معاون وزیر راه اعلام كرد:

یك درصد كالاهای موجود در بنادر، متروكه هستند

یك درصد كالاهای موجود در بنادر، متروكه هستند

پلات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار داشت: كالاهای متروكه، كمتر از یك درصد كالاهای رسوبی در بنادر را تشكیل می دهد كه صاحبان آنها مشخص است.به گزارش پلات به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در نشست اتاق فكر این سازمان در مورد اینكه چه عواملی در عدم ترخیص و تعیین تكلیف نشدن كالاهایی كه برای آن سرمایه گذاری و هزینه شده است، دخالت دارد، تصریح كرد: لازم است رویه ها و فرآیندهای كالاهای تجاری به گونه ای طی شود تا كمتر با متروكه شدن كالا در بنادر مواجه شویم.
وی با اشاره به اینكه بخشی از كالاهای متروكه، كالاهای انهدامی هستند، تصریح كرد: برپایه قوانین و مقرات، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی مالك این نوع كالاها قلمداد می گردد و می تواند در مدت كوتاهی كالاها را از اماكن بندری خارج كند و به بازار مصرف برساند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه تصمیم گیری درمورد كالاهای متروكه در بنادر خارج از حیطه مدیران بخش های مربوطه است، از انعكاس این مورد به معاون اول رئیس جمهوری اطلاع داد و اظهار داشت: بنا شد در یك جلسه خاص و با حضور تمام مقامات تصمیم گیر در این حوزه، یك چارچوب فرایندی استخراج شود تا نه تنها شامل كالاهای متروكه فعلی در بنادر شود؛ بلكه با اصلاح و بهبود این فرایند، زمان ماندگاری كالاهای متروكه در بنادر به حداقل ممكن برسد.
راستاد با ییان اینكه معضل كالاهای متروكه را بعنوان یك نقیصه قبول داریم و اماكن بندری نباید محل تجمع و ماندگاری كالا باشد، خاطرنشان كرد: در شاخص های بندری پایین بودن میانگین رسوب كالا در بندر، همواره یكی از معیارهای مهم ارزیابی كیفیت بنادر به حساب می آید. كالاهای متروكه كمتر از یك درصد كالاهای رسوبی در بنادر را تشكیل می دهد.
وی اضافه كرد: باید بتوانیم میانگین رسوب انواع كالاها را در بنادر كاهش بدهیم؛ یعنی مكانیزم عملیات بندری و ترخیص كالا و همینطور شرایط بازار و اقتصاد به گونه ای باشد تا میانگین رسوب كالا در بنادر را به نرم های جهانی نزدیك نماییم. كاهش رسوب كالا در بنادر نگاهی است كه باید بعنوان راهبرد دنبال شود.

1397/05/25
20:23:58
5.0 / 5
5043
تگهای خبر: بنادر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پلات