آخوندی در پاسخ به سوال قاضی پور:

ذوب آهن اصفهان به جای ۴۰ هزار تن ریل، ۵۰۰ تن تحویل داده است

ذوب آهن اصفهان به جای ۴۰ هزار تن ریل، ۵۰۰ تن تحویل داده است

پلات: وزیر راه و شهرسازی درمورد علت واردات تجهیزات حمل و نقل ریلی اظهار داشت: نمی توان سرنوشت خطوط ریلی كشور را در این شرایط سخت معطل یك شركت داخلی گذاشت.به گزارش پلات به نقل از مهر، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه و عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در طرح سوال از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مورد علت واردات تجهیزات حمل و نقل ریلی دارای تولید مشابه داخلی تصریح كرد: باوجود حكم ماده ۵۴ قانون برنامه ششم توسعه، چرا واردات تجهیزات ریلی كه در داخل تولید می شود، ادامه دارد؟
وی با اشاره به اینكه برای ۱۰ سال آینده ریل بی كیفیت و كهنه از چین و تركیه وارد كشور شده است، اضافه كرد: این در شرایطی است كه در داخل همچون در ذوب آهن اصفهان ریل تولید می گردد اما با واردات بی رویه تولید داخلی فلج شده است.
عباس آخوندی در پاسخ به سوال این نماینده با اشاره به اینكه در چهار سال اخیر سه هزار كیلومتر ریل گذاری صورت گرفته است، تصریح كرد: این میزان شامل ۱۲۰۰ كیلومتر ریل جدید و حدود ۱۸۰۰ كیلومتر نوسازی خطوط ریل سازی بوده و این عدد معادل ۳۶۰ هزار تن ریل گذاری بوده است كه ۴۰ درصد رشد را نشان داده است.
وی با اشاره به جابجایی ۱۳.۵ میلیارد نفر كیلومتر مسافر در خطوط ریلی طی سال قبل اظهار داشت: با این میزان جابجایی ۲.۷ میلیارد لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی صورت گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی به مبحث شركت ذوب آهن اصفهان و ریل های تولیدی در آن هم اشاره نمود و اظهار داشت: در ششم اردیبهشت سال ۹۶ موفق به دریافت قرارداد با ذوب آهن اصفهان شدیم مشروط بر اینكه ریل با كیفیت را به ما تحویل دهند. قرار بود طی ۴ ماه یعنی تا شهریور ماه ۹۶ حدود ۴۰ هزار تن ریل به ما تحویل دهند اما تا امروز فقط ۵۰۰ تن تحویل داده اند كه برای ۴ كیلومتر خط ریلی كفایت می كند.
آخوندی خاطرنشان كرد: آیا در این شرایط سخت می توان سرنوشت خطوط ریلی كشور را معطل یك شركت گذاشت؟ ما تا امروز ۱۷۰ میلیارد تومان از این شركت مطالبه داریم و حتی حاضر شدیم ۱۰۰ میلیارد تومان از مطالباتمان را هم بلوكه نماییم تا به این شركت كمك گردد.
وزیر راه و شهرسازی در انتها در ارتباط با تولید واگن در داخل هم تصریح كرد: تا امروز قرارداد تولید ۱۳۰۰ دستگاه واگن باری را با تولید كنندگان داخلی بسته ایم كه ۹۰۰ واگن تحویل شده و مابقی هم در دست ساخت است؛ قرارداد تولید ۴۲۰۰ واگن باری دیگر هم منعقد شده و علاوه بر آن برای تولید لوكوموتیو هم با تولید كنندگان داخلی قرارداد بسته شده است.
در نهایت مجلس از توضیحات آخوندی در پاسخ به سوال نماینده مردم ارومیه قانع شد.

1397/05/11
16:39:46
5.0 / 5
4536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات