پای درد دل متقاضیان فاز ۵ پردیس

مجبوریم كنار مسكن مهر چادر بزنیم!

مجبوریم كنار مسكن مهر چادر بزنیم!

پلات مجبوریم كنار مسكن مهر چادر بزنیم!


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ماجرای پاسكاری متقاضیان مسكن مهر فاز ۵ پردیس بین شركت عمران و انبوه ساز ادامه دارد؛ پیمانكار می گوید ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان آورده متقاضیان باید به ما پرداخت شود، عمران می گوید پول به جیب من نرفته است، متقاضیان می گویند گناه ما كه طبق قرارداد باید ۲۲ بهمن سال گذشته خانه را تحویل می گرفتیم چیست؟
انداختن توپ كم كاری در زمین طرف مقابل هم چنان در مسكن مهر شهر جدید پردیس ادامه دارد. پس از گزارش ایسنا با عنوان " این ۱۴۰ میلیارد تومان كجا رفت؟! " شركت عمران با بیان این ادعا كه سازنده فرافكنی می كند، عنوان نمود كه پول را بر مبنای كاركرد به سازندگان می دهد و طبق گزارشات كارشناسی، كاركرد سازنده فاز ۵ از تمام فازها پایین تر است. با سازنده تماس گرفتیم وی خاطرنشان كرد كه هیچ فرافكنی در كار نیست و تمام حرف ما این است اضافه پولی كه از متقاضیان بابت ابنیه دریافت شده باید به ما برسد نه این كه خرج زیرساخت ها شود.
از آن سو، متقاضیان كه حدود شش سال سودای خانه دار شدن را در سر می پرورانند، می گویند كه شركت عمران و سازنده به یك اندازه مقصرند. متقاضیان بیان می كنند طبق قرارداد پنج برگی پیش فروش مسكن مهر كه اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به امضای پیمانكار رسیده باید خانه ها ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ تحویل می شد و اگر سازنده كه حدود ۹ میلیون تومان اضافه تر از مبالغ قبلی از ما دریافت كرده مدعی است كه با این مبالغ نمی تواند خانه را تحویل بدهد، چرا آن زمان قرارداد را امضا كرد.

به جرم پیگیری خانه ام یك شب بازداشت شدم
مرد میانسالی از غرغرهای صاحبخانه و این كه دیگر خسته شده است، صحبت می كند... " شش سال است ما را دنبال خود می كشانند. خواهشا مشكلات ما را بنویسید اما اسمی از ما نیاورید چون تا حرف می زنیم مبحث را امنیتی می كنند. خود من به همراه سه آقای دیگر و دو خانم كه همگی متقاضی مسكن مهر پردیس بودیم یك شب بازداشت شدیم. فردای آن روز با ۱۵ میلیون تومان وثیقه آزادمان كردند. بعد دادگاه تشكیل دادند، باورتان می شود؟ به جرم پیگیری خانه هایمان ما را دستگیر كرده بودند. خدا پدر قاضی را بیامرزد كه با شنیدن حرف هایمان، حكم به تبرئه ما داد".
وی در ادامه بیان می كند "نه شركت عمران و نه انبوه ساز، حقیقت را نمی گویند؛ چون هردو مقصرند؛ شركت عمران به خاطر بی برنامگی اش، انبوه ساز هم به خاطر زیاده خواهی اش. اصل داستان همین است. هردو گروه در مواردی كه به ضررشان است حرفی نمی زنند اما آن بخش صحبت هایشان كه منطقی است را بیان می كنند. شركت عمران به پیمانكار می گوید باید پیشرفت كار را به ۷۰ درصد برسانی. اما بعد یك ساختار شكست می دهند و پیشرفت را به ۶۵ درصد می رسانند. بعد انبوه ساز دوباره تلاش می كند آن را به ۷۰ درصد برساند و وقتی پول را می گیرد آن را بعنوان طلب قبلی برمی دارد. یعنی بی اعتمادی وحشتناكی در این جریان وجود دارد".

دور باطل هزینه ها
داستان قد كشیدن هزینه های مسكن مهر پردیس برای خود مثنوی هفتاد من است. مثلا آن اوایل درفاز ۵ سهم آورده ۲۷ میلیون تومان و تسهیلات ۲۵ میلیون تومان بود. پس از مدتی آورده شد ۳۲ میلیون و وام به ۳۰ میلیون تومان رسید. مرحله ی سوم سهم متقاضی به ۳۵ میلیون تومان افزایش یافت و وام بانكی ۴۰ میلیون تومان شد. اما ظاهرا این دور باطل تمامی ندارد. حالا مردم، پیمانكاران را به زیاده خواهی متهم می كنند و پیمانكاران، شركت عمران را به عدم پایبندی به تعهداتش. بعضی هم می گویند طرف مقابل می خواهد مردم را تهییج كند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند. این وسط اما در سفره ی مستاجرانی كه باید سال ۱۳۹۳ خانه های مسكن مهر را تحویل می گرفتند، نه ماهی دارد، نه برنج، نه گوشت، نه حتی نان!

خانه ها باید ۲۲ بهمن سال گذشته تحویل می شد
یكی از متقاضیان خانم كه به قول خودش از ترس دستگیری و دادگاه بازی خواست نامش فاش نشود از دردسرهایی صحبت كرد كه روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ برای دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پول قرارداد پنج برگی متحمل شده است. "من سرپرست خانواده هستم و خرج دو دانشجو را می دهم. شركت عمران پردیس اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به ما گفت برای قرارداد پنج برگی باید مبلغ آورده خویش را به ۳۵ میلیون تومان برسانید. من دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان كم داشتم. گفتم خدا شاهد است پول ندارم. گفتند جور كن وگرنه قرارداد بی قرارداد! یك میلیون از این آشنا، ۲۰۰ تومان از آن دوست، ۴۰۰ تومان از یكی دیگر، خلاصه به هر زحمتی بود ۲ میلون ۷۰۰ هزار تومان را برای بستن قراردادی كه امضای شركت عمران و سازنده پای آن است تهیه كردم و پیمانكار قول داد ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ خانه ها را تحویلد دهد. حالا كه سه ماه هم از زمان وعده داده شده گذشته، شركت عمران می گوید سازنده طلب پول بیشتری كرده است".

متقاضی مسكن مهر را چه به پاركینگ!
درخواست سازنده برای دریافت پول در حالی است كه به قول ی متقاضیان، در فازهای ۸ و ۱۱ پیمانكاران با مبالغی بسیار پایین تر واحدها را تكمیل كرده اند؛ با پكیج و شوفاژ و رادیاتور. اما سازنده فاز ۵ هیچ كدام از این امكانات را نمی دهد. این فرد متقاضی بیان می كند: "سازنده، غیرمستقیم به "مسكن مهری" بودن من توهین كرد. او كه هموطن من است در جواب تقاضای ما برای پاركینگ و پكیج و امكانات اظهار داشت: خانم، آخر مسكن مهر را چه به ماشین و پاركینگ و پكیج! حال آن كه سازنده فاز ۱۱ كه ترك تبار است تمام این امكانات را با ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارائه كرده و از زیر بار مسوولیت شانه خالی نكرده است".

سازنده: این كه می گویند ما درخواست پول اضافه داده ایم كذب است
انبوه ساز بعنوان طرف دیگر این جریان هم حرف هایی برای گفتن دارد. ایرج رهبر می گوید كه هیچ پولی اضافه تر از ۳۳ تا ۳۵ میلیون تومان آورده به همراه ۴۰ میلیون تومان تسهیلات نمی خواهد. او بیان می كند: "الان كسانی كه در فاز ۵ ساكن هستند با تانكر آب می آورند. بعضی واحدهایی كه افتتاح كردند انشعابات ندارد و كامل نیست؛ به همین خاطر مشكلاتی برای متقاضی به وجود می آید. حرف ما این است تا زمانی كه پروژه كامل نشده تحویلی صورت نگیرد. اینكه به متقاضیان عنوان كرده اند سازنده زیاده خواهی می كند كذب محض است. ما به دنبال فرافكنی نیستیم بلكه می خواهیم مبحث را حل و فصل نماییم. این را هم قبول داریم كه پرداخت مبالغ از جانب عمران باید در مقابل كاركرد ما باشد. اما می گوییم پول ما را بر مبنای كاركردمان بدهند تا بسازیم".
رهبر در ادامه می گوید"به متقضیان گفته اند كه برخلاف فاز ۵ در فازهای ۸ و ۱۱ كارها در حال انجام است؛ در حالیكه این طور نیست. پیشرفت فاز ۸ به اندازه ی ما است و پیمانكار ترك تبار فاز ۱۱ به كلی كار را تعطیل كرده است. یك سری از واحدهایی كه افتتاح كردند نقصها دارد، حالا می گویند پول را بدهید تا نقصها را برطرف نماییم. در حالیكه اصلا تاسیسات آب و برق و گاز به ما مربوط نمی گردد. ابنیه ها كامل است اما واحدها معطل زیربناها هستند.

ما ارتباط مالی با متقاضیان نداریم
این سازنده فاز ۵ مسكن مهر پردیس هم چنین اظهار داشت: "روند كار به این صورت است كه شركت عمران پول های مردم را به حساب ما واریز می كند و ما ارتباط مالی مستقیم با مردم نداریم. طبق محاسبه شركت عمران در فاز ۵ مبالغ پرداختی باید ۳۳ تا ۳۵ میلیون تومان باشد و اصلا شركت های سازنده هیچ گونه دخالت یا مبادله مالی با متقاضی ندارند و هیچ درخواستی را به متقاضی اعلام نمی كنند.

چه كسی مردم را تهییج می كند؟
ایرج رهبر با بیان این ادعا كه به نظر می رسد بعضی در حال تحریك متقاضیان ضد ما هستند، اظهار نمود: مردم را جمع كرده اند و به آنها گفته اند شكواییه بنویسید تا شركت توسعه شهرسازی ایرانی ها خلع ید شود. چه كسی متقاضیان را تهییج می كند؟ این مورد باید روشن شود. ما می گوییم دستورالعمل شماره ۳ سازمان مدیریت و برنامه ریزی كه دی ماه ۱۳۹۲ برای تعدیل قیمت ها با عنایت به نرخ ارز به شركت عمران ابلاغ گردیده را چرا درمورد آماده سازی تاكنون اعلام نكردند؟ برای ساخت ابلاغ گردیده ولی برای آماده سازی ابلاغ نشده است. این مشكل هم در فاز ۵ و هم فاز ۱۱ لاینحل باقی مانده است. از جانب دیگر اعلام نمودند كه كاركرد ما ۷۱ درصد است اما طبق اعلام مشاور كه وضعیت را اعلام می كند هم اكنون ما به پیشرفت بیش از ۷۵ درصد دست یافته ایم.
در این شرایط كه مشكلات مسكن مهر پردیس به كلافی سردرگم تبدیل گشته، متقاضیان فاز ۵ پردیس اعلام نموده اند "روز جمعه چهارم خرداد ماه در محل این فاز چادر می زنند و تا زمان تحویل واحد به خانه های خود بازنمی گردند".
گزارش از خبرنگار ایسنا: مجید انتظاری1397/03/03
20:08:33
5.0 / 5
5402
تگهای خبر: خانه , شهر , مسكن , مسكن مهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پلات