كاسپین مكمل بندر انزلی، الحاق بندر شهید بهشتی به منطقه آزادچابهار

كاسپین مكمل بندر انزلی، الحاق بندر شهید بهشتی به منطقه آزادچابهار

پلات: دبیر شورای عالی مناطق آزاد از تصویب الحاق بندر شهید بهشتی به سازمان منطقه آزاد چابهار در كارگروه زیرمجموعه این شورای اطلاع داد.به گزارش پلات به نقل از مهر، مرتضی بانك در مراسم امضاء تفاهم نامه همكاری سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینكه یكی از مهمترین كاركردهای مناطق آزاد، حمل و نقل و توسعه زیرساختهای ارتباطاتی برای افزایش تبادلات تجاری است، اظهار داشت: بنابراین نیاز به توسعه زیرساختهای حمل و نقلی در مناطق آزاد داریم و اخیراً با عنایت به پیشرفت های خوبی كه در توسعه زیرساختهای حمل و نقل داشته ایم، امكان توسعه بیشتر كریدور شمال-جنوب وجود خواهد داشت.
وی با اشاره به موقعیت استراتژیك ایران بعنوان چهارراه حمل و نقل جهان اضافه كرد: برخی كشورها علاقمندند ایران را علی رغم موقعیت استراتژیك دور بزنند با این حال وزارت راه و شهرسازی با استفاده از سرمایه گذاری خارجی توانسته در حوزه های مختلف حمل و نقلی، زیرساختها را توسعه دهد تا موقعیت استراتژیك ایران در ترانزیت كالا تثبیت شود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به وجود بنادر مختلف در حاشیه دریای خزر اظهار داشت: علت احداث و توسعه بندر كاسپین در نزدیكی بندر انزلی افزایش ظرفیت های حمل و نقلی كشور و تجارت كالا با همسایگان ما در حاشیه دریای خزر است. اگر ظرفیت های جدید تولید نكنیم، كشورهای رقیب گوی سبقت را از ما می ربایند كه از نظر مبانی استراتژی سیاسی و همینطور تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در آینده برای ما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
وی با تاكید بر اینكه هنوز نتوانسته ایم از منابع زیرزمینی دریای خزر در مقایسه با سایر كشورهای حاشیه این دریا به خوبی استفاده نماییم، اظهارداشت: علی رغم اینكه بندر انزلی از ظرفیت های بالایی در تجارت كالا برخوردار است، اما به علت توسعه شهر انزلی، منطقه بندرگاهی با محدودیت مواجه شده است كه نمی توان به خوبی است این پتانسیل ها بهره برد. ازاین رو احداث بندر كاسپین در تكمیل بندر انزلی خواهد بود نه در رقابت با آن.
مشاور رئیس جمهور در ادامه به تصویب الحاق بنادر شهید كلانتری و شهید بهشتی در منطقه چابهار به منطقه آزاد چابهار در كارگروه زیرمجموعه شورای عالی مناطق آزاد اشاره نمود و اضافه كرد: امیدواریم بزودی این مصوبه در صحن شورای عالی مناطق آزاد هم مطرح و تصویب شود و در ادامه تفاهم نامه ای با سازمان بنادر و دریانوردی در مورد بهره برداری از این دو بندر خواهیم داشت كه بر این اساس سازمان بنادر نقش حاكمیتی خود در بنادر شهید بهشتی و كلانتری را بر عهده می گیرد ولی مالكیت این دو بندر به منطقه آزاد چابهار واگذار شده و بنادر می توانند از مزایای قانونی مناطق آزاد بهره ببرند.

1396/12/24
17:48:31
5.0 / 5
4465
تگهای خبر: حمل و نقل , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پلات