رئیس كل بانك مركزی اعلام كرد:

روابط بانكی ایران و سوئد توسعه پیدا می كند

روابط بانكی ایران و سوئد توسعه پیدا می كند

پلات: رئیس كل بانك مركزی، مشاركت سوئد در نوسازی ناوگان حمل و نقل ایران را زمینه ساز گسترش همكاری های تجاری و بانكی دو كشور خواند و تصریح كرد: با اجرای این پروژه، مسیر ارتباطات بانكی هم باز می گردد.


به گزارش پلات به نقل از بانك مركزی؛ ولی الله سیف، اظهار داشت: مشاركت شركت های تولید كامیون سوئدی در پروژه نوسازی ناوگان حمل و نقل ایران، می تواند آغازگر روابط كارگزاری بانكی بین دو كشور باشد. رئیس كل بانك مركزی خطاب به اینگوِس، رئیس كل بانك مركزی سوئد، خاطرنشان كرد: نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل ایران، ظرفیت سرمایه گذاری به ارزش حدود پنج میلیارد یورو ظرف سه سال آینده را دارد و در صورت تأمین مالی این پروژه توسط طرف سوئدی، ضمن گسترش همكاری های تجاری دوجانبه، مسیر ارتباطات بانكی هم گشوده خواهد شد. وی در دیدار با استفان اینگوِس، رییس كل بانك مركزی سوئد كه دو روز است در تهران به سر می برد، تصریح كرد: كوشش برای تبدیل دارایی های منجمد بانكی به دارایی های جاری، یكی از مهمترین اهداف آتی بانك مركزی است.

رئیس كل بانك مركزی با تشریح دستاوردهای اقتصادی ایران طی چند سال گذشته، ضمن پیش بینی رشد ۴ درصدی اقتصاد ایران امسال اظهار داشت: اصلاح نظام بانكی ایران در دستور كار بانك مركزی قرار دارد و اقدامات مناسبی در این خصوص انجام شده كه در آینده نیز، با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

سیف با بیان تلاش های صورت گرفته در مورد به روزرسانی فرآیندهای اجرایی بانك های ایرانی اضافه كرد: خوشبختانه عملیاتی سازی انطباق بانك های ایرانی با استانداردهای نوین گزارشگری مالی (IFRS)، مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در حال انجام می باشد.

رئیس كل بانك مركزی با اشاره به بهبود شرایط ایران در«FATF» طی سال های اخیر اضافه كرد: با عنایت به مجموعه اقدامات انجام شده در مورد مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، امیدواریم در اجلاس آتی«FATF» شرایط ایران به حالت عادی برگردد. همینطور رتبه ریسك اعتباری (OECD) ایران هم بهبود یافته است و تلاش می نماییم تا با تداوم روند مثبت كنونی، از رتبه ۵ به ۴ ارتقا پیدا نماییم.

ایشان در ادامه با تاكید بر اینكه توسعه روابط كارگزاری بانكی، لازمه تسهیل مبادلات تجاری بین دو كشور است، از كانون بانك های سوئد دعوت كرد تا با حضور در ایران و مذاكره با بانك های ایرانی، زمینه گسترش همكاری های بانكی دو كشور را فراهم سازند. استفان اینگوِس، رییس كل بانك مركزی سوئد هم در این دیدار، ضمن مثبت ارزیابی كردن مذاكرات انجام شده با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شبكه بانكی ایران اظهار داشت: امیدوارم این مذاكرات در نهایت به تقویت روابط بانك های دو كشور منجر شود.

وی ادامه داد: مسیر حركت نظام بانكی ایران صحیح است و بانك های ایرانی، گام های مثبتی در زمینه تطبیق با استانداردهای روز بانكداری برداشته اند كه امیدوارم در اجرا هم موفق باشند.

این مقام عالی رتبه سوئدی خاطرنشان كرد: ثبات و رشد اقتصادی و تطبیق با استانداردهای بین المللی، لازمه تعامل و تجارت با دنیا است؛ ضمن اینكه در شرایطی كه جریان آزاد سرمایه در جهان وجود دارد، رعایت قوانین مشترك بین المللی پیش شرط توسعه روابط است.

وی با بیان آمادگی در مورد انتقال دانش و كمك های فنی مشترك بین بانك های مركزی ایران و سوئد اظهار داشت: موضوعاتی مانند ثبات پولی و مالی، سازماندهی واحدهای كاری، اطلاع رسانی و سیاستگذاری پولی می توانند مورد بحث و تبادل قرار گیرند.

1397/01/18
14:29:50
5.0 / 5
4559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات