۱۸ ساحتمان ماندگار در كشور ساخته می گردد

۱۸ ساحتمان ماندگار در كشور ساخته می گردد

پلات: نخستین ساختمان ماندگار در تهران با محوریت محیط زیست، سلامت، مسائل اجتماعی و اقتصادی تولید شده و در كشور هم ۱۸ساختمان دیگر در دست مطالعه است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بحث تولید ساختمان هایی با محوریت استفاده حداكثری از انرژی، حفظ محیط زیست، سلامت فردی و دیگر مولفه ها مدت هاست كه مطرح می گردد. در این خصوص طی مراسمی با حضور اساتید حوزه صنعت ساختمان و نظارت علمی دانشگاه خوارزمی، انجمن معماری تهران و مشاوران، نخستین ساختمان ماندگار در تهران ارائه شد.
در این مراسم علیرضا كریم، مسئول كمیته آموزش انجمن معماری تهران، با بیان این كه این اقدام از نوروز سال ۱۳۹۶آغاز شد، اظهار نمود: آیین نامه ارزیابی ساختمان ماندگار یك مدل بین المللی بوده كه تلاش كردیم آن را بومی سازی نماییم. ایزوی ساختمان های ماندگار توسط اداره ملی استاندارد و سازمان توسعه پایدار شهرداری تایید و نظارت علمی آن توسط اعضای هیات علمی دانشگاه خوارزمی صورت گرفته است تا بتوانیم ساختمان های متناسب با محیط زیست بسازیم.
كریم تصریح كرد: توجه ویژه به مباحث محیط زیستی، مسائل اجتماعی و اقتصادی از شاخصه های اصلی تدوین آیین نامه ساختمان های ماندگار هستند. در گام اول با مجموعه های با تجربه و خبره ای كه می توانستند ساختمان های اصولی بسازند و رضایت مشتری و خدمات بعد از فروش را لحاظ می كردند وارد تعامل شدیم، در نهایت اجرای این امر به یك گروه ساختمانی سپرده شد كه خوشتبختانه امروز شاهد این هستیم كه با موفقیت كار خویش را به اتمام رسانده و نخستین ساختمان ماندگار در تهران ساخته شد. این ساختمان كه نوروز سال ۱۳۹۶ ساخته شد، طی بازه زمانی ۱۷ ماهه مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفت و امروز موفق به كسب نشان ساختمان ماندگار شد.
وی با بیان این كه رعایت شاخصه های محیط زیستی در صنعت ساختمان یكی از دغدغه های اصلی بود، تصریح كرد: به لطف خدا توانستیم ساختمانی طراحی نماییم كه خطرات مبتلا شدن به سرطان را كم كند. بعنوان مثال در پنجره ها از شیشه هایی استفاده شد كه مانع تابش اشعه های مضر آفتاب شود یا از رنگ های voc جهت جلوگیری از سرطان ریه استفاده شده است.
مسئول كمیته آموزش انجمن معماری تهران، رعایت تمامی مسائل اجتماعی، داشتن توجیه اقتصادی برای خریدار، در دسترس بودن فضاهای رفاهی و خدمات شهری نظیر پارك ها و حمل و نقل شهری، پیش بینی رونق اقتصادی و تحویل ساختمان طی مراسمی خاص و تشریح اقدامات انجام شده از دیگر خصوصیت های این ساختمان ها هستند.
كریم تصریح كرد: سازندگان این ساختمان ها مانند خیلی از سازندگان مناطق یك و دوی تهران تنها به فكر منافع اقتصادی خود نبوده و توسعه پایدار را در ساخت وساز لحاظ كرده اند.
با فرهنگ لوكس و لاكچری مخالفیم
كریم با اشاره به این كه هم اكنون ۱۸ ساختمان ماندگار در كشور در حال ارزیابی است، خاطرنشان كرد: ما با ترویج فرهنگ لوكس و لاكچری مخالف هستیم، مصالح باید درست و مطابق مسائل زیست محیطی برده شوند و شاخصه های ما شاخصه سلیقه ای و گران قیمت نیست. با عنایت به این كه آیین نامه این ساختمان ها یك آیین نامه كیفی است، اجازه همكاری با سازمان های دولتی را داریم و هم اكنون با هفت ارگان مرتبط در حوزه صنعت ساختمان تعاملات قابل قبولی داریم.
در ادامه این مراسم محمدعلی زاهد، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: امروز برای نخستین بار دانش ساخت ساختمان های ماندگار در ایران اجرایی شده و جوان های خلاق كشور توانسته اند هم سطح با استانداردهای جهانی فعالیت كنند. وی تصریح كرد: توسعه پایدار منافع نسل فعلی و نسل اینده را تامین می كند، از این رو باید مورد اهتمام ویژه فعالان حوزه ساختمان قرار گیرد و نسبت به آن فرهنگ سازی جامعی صورت گیرد.1397/04/05
13:03:44
5.0 / 5
4954
تگهای خبر: استاندارد , جت , خدمات , معماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پلات