طی روزهای آینده

دلار سركش آرام می شود؟!

دلار سركش آرام می شود؟!

پلات: جدای از اخباری كه این روزها از نوسان ها نرخ ارز در بازار منتشر می شود، یك اخطار مهم به مردم عادی و متقاضیان خرید ارز بخصوص دلار این است كه با عنایت به التهاب بازار، شائبه فروش دلارهای تقلبی در جمع فروشندگان میدان فردوسی مطرح شده، ازاین رو باید توجه داشته باشند كه در صورت نیاز مبرم به دلار باید آن را از مبادی قابل اعتماد خریداری كنند.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، سال هاست دلار بعنوان ارز مبادلاتی در سبد ارزی جهان و البته ایران حكمرانی می كند و با عنایت به این شرایط، تغییرات و تحولات دلار همواره عاملی اثر گذار در اقتصاد ایران بوده است.

وزیر صنعت به سوال ارزی پاسخ نداد
اما این روزها بازار ارزی كه رئیس كل بانك مركزی از آن بعنوان یكی از پیچیده ترین بازارها یاد می كند، درگیر لرزش و نوسان هایی شده است كه شرایط دلار و مخاطبان آن را بیش از گذشته متزلزل كرده است. مسئولان امر طی روزهای گذشته ظاهرا سكوت را بر اعلام شفاف و صریح درباره چرایی جریان موجود و نوع اقدامات خود برای كنترل بازار و نتایج آن ترجیح داده بودند؛ تا جایی كه محمد شریعتمداری امروز (دوشنبه) كه در حاشیه دوازدهمین اجلاس كمیسیون مشترك ایران و ازبكستان در جمع خبرنگاران حاضر شد، در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط فعلی نرخ ارز اینگونه اعلام نمود كه بهتر است این موضوعات از مراجع بانكی و مالی پیگیری شود.

قیمت ارز در ایام آینده متعادل می شود
اما امروز ولی الله سیف - رییس بانك مركزی - در جمع خبرنگاران و پس از حضور در نشست كمیسیون اقتصادی مجلس ابراز امیدواری كرد كه بازار ارز در ایام آینده به وضعیت باثبات و متعادل برسد.
او گفته كه جلسه خوبی با اعضای كمیسیون اقتصادی در خدمت آقای كرباسیان وزیر اقتصاد داشتیم كه بحث های خوبی انجام شد.
وی اضافه كرد: درباره مبحث ارز تفاهم اصولی وجود دارد البته باید جزئیات را در جلسات دیگر تكمیل نماییم.
رییس كل بانك مركزی ابراز امیدواری كرد كه بازار ارز به وضعیت باثبات و متعادل نزدیك شود.

التهابات بازار ارز دلیل اقتصادی ندارد
از سوی دیگر وزیر اقتصاد امروز پس از نشست كمیسیون اقتصادی برای بررسی تحولات بازار ارز در پاسخ به این پرسش كه آیا مافیای دلار سبب افزایش قیمت ارز شده است، اظهار داشت: باید بخش هایی مثل تیپ ناجا و امنیتی جوابگو باشند؛ چون هیچ اتفاق خاصی در اقتصاد كشور رخ نداده كه با این التهاب چند روزه روبرو هستیم. باید از این لحاظ ریشه یابی نماییم.
در هر حال در حالیكه برخی كارشناسان این ایراد را وارد می كنند كه نباید به افزایش قیمت دلار انتقاد نمود، چون كه این ارز در حال حركت به سمت واقعی شدن است؛ اما سوال اینجاست كه آیا نمی توان قیمت دلار را با اعمال سیاست هایی كه كمترین صدمه را به بازار و اقتصاد وارد كند اجرایی كرد؟ به هر حال طی چند ماه گذشته با نوسان و بلاتكلیفی بازار، خیلی از فعالان اقتصادی در كنار ضرر ناشی از جهش های ارزی، در شرایط نامشخصی برای برنامه ریزی و سرمایه گذاری قرار دارند و این انتظار را از سیاست گذار ارزی خواهند داشت كه تا حدی به بازار ثبات بخشیده و وضعیت آن را سامان دهد.

دلار نایاب!
مشاهدات میدانی از بازار ارز و سكه تا ظهر امروز حاكی از آن بود كه دلار كه طی روزهای گذشته در تعداد محدودی از صرافی ها یافت می شد، امروز در بین دستفروشان و دلالان هم نایاب شده و سكه هم به روند افزایشی قیمت خود ادامه داده است.
بر اساس گزارش میدانی ایسنا بعد از تغییر و تحولات اخیر مربوط به بازار ارز و سكه كه دومین روز پرنوسان خویش را در جهت افزایش قیمت پشت سر می گذارد، شاهد جولان دلالان در میدان فردوسی و هم مسافرانی هستیم كه نیازمند خرید ارز هستند. در این بین افرادی هم وجود دارند كه با عنایت به افزایش قیمت ارز طی دو روز اخیر تمایل به فروش ارزهای خود پیدا كرده اند؛ هر چند كه مبالغ آنها چندان رقم بالا و درخور اشاره ای نیست.
امروز فروش دلار در چهارراه استانبول و خیابان فردوسی تهران كه یكی از مراكز اصلی بازار ارز پایتخت است، به هیچ وجه توسط صرافی ها برای متقاضیان عادی صورت نمی گرفت و فقط یك صرافی آن هم با دریافت كارت ملی، پاسپورت و ویزا معادل ۱۰۰۰ دلار را با قیمتی حدود ۴۹۶۰ تومان كه برابر ارز دولتی است، به متقاضیان خود عرضه كرد كه با رسیدن به ساعت ۱۶: ۰۰ این روند هم متوقف گردید و مسافرانی كه قصد خرید دلار را داشتند، با گرو نگه داشتن كارت ملی خود نزد این صرافی در نوبت خرید فردا قرار گرفته اند.

افزایش قیمت سكه
قیمت طلا و سكه هم در ایام گذشته با جهش قابل توجهی همراه شده است، به صورتی كه قیمت سكه به بیش از یك میلیون و ۸۳۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۱۷۰ هزار تومان رسیده كه هر دو نرخ بی سابقه هستند.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از افزایش ۶۶ هزار تومانی قیمت سكه تمام از روز گذشته تا امروز اطلاع داد و گفته است: افزایش تقاضا و بالا رفتن نرخ دلار مهمترین تاثیر را در جهش قیمت سكه داشته و تورم به وجود آمده، سبب شده مردم نقدینگی خویش را به طلا و سكه تبدیل كنند.
محمد كشتی آرای در گفت وگو با ایسنا، درباره دلایل این جهش قیمت اظهار نمود: از روز گذشته افزایش قیمت سكه هم زمان با تقاضایی كه در بازار به وجود آمد سبب افزایش شدید قیمت سكه شد؛ به صورتی كه امروز برای نخستین بار قیمت سكه به یك میلیون و ۸۳۰ هزار تومان رسیده است.

نوسانات بازار، معاملات سكه آتی را متوقف كرد
افزایش نوسانات در بازار ارز و سكه در این روزها سبب شده كه بازار آتی سكه هم با شرایط خاصی همراه باشد؛ به صورتی كه در روز گذشته قیمت سكه آتی سررسیدهای مختلف، با افزایش قیمت همراه بود و قیمت تسویه سكه تحویل دی ماه مرز دو میلیون تومان را رد كرد. در چنین شرایطی مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس كالای ایران، طی اطلاعیه ای اعلام نموده كه، امروز (۲۰ فروردین ۹۷) معاملات آتی و اختیار معامله سكه طلا انجام نخواهد شد.
طبق ماده ۲۹ دستورالعمل اجرایی معاملات، اگر ظن در دستكاری قیمت یا تغییر غیرعادی قیمت معاملات وجود داشته باشد، مدیرعامل بورس كالا یا رییس سازمان بورس می توانند معاملات را متوقف كنند.

خدمات تلگرام پولی می شود
بعد از نرخ ارز، مبحث داغ این روزها شاید فیلترینگ تلگرام باشد كه همچنان روی بورس اخبار قرار گرفته تا جایی كه كار به مجلس هم كشیده و امروز جلسه كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با عنوان بررسی تهدیدات اقتصادی تلگرام و امنیت پیام رسان های داخلی برگزار و در آن تاكید شده كه بروز شبهات سازمان یافته ضد پیام رسان های داخلی و برخی فضاسازی ها سبب نگرانی مردم و عدم مهاجرت آن ها از خانه بیگانه به خانه خودی شده است.
از سوی دیگر این مورد هم تاكید شده كه پیام رسان های داخلی امنیت دارند و هیچگاه اطلاعات خصوصی افراد در اختیار كسی قرار نمی گیرد ولی پیام رسان داخلی نیازمند پشتوانه قانونی است كه قانون باید در جهت حفظ حریم خصوصی و اطلاعات مردم از آن حمایت كند.
اما ناگفته های دیگری هم درباره تلگرام از جانب مسئولان مربوطه اعلام و تاكید شد كه سندی در زمینه پشتیبانی از پیام رسانی بومی تهیه شده و سلسله اقداماتی در نظر گرفته شد همچون بررسی خصوصیت های منحصربه فرد تلگرام كه بر مبنای آن در این پیام رسان سهامدار، منابع انسانی و محل استقرار و همینطور گزارش هایی از شركت تلگرام به ایران وجود نداشت و این در حالی بود كه ۹۰ درصد كاربران فضای مجازی ایران از تلگرام استفاده می نمایند و به قول دبیر شورای عالی فضای مجازی ما هنوز نمی دانیم مدیرعامل این شركت تبعه چه كشوری است و از قوانین چه كشوری در حوزه شبكه مجازی پیروی می كند
در این باره دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینكه مقرر است خدمات فعلی تلگرام پولی شود، اظهار داشت: خدمات فیلترینگی كه مقرر است در فصل دوم سال ۲۰۱۸ عرضه شود هم پولی خواهد بود. تا آخر سال ۲۰۱۸ كیف پول تلگرام شروع به فعالیت می كند. در تلاشیم تا جایگزین هایی برای شبكه پیام رسان تلگرام داشته باشیم و برای این زمینه شروطی را هم در نظر گرفته ایم تا تمام كسب وكارهای ایرانی كه در تلگرام فعالیت داشتند به شبكه مجازی بومی منتقل شود. لازم است به این نكته اشاره شود كه تعداد كسب وكار در تلگرام عدد قابل ملاحظه ای است اما از نظر اقتصادی مبلغ قابل توجهی نیست.

ارائه لایحه ای به دولت در زمینه حفظ حریم خصوصی
همچنین محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از عرضه لایحه ای به دولت در زمینه حفظ حریم خصوصی و صیانت حقوق شهروندی در فضای مجازی اطلاع داده و تصریح كرد: پیام رسان های داخلی امنیت دارند و هیچگاه اطلاعات خصوصی افراد در اختیار كسی قرار نمی گیرد.

جزئیات آخرین مرحله رجیستری
مسوولان بهترین راه جلوگیری از قاچاق گوشی را اجرای طرح رجیستری می دانند. بدین صورت كه با اجرای ثبت شماره سریال گوشی در رگولاتوری، در صورت واردات غیرقانونی موبایل، سیم كارت روی آن فعال نشده و توسط اپراتورهای تلفن همراه، خدماتی به این دستگاه های تلفن ارائه نشود.
با وجود این در گذشته، اقدامات عجولانه سبب شد این طرح با ناكامی چندباره همراه شود. زیرا افراد سودجو موفق به كپی كردن كد IMEI گوشیهای قاچاق شده بودند اما به نظر می رسد اجرای این طرح این دفعه تابحال با موفقیت همراه بوده است. همینطور با آغاز نخستین فاز اجرایی رجیستری، در مرحله اول ابتدا گوشیهای شركت اپل و در مرحله بعدی گوشیهای گوگل، بلك بری و موتورولا بعنوان برندهای مشمول طرح معرفی گشتند و سپس كمیته رجیستری ۱۴ بهمن ماه سال گذشته، «ال جی» را بعنوان برند بعدی اعلام نمود.
پس از آن هم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اجرای طرح رجیستری را برای گوشیهای مدل نوكیا، سونی، تكنو و هوآوی و شیائومی تا آخر اسفند ماه سال ۱۳۹۶ لازم الاجرا اعلام نمود. اما اعمال رجیستری برای سامسونگ به علت سهم بالای بازار این برند و جلوگیری از تاثیرات منفی بر مصرف كننده نهایی، به امسال موكول شد.
حالا رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم كارت (رجیستری) از ۳۱ فروردین اطلاع داد.
حسین فلاح جوشقانی اظهار داشت: در جهت حفظ حقوق مشتركان و جلوگیری از فروش گوشیهای قاچاق به جای گوشیهای قانونی به مردم، با اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم كارت (رجیستری) تمامی نشان های گوشی تلفن همراه موجود در بازار همچون سامسونگ مشمول این طرح می شوند

اعمال افزایش ۲۰ درصدی پایه حقوق در فیش فروردین كارگران
علیرغم آنكه تكلیف افزایش حداقل دستمزد كارگران در سال قبل روشن شد اما مذاكرات برای تعیین سایر سطوح مزدی به علت طولانی شدن جلسات در ایام پایانی سال گذشته، به تعویق افتاد و به پس از تعطیلات عید موكول شد.
منظور از سایر سطوح مزدی، میزان پایه حقوق و مزدی است كه سال قبل بیش از رقم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی كار بوده و شامل آن دسته از مشمولان قانون كار می گردد كه پایه حقوق آنها در سال قبل بر مبنای سنوات و سابقه كار از ۹۳۰ هزار تومان بیشتر بوده است.
هرچند نمایندگان كارگری و كارفرمایی در آخرین جلسه دستمزد شورای عالی كار پیشنهاد خویش را برای افزیش میزان سایر سطوح مزدی مطرح نمودند اما آنطور كه معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفته مقرر است بزودی جلساتی با حضور نمایندگان گروه های كارگری و كارفرمایی به منظور نزدیك كردن پیشنهادات طرفین به یكدیگر برگزار و تكلیف بسته مزدی سال ۱۳۹۷ تا آخر فروردین ماه روشن شود.
با توجه به آنكه پیشتر معاون روابط كار وزارت كار از ابلاغ بخشنامه مزد تا آخر فروردین ماه اطلاع داده بود باید منتظر ماند و دید كه بخشنامه برای اجرا در بنگاه های سراسر كشور چه زمانی ابلاغ می گردد تا تمام كارگران از این برج، (فروردین ۹۷ ) افزایش ۲۰ درصدی پایه حقوق را در فیش هایشان مشاهده كنند.

خودكفایی در تولید بنزین از شش ماهه دوم سال جاری
امروز بیژن نامدار زنگنه -وزیر نفت از خودكفایی در تولید بنزین ظرف شش ماهه دوم سال جاری اطلاع داده و گفته است كه در سال قبل تولید بنزین ۱۵ میلیون لیتر افزایش یافت و در چهار ماه آینده هم ۱۲ میلیون لیتر دیگر هم به تولید بنزین افزوده می گردد و تا آخر سال ۱۲ میلیون لیتر دیگر به این میزان اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه ما از شش ماهه دوم سال جاری بنزین وارد نخواهیم كرد همینطور گفته است: مشكل بنزین را در پالایشگاه ها نبینید بلكه آن را كارخانه های خودروسازی ببینید. ما سالانه ۱۰ درصد افزایش رشد مصرف داریم همچنان كه تولید خودرو هم به همین میزان افزایش د در طول دو سال قبل قیمت بلیت قطار ثابت باقی مانده و با عنایت به افزایش هزینه ها در بخش های مختلف ریلی شرایط برای ادامه كار دشوار شده است؛ از این رو با هماهنگی رجا و شركت های حمل و نقل ریلی درخواست داده ایم برای سال جاری نرخ شناور بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یابد.

شركت های ریلی خواهان افزایش قیمت بلیت قطار شدند
همچنین در حوزه راه امروز اعلام گردید با عنایت به اینكه ۴۵ درصد از هزینه شركت های ریلی به شكل ارزی پرداخت می شود، فشار مالی بر شركت ها بالا رفته است و از این رو این امیدواری وجود دارد كه با تایید مدیران راه آهن افزایش قیمت بلیت قطار اجرایی شود. ظاهرا این افزایش قیمت به بلیت های بهار مربوط نمی گردد زیرا پیش فروش آنها هم اكنون شروع شده است.
در این باره مدیرعامل شركت حمل و نقل ریلی رجا اظهار كرده كه با هماهنگی های صورت گرفته با دیگر شركت های ریلی درخواستی به راه آهن در خصوص افزایش قیمت بلیت قطارها عرضه شده است.1397/01/21
14:27:50
5.0 / 5
5238
تگهای خبر: حمل و نقل , خانه , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات