در همایش تعاون و كشاورزی چه گذشت؟

در همایش تعاون و كشاورزی چه گذشت؟

پلات: همایش تخصصی تعاون، كشاورزی، روستا با حضور معاون رییس جمهوری در هتل المپیك تهران برگزاری شد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: پروژه هایی كه مردم در آنها مشاركت داشته باشند در اولویت تخصیص وام قرار می گیرند.
وی از اختصاص وام بدون كارمزد در مناطق مرزی اطلاع داد و اظهار داشت: برای روستاییان مناطق محروم و عشایری هم وام با كارمزد سه درصد و آورده ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته ایم.
رضوی با اشاره به طرح اشتغال روستایی و عشایری اضافه كرد: برای روستاییان مناطق مرزی سود چهار درصد و برای مناطق معمولی سود شش درصد در نظر گرفته شده است.
سیدحمید كلانتری معاون تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم در سخنانی از تمام سازمان ها و دستگاه ها خواست تا به بخش تعاون اعتماد كرده، ظرفیت های تعاونیها را به كار گرفته و برابر ماده ۲۶ برنامه ششم، طرح ها و پروژه های خویش را به تعاونی ها واگذار كنند.
او با اشاره به اینكه صندوق كارآفرینی امید می تواند در زنجیره تامین مالی تعاونی ها ورود كند، اظهار نمود: تعاونی ها تا ۷۰ درصد به منابع داخلی خود متكی هستند و تنها به ۳۰ درصد تسهیلات بانكی اتكا دارند.
كلانتری ۶۵ درصد پرورش میگو، ۴۴ درصد تولید خوراك دام و طیور و ۹۹ درصد امور صید و صیادی را در اختیار تعاونیها دانست و اظهار داشت: باید از تجربه كشورهای موفق در زمینه تعاون الگوبرداری نماییم و با نگاه به توسعه بخش تعاون به سمت توسعه تعاونی های روستایی، جنگلداری، مرتع داری و منابع طبیعی برویم.
محمودی قائم مقام وزیر نیرو هم آمادگی وزارت نیرو برای تشكیل كمیته ای مشترك با وزارت تعاون را به منظور بررسی ظرفیت های بخش تعاون در حوزه آب و فاضلاب شهری و روستایی و مدیریت منابع آبی اعلام نمود.
وی تصریح كرد: هم اكنون بیش از ۶۰ هزار روستا در كشور وجود دارد كه می توان در زمینه تامین و توزیع آب روستایی، ارتقای كیفیت آب روستایی و بهداشت آب از آن ها كمك گرفت.
اما مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون از صدور ۱۰۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه از بدو تاسیس اطلاع داد و میزان معوقات صندوق را چهار درصد اعلام نمود.
او اظهار داشت: بیش ترین پرتفوی صندوق با بانك توسعه تعاون و بعد از آن بانك كشاورزی بوده و سعی شده در طرح اشتغال روستایی فعال عمل شود.
حسین نژاد مجموع ضمانت نامه هایی كه صندوق تابحال در بخش تعاون صادر كرده است در بخش كشاورزی ۴۰ درصد، بخش خدمات ۳۰ درصد و صنعت ۳۰ درصد اعلام نمود و اظهار داشت: صدور ضمانت نامه به تفكیك در بخش شهری ۴۵ درصد و بخش روستایی ۵۵ درصد بوده است.
حجت اله مهدیان مدیرعامل بانك توسعه تعاون هم دراین همایش از پرداخت ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانك در سال قبل اطلاع داد و مجموع تسهیلات پرداختی ازدواج را ۱۳۵ میلیارد تومان اعلام نمود.
وی افزود: سال قبل بیش از ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش های مختلف به تعاونی ها پرداخت كردیم و طی دو سال ۹۶ و ۹۷ هم ۶۰۰ میلیارد تومان برای خرید تصمینی گندم اختصاص دادیم.
مهدیان با اشاره به طرح اشتغال روستایی اظهار داشت: درخواست هایی كه به بانك معرفی شده حدود ۲۰ هزار فقره است و ۵۴۰۰ فقره تسهیلات به ارزش ۹۱۰۰ میلیارد تومان هم به تصویب رسیده است.
به قول وی بانك توسعه تعاون تلاش می كند تا تعاونی های بیش تری از مزایای طرح اشتغال روستایی و منابع پیش بینی شده بهره مند شوند و استانهایی كه عملكردشان ضعیف است تقویت تقویت شوند.1397/06/15
12:37:55
5.0 / 5
5041
تگهای خبر: پروژه , تولید , جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پلات