سهمی از فاینانس یك میلیارد یورویی اتریش برای گردشگری ایران

سهمی از فاینانس یك میلیارد یورویی اتریش برای گردشگری ایران

پلات: ایران و اتریش جهت استفاده از فاینانس یك میلیارد یورویی اتریش به سراغ گردشگری كوهستان و پیست های اسكی ایران رفتند.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، شهریورماه امسال قرارداد یك میلیارد یورویی بین ۱۴ بانك ایرانی با «اوبر بانك» اتریش به امضا رسید كه به باعث آن، منابع بانك اتریشی برای تامین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی بخش خصوصی و دولتی كه مجوزهای لازم را طی مراحل قانونی در داخل كشور دریافت كرده اند، تخصیص خواهد یافت. این قرارداد، اولین قرار تامین مالی بانك های ایران با بانك های اروپایی بعد از برجام بود.
فرانتس گازلسبرگر ـ مدیر بانك اتریش ـ كه طرف این قرار داد بود و تا كنون سه بار به ایران سفر كرده و بعنوان یك كوهنورد قله دماوند را فتح كرده است، در زمان امضای قرارداد اظهار داشته بود: «اقتصاد ایران نه تنها برای اتریش و اروپا، بلكه برای كل جهان بسیار جذاب است؛ زیرا ایران نسل جوانی دارد، از این رو فرصت های بزرگی پیش رو است و باید شرایط برد - برد برای ایران و شركت های جهان وجود داشته باشد، اما در عین حال نباید جنبه سیاسی را فراموش كرد. ایران تمام شرایط برای برخوردار شدن از یك اقتصاد بسرعت در حال رشد را دارد و مشاركت نزدیك تر برای هر دو كشور ایران و اتریش مفید است. »
به دنبال اختصاص این فاینانس و قراردادی كه به امضا رسید، عصر روز دوشنبه ۲۳ بهمن ماه هیات سرمایه گذار اتریشی به همراه رایزن بازرگانی سفارت این كشور در تهران دیداری با معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشورمان داشت كه ضمن معرفی توانمندی شركت های اتریشی و پیست های اسكی و كوهستانی ایران، دو طرف برای تعریف مدل مالی واحد به منظور بهره برداری از آن فاینانس اعلام آمادگی كردند.
سعید اوحدی ـ معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در این دیدار با شرح توانمندی های گردشگری و قوانین سرمایه گذاری در ایران، اظهار داشت: ما به دنبال تعریف مدل مالی هستیم كه بتوانیم از فاینانس اتریش كمال بهره بری را داشته باشیم.
او به خبرنگاران هم توضیح داد: سفر این هیأت به ایران و دیدار با آن ها با عنایت به خط فاینانسی كه اتریش برای ایران تعریف كرده، بنا به خواست خودشان انجام شد. اتریش نماینده مستقری در ایران دارد كه در زمینه ورزش های زمستانی، اسكی و كوهستان بسیار فعال است و این انگیزه ای برای پیگیری طرح هایی مشترك در این حوزه شده است.
اوحدی درباره میزان فاینانس تعریف شده در اتریش برای بخش گردشگری و یا پروژه های در رابطه با گردشگری كوهستان، اظهار نمود: این رقم به میزان قراردادها بستگی دارد. بطور قطع پروژه هایی كه ما به طرف اتریشی معرفی خواهیم كرد، محدود است، اما به هر میزانی كه به توافق برسیم، امكان استفاده از خط فاینانس اتریش وجود دارد.
وی افزود: ما در دیدار با طرف اتریشی دو مبحث را پیگیری می كنیم؛ استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری در گردشگری كوهستان كه در صورت اعلام آمادگی آن ها، قوانین مترقی سرمایه گذاری در ایران مسیر همواری را پیش روی آن ها قرار خواهد داد، اما در صورتی كه آمادگی نداشته باشند راه دوم را پی می گیریم كه استفاده از ردیف فاینانس در پروژه هایی است كه به قرارداد منتج شود.
معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری ادامه داد: بطور قطع مذاكرات بعدی ما با بانك توسعه صادرات و پیگیری استفاده از آن خط فاینانس خواهد بود.
او همینطور درباره بی میلی سرمایه گذاران و فعالان گردشگری كوهستان در ایران جهت استفاده از این فاینانس و تمایل بیشتر آن ها به سرمایه گذاری خارجی، اظهار نمود: برخی از شركت ها شاید با ظرفیت فاینانس آشنا نیستند. این ظرفیت به مفهوم استفاده از تسهیلات و منابع مالی خارجی با نرخ سود پایین است كه بطور قطع در صورت آشنایی و آگاهی نسبت به آن، سرمایه گذاران ایرانی هم برای بهره برداری از این فاینانس رغبت نشان می دهند. حتما اطلاعات در این باره به شركت های ایرانی داده می شود، شخصا فكر می كنم این ظرفیت برای گردشگری كشور خوب است و باید از آن بهره برد.
به گفته اوحدی، هیأت اتریشی در سفر به ایران بازدیدی از توچال داشته و مقرر است فردا پیست اسكی دیزین را ببیند و پنجشنبه ایران را ترك خواهد نمود كه با عنایت به این زمان محدود مقرر است، سفر دیگری به ایران داشته باشد و تا آن زمان، پروژه هایی كه بازدید كرده را مطالعه كند و با دستور كار جدید دوباره برگردد.


كریستف گراب مایر ـ رایزن بازرگانی سفارت اتریش ـ هم در این دیدار، سفر این هیات به ایران را مثبت ارزیابی كرد و با اشاره به جاذبه های تاریخی و فرهنگی كشورمان، اظهار نمود: میهمان نوازی از نكات مثبت ایران است كه برای خیلی از كشورها، پرارزش جلوه می كند.
او همینطور چشم انداز ایران برای جذب ۲۰ میلیون توریست خارجی تا هفت سال آینده را امیدواركننده دانست و درخواست كرد؛ كمیته مشتركی در زمینه گردشگری كوهستان بین ایران و اتریش شكل بگیرد تا با تعریف الگوی مالی از فاینانسی كه تعریف شده، استفاده گردد.
محمدرضا پوینده ـ سرپرست دفتر همكاری و توافق های ملی گردشگری ـ هم اظهار داشت: امسال از ۴۱ كشور، توریست به انگیزه ورزش های كوهستانی به ایران سفر كردند كه بیشتر آن ها هم به قله دماوند رفتند. در مقام مقایسه آمار گردشگران ورودی در این حوزه، نسبت به گذشته سه برابر رشد داشته است.1396/11/24
14:03:11
5.0 / 5
4609
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات