رشد اقتصاد مستلزم تربیت نیروی ماهر و کاربلد

رشد اقتصاد مستلزم تربیت نیروی ماهر و کاربلد

به گزارش پلات، هم اکنون نبود نیروی متناسب با نیاز بازار یکی از اشکالات به حساب می آید و نقش آموزش های مهارتی در اشتغال پذیری دانشجویان حایز اهمیت است. کارشناسان بالا بودن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان را ناشی از ضعف مهارت آموزی دانسته و معتقدند توسعه اقتصاد مستلزم تربیت نیروی انسانی ماهر، آموزش دیده و کاربلد است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، مهارت آموزی راهکاری برای حل مشکل بیکاری در کشور است و توانمندسازی نیروی انسانی از راه آموزش مهارت های شغلی و تخصصی در مراکز آموزش مهارتی یکی از این راهکار ها به حساب می آید که به عرضه نیروی انسانی کارآمد و ماهر و توانمند منجر شده و باعث کاهش مشکلات اقتصادی و نرخ بیکاری و افزایش بهره وری و کارایی شاغلان بخشهای مختلف می شود.

هم حالا با جمعیت فارغ التحصیلان بیکار روبه رو هستیم که بر اساس گزارش های موجود یکی از دلایل بیکاری آنها فقدان مهارت برای ورود به بازار کار است.

بر اساس گزارش ها بیشتر از ۴۰ درصد رجوع کنندگان به مراکز آموزش مهارتی را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند، این در شرایطی است که نزدیک به ۶۰ درصد فارغ التحصیلانی که دوره های مهارتی را گذرانده اند در راهیابی به بازار کار و یافتن شغل موفق تر بودند. به قول کارشناسان آموزش های عالی بگونه ای نیست که افراد بعد از فارغ التحصیلی بتوانند در بازار کار مشغول شوند.

در همین راستا رحیم سرهنگی - رئیس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی ضمن اشاره به نرخ بالای بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها نسبت به بیکاری کل کشور معتقد است: یکی از مهم ترین علل این امر عدم مهارت آموزی دانشجویان و عدم تجهیز فارغ التحصیلان به مهارت های مورد نیاز بازار کار کشور است.

وی از مؤسسه کار و تأمین اجتماعی بعنوان بازوی فکری و تحقیقاتی وزارت کار نام برده و می گوید: این مؤسسه تلاش می کند فرایند ورود فارغ التحصیلان دانشگاه به بازار کار را کوتاه تر و آسان تر و محتوای مورد نیاز در این خصوص را با همکاری مراکز معتبر و مرتبط فراهم آورد.

رئیس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی درعین حال راه اندازی نظام جامع اطلاعات بازار کار کشور را یاد شده قرارداده و می گوید: در این نظام تمام اطلاعات مورد نیاز ذی نفعان کار کشور قابل دسترس خواهد بود.پیشتر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به لزوم بهره گیری از ظرفیت مراکز و دانشگاه های فنی و حرفه ای اظهار داشته بود: مهم ترین رکن ایجاد اشتغال پایدار، مقوله آموزش است که در این حوزه اشتغال خانگی، آموزش های غیر حضوری، آموزش های نظام مند و نظام استاد شاگردی رونق پیدا کرده است.

وی بر ضرورت احیای نظام استاد شاگردی با محوریت مهارت آموزی دانش آموزان و دانشجویان تاکید کرده و تربیت نیروی انسانی کاربلد و ماهر را یکی از راهکارهای عبور از مشکلات کنونی عنوان کرده بود.

طی روزهای گذشته و در جهت توسعه مهارت افزایی و تجهیز دانش آموزان به آموزشهای مهارتی طرح ملی "مدارس تابستانی مهارت" با همکاری و مشارکت سازمان آموزش فنی و حرفه ای، وزارت آموزش و پرورش و کمیته امداد امام خمینی در دستور کار قرار گفت.

با اجرای این طرح که تا پایان هفته آینده نهایی می شود، دانش آموزان در اوقات فراغت خود از آموزشهای مهارت محور بهره مند می شوند.

به گفته غلامحسین حسینی نیا - معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای بر طبق این طرح، دانش آموزان می توانند در طول سالهای تحصیلی در اوقات فراغت تابستان با گذراندن دوره های مهارت آموزی در ۱ الی ۳ دوره تابستانی به صورت پیوسته صاحب یک مهارت تخصصی پیش از ورود به دانشگاه و خدمت مقدس سربازی شوند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، الان در سازمان آموزش فنی و حرفه ای ۶۴۰ مرکز دولتی آموزشی متشکل از ۵۴۰۰ کارگاه وجود دارد که سالانه ظرفیت آموزش بیشتر از ۵۵۰ هزار نفر دوره را دارند. همینطور بیشتر از ۱۲ هزار آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای با ظرفیت آموزش ۶۰۰ هزار نفر دوره در سال وجود دارد که در مهارت آموزی و اشتغال آفرینی مهارت آموزان و فراهم کردن بستر تحقق اهداف و برنامه های اشتغال دولت نقش موثری و بسزایی ایفا می کند.

منبع:

1402/02/28
15:54:45
5.0 / 5
85
تگهای خبر: آموزش , تخصص , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پلات