ركود در بازار فولاد و آهن

ركود در بازار فولاد و آهن

پلات: رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات اظهار داشت: به دنبال تك نرخی شدن دلار، قیمت ها اندكی روند نزولی به خود گرفته اند. به قول وی هرچند كه حجم زیاد مواد اولیه با استفاده از تولیدات داخلی تأمین می گردد اما تولیدكنندگان عمده محصولات خویش را با دلار غیررسمی ارزش گذاری می كنند كه سبب ركود نسبی در بازار شده است.


محمد آزاد در گفت وگو با ایسنا، در مورد تأثیر نوسانات نرخ ارز و تصمیم دولت در خصوص یكسان سازی نرخ دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان اظهار نمود: ۹۰ درصد مواد اولیه و اساس كار اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با استفاده از تولید داخلی تأمین می گردد اما با این وجود در ایام سپری شده امسال افزایش قیمت در این مواد به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینكه نرخ جهانی آهن، فولاد و فلزات روند ثابتی را طی كرده است، خاطرنشان كرد: با عنایت به رفع نیاز بازار آهن و فلزات با استفاده از تولید داخلی این بازار آن چنان وابسته به ارز بخصوص دلار نیست اما نرخ ارز بر قیمت محصولات تأثیرگذار بوده است.

آزاد اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز در فروردین ماه سال جاری عاملی شد تا كسب وكار در این صنف با مشكلاتی روبرو شود، زیرا فروشندگان عمده آهن، فولاد و فلزات كه محصولات را در اختیار اعضای اتحادیه بعنوان توزیع كننده خرد قرار می دهند، نرخ نهایی را با عنایت به نرخ جهانی و نرخ لحظه ای دلار اعلام می كردند كه این مورد عاملی شد تا توزیع كنندگان خرد از خرید و تهیه آهن، فولاد و فلزات دست بكشند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تاكید كرد: در زمانی كه دولت تك نرخی شدن ارز بخصوص دلار را اعلام كرد، روند افزایش قیمت محصولات متوقف گردید و قیمت ها اندكی تعدیل شده است اما همچنان با معیار دلار ۴۲۰۰ تومانی فاصله قابل توجهی دارد.

آزاد از ركود نسبی در این بازار اطلاع داد و اظهار داشت: تولیدكنندگان عمده صادركننده محصولاتی همچون آهن، فولاد و فلزات هستند و حجم قابل توجهی از محصولات خویش را در بازارهای جهانی عرضه می كنند و حاضر به آن نیستند كه محصول عرضه شده دربازار داخلی را با نرخ ارزان تر از بازار صادراتی عرضه كنند.

او خاطرنشان كرد: صادركنندگان دلار حاصل از صادرات محصولات فلزی را با نرخ های بیشتر از ۴۲۰۰ تومان در بازار ارز به فروش می رسانند كه در این زمینه اگر دولت صادركنندگان را ملزم به عرضه دلار به بانك ها به نرخ ۴۲۰۰ تومان كنند، نرخ محصولات برای بازار داخلی منطقی خواهد شد.
1397/02/01
12:53:10
5.0 / 5
4743
تگهای خبر: فروش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات