رئیس بنیاد مستضعفان خبر داد:

آغاز ساخت پلاسكوی جدید باوجود عدم صدور پروانه ساختمانی

آغاز ساخت پلاسكوی جدید باوجود عدم صدور پروانه ساختمانی

به گزارش پلات رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه علیرغم عدم صدور پروانه، ساخت پلاسكوی جدید را آغاز كردیم، اظهار داشت: این ساختمان تا مهر ۹۹ به آخر خواهد رسید.به گزارش پلات به نقل از مهر، محمد سعیدی كیا در مراسم «تجلیل از آثار منتخب مسابقه طراحی پلاسكوی جدید» گفت: زمانی كه این حادثه اتفاق افتاد، روز پنج شنبه بود و من در ایرانشهر بودم و در همان روز كمیته پیگیری در بنیاد مستضعفان تشكیل شد؛ روز شنبه در محل حادثه حاضر شدم و اعلام كردم «ظرف دو سال پلاسكوی جدید را خواهیم ساخت»، اما باید پروانه صادر می شد تا مبادرت به ساخت و ساز می كردیم.
وی با اشاره به اینكه ۱۴ دستگاه در مبحث پلاسكو ذی مدخل بوده اند كه بنیاد مستضعفان تنها یكی از این دستگاه ها است، افزود: بعد از شكل گیری مقدمات، بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت مسائل حقوقی این مورد را كنار گذاشته و بعنوان اجرای خواسته ملی و خواسته كسبه پلاسكو، ساختمان جدید را بسازد.
رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اضافه كرد: با عنایت به اینكه حادثه جانی در این سانحه اتفاق افتاده بود، قوه قضائیه ساختمان را پلمب كرد تا زوایای این حادثه مشخص شود كه این دستور قوه قضائیه سبب تأخیر در پیگیری ساخت و ساز شد. همینطور رئیس جمهور هم دستور داد تا كمیته ای از دانشگاهیان تشكیل و به بررسی سانحه بپردازد؛ همین مبحث هم دو ماه از ما وقت گرفت.
سعیدی كیا خاطرنشان كرد: در طول این مدت، بیشتر از ۵۱ جلسه با مسئولان مختلف دولتی، میراث فرهنگی، مجلس شورای اسلامی، شهرداری تهران و استانداری تهران تشكیل دادیم در نهایت شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام نمود كه طراحی ساختمان پلاسكوی جدید باید با برگزاری مسابقه ملی، به رقابت گذاشته شده و انتخاب و اجرا شود.
به گفته وی، بعد از مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، فراخوان ایده از جانب بنیاد مستضعفان برگزار گردید كه در نتیجه آن، ایده های گوناگونی به این بنیاد، ارسال و از میان آنها ۱۰ ایده برتر از جانب هیئت داوران انتخاب گردید.
رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی خاطرنشان كرد: با هماهنگی شهرداری تهران، بنیاد مستضعفان مبادرت به رفع تعارض از پاركینگ مجاور ساختمان پلاسكو، مشهور به پاركینگ اكبر كرد و این پاركینگ به مالكیت بنیاد مستضعفان درآمد، اما مانع دیگری وجود داشت كه شهرداری اعلام می كرد باید طبق طرح تفصیلی این منطقه از تهران، ساختمان پلاسكوی جدید حداكثر ۷ طبقه ساخته شود.
سعیدی كیا با اشاره به اینكه در این مدت سه بار شهردار تهران تغییر نمود، اظهار داشت: در زمان نجفی، صورتجلسه ای میان بنیاد مستضعفان، شهرداری تهران و دادستانی به امضاء رسید كه در آن قرار شد هم ساختمان ۱۵ طبقه و هم ساختمان ۵ طبقه شمالی، یكجا از جانب بنیاد مستضعفان راه اندازی شود اما این مصوبه از جانب كسبه تائید نشد.
وی اشاره كرد: در ادامه نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ارسال و در آن اظهار كردم كه «هر بار به یك توافقی دست می یابیم، یكی از سوی های درگیر در این ساختمان، آنرا نمی پذیرد». در نهایت با دستور جهانگیری، كار به سید حسین مقیمی استاندار سابق تهران واگذار شد و وی از اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷ جلسات مختلفی با طرف های درگیر برگزار كرد و نهایتاً در ۲۱ خرداد توافق همه جانبه نهایی به دست آمد.
رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی خاطرنشان كرد: در جلسه ۲۱ خرداد ۹۷ مالكان سرقفلی ساختمان ۵ طبقه اصرار داشتند با هزینه خودشان، این ساختمان را مقاوم سازی كنند. مقیمی كوشش كرد آنها را منصرف كند اما منصرف نشدند و نهایتاً بیشتر از نصف آنها با حضور در دفتر اسناد رسمی، تعهد كردند كه با مسئولیت و هزینه خودشان، ساختمان ۵ طبقه شمالی را مقاوم سازی خواهند كرد. همینطور در این نشست سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران موافقت كردند تا بر مبنای حقوق مكتسبه مالكان، ساختمان جدید در ۱۵ طبقه راه اندازی شود.
سعیدی كیا اضافه كرد: قرار شد در كمیسیون ماده ۵ این مورد به تصویب برسد اما قبل از آن، این توافق در شورای تأمین استان تهران، تصویب و ابلاغ گردید و سپس چند روز بعد در زمان شهرداری افشانی در كمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران هم به تصویب رسید.
وی با اشاره به اینكه همچنان پروانه ساختمانی پلاسكو صادر نشده است، گفت: علیرغم عدم صدور پروانه در مهرماه ۹۷ كار را آغاز كردیم تا در مهرماه ۹۹ ساختمان را به كسبه تحویل دهیم. همینطور این توافق نامه در شورای عالی شهرسازی و معماری هم به تصویب رسیده است.

1397/10/29
15:22:15
5.0 / 5
5176
تگهای خبر: شهر , شهرداری , شهرسازی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پلات