جزئیات آمار حمل بار سال ۹۶ منتشر شد

رقابت اصفهان و تهران برای جایگاه اقتصادی ترین استان

رقابت اصفهان و تهران برای جایگاه اقتصادی ترین استان

پلات: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای آمار نهایی عملكرد حمل و نقل بار جاده ای كشور در سال ۹۶ را منتشر نموده كه بر این اساس میزان بار جابه جا شده از مرز ۴۲۸ میلیون تن گذشته است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بر طبق این آمارها استان اصفهان با حدود ۱۱.۳ درصد و استان خوزستان با جابه جایی حدود ۹ درصد از كل بارهای كشور دو استان دارنده بیشترین بار در سال ۹۶ بوده اند. بعد از آن استان های تهران، خراسان رضوی، كرمان و فارس قرار دارند.

در میان استان هایی كه كمترین عملكرد اقتصادی در این حوزه را به خود اختصاص داده اند، استان كهگیلویه و بویراحمد با ۰.۲ درصد كمترین عملكرد را داشته و بعد از آن استان ایلام با ۰.۷ درصد قرار دارد. طبق این آمارها استان های خراسان شمالی، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان هم دیگر استان هایی هستند كه در قیاس با بخش های فعال عملكرد كمتری را به خود اختصاص داده اند.

همچنین سازمان راهداری وضعیت جابه جایی بارها به تفكیك ماه ها را هم عرضه كرده كه بر این اساس ماه های پایانی سال بالاترین عملكرد را به خود اختصاص داده اند. طبق سالنامه آماری سال ۹۶ اسفند با ۹.۲ درصد بیشترین سهم را در جابه جایی كالا داشته و بعد از آن بهمن با ۸.۹، مرداد با ۸.۷ و ماه های دی، آذر و آبان با ۸.۶ فعال ترین ماه های كشور در سال قبل به شمار می روند.

در میان كالاهایی كه در سال ۹۶ جابه جا شده، تركیبات نفتی و شیمیایی با ۱۳.۲، كالاهای فلزی با ۱۳.۱ و سیمان با ۱۳ درصد بالاترین رتبه را به خود اختصاص دادند و بعد از آنها هم كالاهای ساختمانی، معدنی و مواد غذایی قرار دارند.

از نظر تعداد سفر كامیون ها در سال قبل استان تهران بالاترین رتبه را به خود مختص كرده است. این استان از مجموع تعداد سفر كامیون ها در كشور ۱۱.۳ درصد را به خود اختصاص داده و بعد از آن استان اصفهان با ۹.۹ درصد قرار دارد. در بین استان هایی كه كمترین فعالیت را به خود اختصاص داده اند هم همچنان كهگیلویه و بویراحمد و ایلام بدترین عملكرد را داشته و استان های خراسان شمالی، اردبیل و خراسان جنوبی در رتبه های بعدی ایستادند.

همچنین آمارهای سازمان راهداری نشان داده است كه از مجموع كالاهای جابه جا شده ۹۴ درصد برون استانی و ۶ درصد درون استانی بوده است همینطور ۹۴ درصد از عملكرد سال قبل را بخش خصوصی و ۶ درصد را بخش تعاونی انجام داده و دولت در این حوزه نقش آفرینی مستقیمی نداشته است.
1397/07/05
18:43:13
5.0 / 5
4384
تگهای خبر: حمل و نقل , راهداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات