معاون وزیركار خبر داد

امضای قرارداد ۲۲ میلیون یورویی با ۸ برند خارجی

امضای قرارداد ۲۲ میلیون یورویی با ۸ برند خارجی

به گزارش پلات معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار از انعقاد قرارداد ۲۲ میلیون یورویی با هشت برند بین المللی در حوزه پوشاك اطلاع داد و اظهار داشت: با اجرای طرح اشتغال روستایی بازگشت به روستاها شروع شده است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، عیسی منصوری ـ با اشاره به پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اظهار داشت: اعتقاد ما این است كه اگر قرار به عرضه كمكهای اشتغال است وام برای تولید دار قالی مشكل را حل نمی كند، بلكه افراد را بدهكار می كند ولی اگر روی اتصال برندهای فعلی شناخته شده و حضور آنها در بازارهای جهانی متمركز شویم و به آنها كمك بلاعوض نماییم تا به شكل فنی به ابزارهای لازم برای حضور در بازارهای جهانی مجهز شوند گام اول ما برای تقویت و توسعه اشتغال برداشته و به شكل گیری تقاضا منجر می گردد.

وی افزود: وقتی تقاضا شكل گرفت دار قالی تولید می شود، بافندگان جدید فعال می شوند، سفارش شكل می گیرد و زنجیره ارزش در بازار به وجود می آید و آن زمان می توانیم به تولید كننده ای كه با برندهای بین المللی خودمان قرارداد دارد سفارش بدهیم.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار با اشاره به وجود ۴۴ هزار روستای شناخته و ثبت شده در كشور، اظهار نمود: در طرح اشتغال روستایی ۴۹۶۰ روستا را بعنوان روستای كانونی شناسایی كردیم و از این میان ۱۳۷روستا را بعنوان روستای كانونی انتخاب كردیم و مداخلات توسعه ای خویش را در آنها گسترش دادیم.

منصوری با حضور در یك برنامه تلویزیونی خاطرنشان كرد: این روستاها اغلب مركز دهستان هستند و بیش ترین داده و ستانده را با روستاهای همجوار دارند كه امیدواریم در ادامه به هزار روستا برسانیم. فرض ما این است كه اگر در روستاهای كانونی كسب و كارهای دارای مزیت توسعه یابد، روستاهای همجوار هم متصل می شوند و ارتقای فراگیر صورت می گیرد در آن صورت می توانیم تاحدودی ۴۴ هزار روستای مورد نظر را پوشش بدهیم.

وی در ادامه از بازگشت به روستاها اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون در خیلی از روستاهای كانونی بدون تزریق وام بازگشت اتفاق افتاده است و بخش اعظمی از آن به علت اصلاح الگوی كشت بوده است. كشاورزی كه گندم تولید می كرد و به علت محدودیت آب ناچار به ترك منطقه بود حالا با كشت جایگزین ماندگار شده است.

معاون اشتغال وزیركار با بیان این كه طرح كشت جایگزین با محصولاتی همچون گوجه فرنگی، زعفران و گیاهان دارویی نتیجه داده است، اظهار داشت: در مورد زعفران الگوی جدیدی از نظام تامین مالی را در كشور راه اندازی كردیم كه نظام بانكی قبلا به چنین ابزارهایی مجهز نبود. مثلا در یك مورد تولید مبتنی بر قرارداد كه توسط نمایندگان مجلس هم راستی آزمایی شده است، ۴۰۰۰ كشاورز با شركت صاحب برند شناخته شده در كشور قرارداد بسته اند تا در ازای تحویل محصول به این شركت، تسهیلات اشتغال روستایی را دریافت نمایند.

منصوری افزود: به این نحو كه كشاورزان بر مبنای آموزشها، استانداردها و تجهیزات موجود، محصول تولیدی را تحویل می دهند و پس از تحویل كالا به شركت، پولش را از بانك می گیرند؛ در حقیقت ما پول را به جای فرد در اختیار فعالیت گذاشتیم كه اصطلاحا به آن نظام تامین مالی زنجیره ارزش می گویند و به این شركت بزرگ كمك كردیم تا در بازارهای جهانی حضور داشته باشد و محصولش را عرضه نماید.

به گفته وی هم اكنون الگوی تولید مبتنی بر قرارداد در مورد برخی كالاها همچون كفش، فرش، مبلمان، پوشاك و رب گوجه فرنگی اتفاق افتاده است.

انعقاد قرارداد ۲۲ میلیون یورویی در حوزه پوشاك

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار از انعقاد قرارداد ۲۲ میلیون یورویی در حوزه پوشاك اطلاع داد و اظهار داشت: ظرف ۸ ماه گذشته ۲۲ میلیون یورو قرارداد با ۸ برند بین المللی در حوزه پوشاك بسته شده و سرمایه گذار خارجی صاحب برند در ایران سرمایه گزاری نموده است. این امر سبب شده تا شركتهای ایرانی هم برای فعال شدن در این حوزه اعلام آمادگی كنند و امیدواریم در سایر رسته های پرظرفیت هم بتوانیم این طرح را گسترش بدهیم.

ایجاد اشتغال پایدار در حوزه كفش، مبلمان، پوشاك و آی تی

منصوری درعین حال از طرح تكاپو بعنوان مهمترین طرح وزارت كار در حوزه اشتغال فراگیر نام برد و اظهار داشت: طرح تكاپو در حال اجرا می باشد و تلاش ما این بوده كه رسته های پر ظرفیت در حوزه تولید ارزش افزوده و اشتغال پایدار را توسعه بدهیم. هم اكنون در حوزه كفش و پوشاك، مبلمان و آی تی این امر محقق شده است؛ البته ما مسئول نیستیم و طی هماهنگی با دستگاههای مربوطه، كار اتصال به بازارهای جهانی را دنبال می نماییم.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، طرح توسعه كسب و كار و اشتغال پایدار (تكاپو) یكی از طرح های مطرح وزارت كار است كه در جهت سیاستهای اقتصاد مقاومتی رویكرد تولید اشتغال مبتنی بر مزیتهای منطقه ای را دنبال می كند. طرح تكاپو بر پایه مزیتها و ظرفیتهای منطقه ای استانها تولید شغل می كند و با اجرای آن مهارت ها و قابلیتهای بیكاران در كمترین زمان ممكن شناسایی می گردد. برای اجرای این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
1397/10/18
14:31:36
5.0 / 5
4786
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات