهیم.
از نگاهی دیگر بلندمرتبه سازی در کاهش حمل و نقل، کاربرد بهینه زمین، کاهش حجم شبکه های زیربنایی در شهر، کاهش مسافرت درون شهری و کاهش اتلاف وقت، ایجاد ساختمان با کاربری مختلط، ایجاد چشم انداز زیبا و خلق فضاهای دنج و آرام به شرط طراحی مناسب، و امکان استفاده بهتر و بیش از زمینهای مرتعی و کشاورزی و خاک های صنعتی بلند مرتبه سازی لازمست، باتوجه به وجود اراضی گسترده و زیرساخت هایی که از قبل برای شهرهای کوچک تامین شده، توسعه افقی و راه اندازی خانه هایی با حیاط های بزرگ توجیه دارد. اما در کلانشهرها و حومه آنها که جمعیت زیادی دارند، ساخت خانه های بزرگ به صورتی اتلاف زمینهای باارزش این مناطق است.
ایده ویلا سازی خوب اما خام
مجید گودرزی کارشناس مسکن درباب ساخت خانه های ویلایی در اطراف کلانشهرها به خبرنگار مهر اظهار داشت: اول این که ساخت خانه های یک طبقه یا همان ویلایی فضای بیشتری نیاز دارد تا خانه های افقی و بلند مرتبه و بحث دوم بحث امکانات شهری است که باید برای این شهرک ها درنظر گرفته شود این ایده مانند ایده شهرهای جدید است اما اول باید زیر ساخت ها درست شود تا این ایده عملی گردد.
وی در ادامه بیان کرد: البته همانند مهرشهر با توجه به این که چند دهه از ساخت و ساز در مهرشهر گذشته است اما هنوز رفت و آمد سخت و طاقت فرسا است ایده ساخت خانه های ویلایی و شهرک سازی اگر بخواهد همانند این شهرهای جدید شود نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
نوسازی راه حل کم هزینه تر از ویلا سازی
این کارشناس مسکن درباره ی این که نوسازی بافت فرسوده بهتر است یا ساخت خانه های ویلایی اظهارداشت: نوسازی بافت فرسوده می تواند کم هزینه تر باشد البته نوسازی بافت فرسوده نیز مشکلاتی را دارد خیلی از خانه ها در بافت فرسوده یا ارثی هستند یا این که قولنامه ای اگر شخصی هم بخواهد سند خانه را بگیرد باید هزینه زیادی پرداخت کند بدین سبب نوسازی را انجام نمی دهد اول باید مشکلات این بافت فرسوده برطرف شود بعد به سراغ نوسازی رفت.
وی در آخر بیان کرد: بافت فرسوده بحث حمل و نقل را ندارد و این می تواند بهتر از ساخت خانه های ویلایی باشد چونکه شهرک های خانه های ویلایی اصلی ترین معضلی که دارند همین بحث حمل و نقل است.

1401/09/11
13:49:09
5.0 / 5
272
تگهای خبر: حمل و نقل , خانه , شهر , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پلات