با كاهش عرضه عربستان و كانادا

نفت سنگین گران تر شد

نفت سنگین گران تر شد

به گزارش پلات كاهش تولید در آلبرتای كانادا و عربستان سعودی، به افزایش قیمت نفت سنگین منجر شده و پالایشگاههای فراوری كننده نفت سنگین را در مخمصه بدی انداخته است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، در حالیكه محدودیتهای تولید در آلبرتا، قیمت های داخلی را به بالاترین حد خود در حدود یك دهه گذشته رسانده است، بهای سایر گریدهای نفتی مانند "عرب هوی" و "هوی لوییزیانا سوییت" هم افزایش پیدا كرده است. انتظار می رود سعودی ها در جهت كوشش برای متعادل كردن بازار جهانی، تولید نفت سنگین را محدود كنند.

به گفته جان اوئرز، نایب رئیس شركت مشاوره "ترنر میسون" در دالاس، معمولا زمانی كه سعودی ها تولیدشان را كاهش داده اند، نفت سنگین و متوسط بوده است. این به معنای آن است نفتی كه بیشتر از ۱۰ درصد از خوراك پالایشگاه ها را تشكیل می دهد، به میزان فزاینده ای با كمبود عرضه مواجه شده است به خصوص كه تولید ونزوئلا هم گرفتار فروپاشی شده است. بیشتر از نیمی از نفت سنگین جهان در آمریكا فراوری می گردد.

در كانادا قیمت نفت سنگین از ماه گذشته كه كاهش تولید الزامی ۳۲۵ هزار بشكه در روز به علت محدودیت ظرفیت خطوط لوله اعلام شد، جهش پیدا كرده است. نفت "وسترن كانادین سلكت" با اختلاف قیمت ۶.۹۵ دلار در هر بشكه نسبت به "وست تگزاس اینترمدیت" معامله می گردد كه كوچكترین اختلاف قیمت در حدود یك دهه گذشته است و برای پوشش هزینه حمل ریلی یا انتقال با استفاده از خطوط لوله به منطقه گلف كاست كفایت نمی نماید. در حالیكه اختلاف قیمت در اكتبر ۵۰ دلار بود.

در این بین، عربستان سعودی عرضه خویش را در دسامبر حدود ۵۰۰ هزار بشكه در روز محدود كرد و انتظار می رود صادراتش به علت توافق اوپك و متحدانش برای كاهش تولید به میزان ۱.۲ میلیون بشكه در روز، در ماه میلادی جاری كاهش بیشتری داشته باشد.

در ونزوئلا كه یك صادركننده نفت سنگین است، صادرات در سال ۲۰۱۸ به علت فروپاشی اقتصادی و سیاسی این كشور، به پایینترین میزان در ۲۸ سال قبل سقوط كرد.

"هوی لوییزیانا سوییت" كه معمولان ارزانتر از "لایت لوییزیانا سوییت" معامله می شود، روز جمعه ۴۵ سنت گران تر به فروش رسید كه بزرگترین اختلاف قیمت از مارس بود.

عربستان سعودی قیمت فروش رسمی گرید "عرب هوی" برای فوریه را به آمریكا ۵۰ سنت بالاتر از شاخص نفت ترش آرگوس اعلام نموده است كه در ۱۰ سال قبل بی سابقه بوده است.

بازار آسیا

اگر سعودی ها به واقع بیشتر عرضه نفت مدیوم و سنگین را كاهش دهند، بازار آسیایی كه معمولا گریدهای مذكور را از عربستان می خرد، به شدت از این بابت لطمه خواهد خورد. در نتیجه عرضه محدودتر گریدهای مذكور، اختلاف قیمت نفت دوبی با وست تگزاس اینترمدیت افزایش پیدا خواهد نمود و صادرات نفت خلیج مكزیكو به آسیا را سودآور خواهد نمود.

پالایشگاهها در سرتاسر گلف كاست و میدوست، میلیاردها دلار در تجهیزات فراوری نفت سنگین در سه دهه گذشته هزینه كرده اند و انتظار داشتند عرضه نفت سبك محدودتر شده و عرضه نفت سنگین از جانب كانادا، ونزوئلا و مكزیك رشد بیشتری پیدا كند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، انقلاب شیل و همینطور تولید نفت فراساحلی از جانب برزیل و غرب آفریقا سبب افزایش عرضه نفت سبك شد در حالیكه عرضه از جانب ونزوئلا كاهش پیدا كرد. رشد عرضه كانادا هم به علت محدودیتهایی كه در زیرساخت انرژی این كشور وجود دارد، به تاخیر افتاده است.
1397/10/23
13:47:25
5.0 / 5
4528
تگهای خبر: تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پلات