كرایه خانه كارگران به موی یارانه ها بسته است!

كرایه خانه كارگران به موی یارانه ها بسته است!

پلات: عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار می گوید: كارگری كه ۹ ماه حقوق نگرفته به هیچ چیز دیگری نمی تواند فكر كند. او تاكید دارد كه تاوان سوءمدیریتها و سیاست های غلط را نباید كارگران بدهند.


علی اصلانی در گفت وگو با ایسنا، درباره دلیل عدم تشكیل جلسات دستمزد شورای عالی كار ابراز عقیده كرد: با وجود آن كه جلسات شورای عالی كار باید به شكل سه جانبه برگزار شود، ولی متاسفانه به سبب عدم حضور كارفرمایان لغو میگردد و ما ضعف نظارت را در این زمینه موثر می دانیم.
وی افزود: كارفرمایان در جلسات شورا دو بهانه را مدام تكرار می كنند؛ می گویند در طول ۴۰ پارسال هیچ زمانی نبوده كه سالی دو بار افزایش حقوق بدهیم، در صورتیكه برمبنای قانون، محدودیتی برای بررسی دوباره مزد نداریم و مضاف بر آن، ماده ۴۱ قانون كار در تبصره ۲ به تعیین حداقل مزد برمبنای سبد معیشت خانوار اشاره نموده است.
عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار اضافه كرد: سوژه دیگری كه كارفرمایان مدام به آن چنگ می زنند، شرایط حاكم بر اقتصاد است و نوسان نرخ ارز را سبب افزایش قیمت مواد اولیه و ركود بنگاه های خود عنوان می كنند، در صورتیكه چندین بار طی ماه های اخیر افزایش قیمت داشتند كه گاهی تا ۴۰ درصد هم رسید و از شرایط پیش آمده به نفع تولیدات خود سود بردند، ولی آیا این مساله به افزایش حقوق كارگران هم منجر شد؟
اصلانی اشاره كرد: گله نمایندگان كارگری این است كه اگر كارفرمایان قیمت اجناس خودرا بالا بردند و در این آشفته بازار سود كردند، چرا بالا رفتن چند درصد حقوق كارگران را برنمی تابند؟
این مقام مسئول كارگری با بیان این كه اصل سه جانبه گرایی به معنای واقعی باید در شورای عالی كار اجرا شود، اشاره كرد: اگر كارگران بعنوان یكی از شركای اجتماعی در جلسه شورا حضور پیدا نكنند، آیا وزارت كار جلسه را لغو می كند؟ اما وزارت كار به سبب عدم همراهی و مخالفت كارفرمایان از گذاشتن جلسه شورا خودداری می كند.
عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار در بخش دیگری از اظهارات خود اظهار داشت: وقتی دولتمردان ادعا می كنند دولت پولداری هستیم و هیچ دولتی به اندازه این دولت، از درآمدهای نفتی سرشار نبوده است، انتظار ما این است كه یك ردیف جداگانه اعتباری برای كارگران در بودجه ببینند تا از این محل به خانوارهای ضعیف و محروم كارگری كمك گردد.
اصلانی با اشاره به عدم افزایش مبلغ یارانه ها در بودجه سال آینده، اظهار داشت: خیلی از كارگران به ۴۵ هزار تومان اندك یارانه دلگرمند و كرایه خانه ها و هزینه های درمانی آنها به موی یارانه ها بسته است، ولی متاسفانه یارانه در بودجه افزایش نیافته و حق مسكن و بن خواربار كارگران هم چند سال است بدون تغییر، تصویب میگردد.
وی اشاره كرد: كارگران همیشه یار و یاور كارفرمایان در هر شرایطی بودند و مشكلات آنها را به خوبی درك می كنند، چون كارگران و كارفرمایان مثل دوبال به هم وابسته اند. با قیمتهای امروز دیگر نمی توان با دستمزد یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی كارگری امرار معاش كرد و از پس هزینه های سنگین زندگی برآمد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، از آخرین جلسه شورای عالی كار در ۲۳ آبان در حالی بیشتر از یك ماه می گذرد كه خیلی از نمایندگان تشكل های كارگری تشكیل جلسه ای منحصر با سوژه دستمزد را خواهان شده بودند. وزیر كار در ایام گذشته از جلسه با كمیسیون فرعی شورای عالی كار در زمینه دستمزد آگاهی داد و اعلام نمود كه گزارش مقدماتی كمیسیون مربوطه تهیه شده و در جلسه آینده شورای عالی كار نمایش خواهد شد.1397/10/01
23:23:51
5.0 / 5
4556
تگهای خبر: تولید , جت , خانه , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات