با اعتماد به جوان ایرانی، اقتصاد را شكوفا نماییم

با اعتماد به جوان ایرانی، اقتصاد را شكوفا نماییم

پلات: ابتدایی ترین كار در حركت به سمت موفقیت اقتصاد مقاومتی اعتماد به بزرگ ترین ظرفیت این كشور، یعنی نیروی انسانی مخصوصاً جوان ایرانی است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، «ایمان حاج ملكی» جوان موفق در عرصه پرورش ماهی زینتی در روستای میان بر از توابع الموت شهرستان قزوین یكی از جوانان فعال عرصه اقتصادی ایران اسلامی است كه با عنایت به این كه در رشته تحصیلی خود شغل مناسبی را پیدا نكرده در این عرصه برای خود و چند جوان دیگر اشتغال زایی و كسب درآمد كرده است.

امروزه با عنایت به حجم بسیار جمعیت فارغ التحصیلان دانشگاه های كشور از رشته های مختلف، پیدا كردن شغل در رابطه با رشته تحصیلی یكی از دغدغه های جوانان كشور است.

برخی فارغ التحصیلان با این دغدغه خو گرفته و تفكراتی چون «من تنها در رشته خود فعالیت می كنم» از ورود به رشته ها و گرایش های دیگر بی میل و هراسانند و در این امر پافشاری می كنند.

از طرفی برخی دیگر با این تفكر كه امروز در دنیای مدرن می توان در چند رشته و چند شغل غیرمرتبط با رشته تحصیلی هم با كسب تجربه در فعالیت اقتصادی موفق بود، وارد عرصه بازار كار شده و با نوآوری و هم فكری با افراد شاخص در آن عرصه ها، در امور مورد علایق خود فعالیت می نمایند.

با عنایت به وجود تحریم ها و ركود بازار صنعت و تجارت خارجی و تأثیر بر بازارهای داخلی طی فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص رونق اقتصاد از دریچه اقتصاد مقاومتی كه سرمنشأ آن از سال 1392 آغاز و به مسئولان كشور ابلاغ گردید، تحولی در رونق اشتغال و اقتصاد با عنایت به تحریم های كشورهای غربی در كشور به وجود آورده است.

در این راستا برای تحقق اشتغال زایی و با عنایت به ظرفیت های مطلوب در عرصه های مختلف منابع در كشور برخی جوانان باهمت و تغییر نگرش غلط فعال بودن تنها در رشته مرتبط تحصیلی خود پا به عرصه تحول اقتصادی در كشور نهاده و با تولید یك بنگاه زودبازده در عرصه اقتصاد مقاومتی استعداد و ظرفیت بالقوه خویش را به رخ جهانیان می كشانند.

«ایمان حاج ملكی» جوان موفق در عرصه پرورش ماهی زینتی در روستای «میان بر» از توابع منطقه الموت شهرستان قزوین یكی از این جوانان ایران اسلامی است كه با عنایت به این كه در رشته تحصیلی خود شغل مناسبی را پیدا نكرده در این عرصه با تلاش مضاعف توانسته برای خود و چند جوان دیگر اشتغال زایی و كسب درآمد تولید كند، در ادامه گفت وگو ایسنا با این كارآفرین موفق را می خوانید:

لطفاً خودتان را برای مخاطبان معرفی كنید؟

بنده ایمان حاج ملكی متولد 1363 و فارغ التحصیل رشته مهندسی مكانیك و جامدات هستم و حدود 12 سال است كه تحصیلات خویش را در این رشته به آخر رسانده ام.

با عنایت به رشته تحصیلی ام چند سالی را به دنبال شغل مناسب با درآمد متعارف با رشته تحصیلی خویش كه مهندسی مكانیك بود سپری كردم ولی نتیجه قابل قبولی حاصل نشد و در رشته تحصیلی خود موفق نبودم.

در حال حاضر در چه عرصه ای مشغول هستید؟

در دوران دانشجویی به ماهی های زینتی و آكواریومی علاقه وافر داشته و در خرید و فروش آن ها برای كسب درآمد و پرداخت شهریه دانشگاه اقدام می كردم.

كم كم با علاقه به این گونه از ماهیان و با كسب تجربه در این مورد، مبحث پرورش و تكثیر به ذهنم خطور كرده و در این امر همت خویش را مضاعف كردم تا این مسیر را برای امرار معاش خود ادامه دهم.

از چه تاریخی به صورت جدی در عرصه پرورش ماهیان تزئینی وارد شدید؟

در حدود 12 سال است با كسب تجربه و شناخت انواع ماهیان تزئینی به این كار می پردازم اما با عنایت به عدم توان مالی و نداشتن حمایت تسهیلاتی ابتدا نتوانستم این رؤیای خود یعنی احداث مركز پرورش ماهیان تزئینی را عملی كنم.

اما با تلاش و بعد از پیمودن 12 سال و حمایت و همفكری با والدینم زمین و املاك پدری كه در روستای میان بر در منطقه الموت شهرستان قزوین قرار داشت و سال ها بدون استفاده بود را احیا كرده و در ابتدای امر بالاخره یك مركز تخصصی پرورش ماهیان با متراژ 150 مترمربع احداث كردم كه قابلیت گسترش هم در زیر ساختار آن لحاظ شده است.

برای احداث این مركز چقدر هزینه كرده اید؟

با احتساب قیمت زمین مبلغی بالغ بر 350 میلیون تومان برای احداث زیرساخت ها، احداث استخر، تجهیزات حرفه ای و تخصصی به دلیل حساس بودن ماهیان تزئینی و به كارگیری سیستم هوشمند گرمایشی و تصفیه آب در آن هزینه كرده ام.

نحوه فعالیت و هزینه ها در مراكز پرورش ماهیان تزئینی به چه صورت است؟

در ابتدا باید عرض كنم كه اغلب ماهیان تزئینی و آكواریومی كه در داخل كشور وجود دارد وارداتی بوده و در داخل كشور هم تعداد اندكی با تجهیزات پیشرفته تكثیر می شوند كه مشكلات و موانع خاص خویش را دارد.

برای پرورش و تكثیر ماهیان تزئینی فضاهای استریل، گرمای مناسب محیط، میزان مناسب املاح، مواد غذایی، داروها و سموم برای دفع قارچ و میكروب ها مورد نیاز است كه تمام محصولات وارداتی بوده و هزینه آن در مقایسه با دیگر ماهیان تولیدی داخل كشور گران تر است.

آغاز كار با خرید بچه ماهیان، نگهداری و پرورش آنان تا به مرحله بلوغ ادامه می یابد و در ادامه به عرضه و فروش در اماكن و فروشگاه های ماهیان تزئینی ختم می گردد.

درآمد ماهیانه و یا متوسط شما چقدر است؟ آیا راضی هستید؟

به دلیل فصلی بودن فعالیت در این عرصه به صورت متوسط در حدود 4 میلیون تومان در ماه درآمد دارم. بله خدا را شكر، با عنایت به نبود بازار كار در رشته تحصیلی خودم، در این عرصه بیشتر درآمد كسب می كنم و به قولی هم فال است و هم تماشا.

كارم مانند برخی شغل های كسل كننده در ادارات و كارگاه های صنعتی نیست چون تنوع فعالیت و شناخت انواع ماهیان در این عرصه بسیار است.

با آغاز فصل تخم ریزی و تولد بچه ماهی ها یك شور و شوق تازه ای در من تولید می گردد تا مانند یك پدر از فرزندان خود مراقبت كنم و در پرورش آن ها موفق باشم.

برای چند نفر در عرصه پرورش ماهیان تزئینی با عنایت به ركود بازار كار در جامعه تولید شغل كرده اید؟

در حدود 10 نفر در عرصه پرورش ماهیان تزئینی ازجمله نگهداری، مراقبت، پخش و فروش در استان قزوین و دیگر استان ها با بنده همكاری دارند.

خدا را شاكرم كه با احداث این مركز توانستم هم برای خود شغل و درآمد خوبی فراهم نموده و برای دو نفر دیگر به صورت مستقیم و هشت نفر دیگر به صورت غیرمستقیم تنها در استان قزوین اشتغال زایی كنم.

حوزه فعالیت شما در چند استان دیگر برای اشتغال زایی جوانان مهیا شده است؟

در عرصه های پخش و فروش ماهیان تزئینی بنده به چند استان دیگر در غرب، شمال و شرق ازجمله شهرهایی همچون ارومیه، تبریز، رشت، كرج و هشتگرد و شهرهای استان قزوین ماهیان زینتی و آكواریومی عرضه می كنم و تنها در استان قزوین فعالیت خویش را محدود نكرده ام.

آیا از تسهیلات بانكی بهره برده اید؟ در تحقق اقتصاد مقاومتی چه ارگان هایی بیشترین همیاری و همكاری را با شما داشته است؟

بیشتر هزینه ها را از پس انداز خود كه طی این سال ها كسب كرده بودم هزینه كردم ولی با عنایت به هزینه های سنگین مصالح و تجهیزات پس اندازم كفاف نداد و با همفكری و مشاوره یكی از دوستانم از بسیج سازندگی با عرضه طرح خود وام دریافت كردم.

مسئولان سازمان بسیج سازندگی استان قزوین هم با بررسی طرح و بازدید از مكان احداث شده قول همكاری و مساعدت در امر اجرایی شدن این طرح را دادند.

بعد از اتمام كارهای ساختمانی و نصب تجهیزات موردنیاز فرآیند خرید تخم و بچه ماهیان زینتی را اجرا كردم كه با بازدید و تشویق از جانب مسئولان استان قزوین و نمایندگان مردم شهر قزوین در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

با عنایت به ظرفیت خریدوفروش ماهیان تزئینی در داخل كشور آیا قادر به صادرات این ماهیان به خارج از كشور هستیم؟

بله، چراكه در این عرصه ظرفیت های خوبی برای عرضه در كشورهای حوزه خلیج فارس و كشورهای منطقه وجود دارد.

ورود به بازار جهانی در امر صادرات ماهیان تزئینی ملزم به توجه و مشاركت مسئولان به این عرصه است تا برای دولت و متولیان سودآوری و رونق اقتصادی به همراه داشته چراكه امروز متأسفانه 80 درصد از ماهیان تزئینی از كشورهایی همچون مالزی، اندونزی، تایلند و سنگاپور به داخل كشور واردشده و موفقیت در این عرصه می تواند در خروج ارز از كشور تا سطح چشم گیری مؤثر باشد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا امید است در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی باهمت جوانان كه سرمایه های این مرزوبوم هستند، مسئولان و متولیان این عرصه هم كوشیده و موانع پیشرفت را برای این سرمایه های انقلاب اسلامی برطرف كنند.1397/03/01
19:17:57
5.0 / 5
4649
تگهای خبر: تولید , شهر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پلات