آمار صدور مجوزهای مشاغل خانگی در سال ۱۴۰۱

آمار صدور مجوزهای مشاغل خانگی در سال ۱۴۰۱

پلات: معاون وزیر کار از رشد 202 درصدی صدور مجوزهای مشاغل خانگی در سال قبل آگاهی داد و اشتغال ایجادی در بخش مشاغل خانگی را بیش از 103 هزار شغل اعلام نمود.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، مشاغل خانگی به مشاغلی گفته می شود که با سرمایه اندک قابل راه اندازی هستند و افراد علاقمند می توانند با کمترین هزینه در محل سکونت خود و در کنار اعضای خانواده به کسب و کار خانگی بپردازند.

در حال حاضر مدل کسب و کارهای خانگی در خیلی از کشورها مورد توجه قرار گرفته و آمارها نشان داده است ۲۳ درصد کل مشاغل در کشورهای فوق صنعتی را کسب و کارهای خانگی می سازند.

در همین راستا تمرکز بر موضوع اشتغال خانگی یکی از برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عرصه ایجاد اشتغال به حساب می آید و بر همین مبنا سال قبل ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱ اختصاص پیدا کرد.

بر اساس اعلام معاونت اشتغال وزارت کار پارسال در بحث صدور مجوز مشاغل خانگی ۲۰۲ درصد رشد و در بحث اشتغال ایجادی رشد ۱۰۲ درصدی را شاهد بودیم.

محمود کریمی بیرانوند - معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار ضمن تشریح جزییات عملکرد مشاغل خانگی در دولت سیزدهم طی سال ۱۴۰۱ از جذب ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بخش متقاضیان مستقل و پشتیبان آگاهی داد.

وی با اشاره به اینکه مجوز ۹۵ درصد مشاغل خانگی به شکل آنی صادر شد، اظهار داشت: سال قبل با صدور بیش از ۲۱۸ هزار مجوز، رشد ۲۰۲ درصد در صدور مجوزهای مشاغل خانگی را شاهد بودیم.

به گفته معاون اشتغال وزارت کار در عرصه اشتغال خانگی با رشد ۱۰۲ درصد اشتغال ایجادی و سهم ۱۰ درصد از کل اشتغال ایجادی بیش از ۱۰۳ هزار شغل پارسال به وجود آمد.

پیشتر معاون اشتغال وزیر کار اظهار داشته بود: امسال با همکاری بانک مرکزی اعتبار تسهیلات مشاغل خانگی با ۳۳ درصد رشد به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزوده شده و استان هایی که دارای عملکرد بهتری در عرصه اشتغال خانگی باشند از تسهیلات بیشتر بهره مند خواهند شد.

در حال حاضر بیش از ۵۰۰ بازارچه مشاغل خانگی و ۱۴ تعاونی استانی تامین نیاز مشاغل خانگی در کل کشور بوجود آمده است. همین طور طبق آمارها بیش از ۷۰۰ شبکه و زنجیره تامین مشاغل خانگی در استانهای کشور راه اندازی شده و پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به دولتهای گذشته ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وزارت کار امسال سقف پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان مستقل را به ۱۵۰ میلیون تومان و برای مشاغل پشتیبان به ۴ میلیارد تومان افزایش داده که سود آن ۴ درصد است.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، امروزه کسب و کارهای خانگی همچون بخش های حیاتی و ضرورتی فعالیتهای اقتصادی در بیشتر کشورها محسوب می شوند که از نظر ایجاد شغل، نوآوری در عرضه محصول یا خدمات سبب تنوع بسیاری در جوامع و اقتصادهای جهان شده اند.مشاغل خانگی یکی از بهترین روش های ایجاد اشتغال به حساب می آید که ضمن پایدار بودن، درآمد قابل توجهی را برای صاحبان خود ایجاد می کنند.

منبع:

1402/02/27
16:21:32
5.0 / 5
324
تگهای خبر: جت , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پلات