رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام كرد:

بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی، نظام ارجاع كارشفاف شد

بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی، نظام ارجاع كارشفاف شد

پلات: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، از شفاف سازی سامانه ارجاع كار و امكان مشاهده كلیه پروژه های نظارتی، از طرف همه اعضای نظام مهندسی آگاهی داد.به گزارش پلات به نقل از مهر، محمد طاهری در نشست خبری گرامیداشت هفته مهندس با اشاره به اینكه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، بیشتر از ۱۱۰ هزار عضو داشته و یكی از بزرگترین تشكل های حرفه ای كشور شمرده می شود، اظهار داشت: مهمترین وظیفه این سازمان، تلاش در جهت بهبود نمایش خدمات فنی و مهندسی، در حوزه ساخت و ساز است.
وی درباره ارجاع كار نظارت به مهندسان اظهار داشت: در سال ۹۶، میزان ۹۴۰۰ فقره ارجاع كار در چارچوب ۱۱ میلیون متر مربع فعالیت ساخت و ساز به مهندسان ناظر داشتیم كه این آمار در سال جاری، به ۱۱ هزار فقره در چارچوب ۱۳ میلیون متر مربع فضای ساخت و ساز، افزایش یافته است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اضافه كرد: در بخش كنترل نقشه نیز، در سال ۹۶ با عنایت به اینكه برمبنای آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی كنترل نقشه ها، صرفاً به پروژه های ساختمانی بالای ۲ هزار متر مربع تخصیص می یابد، پارسال ۹۰۰ كنترل نقشه در ۴ رشته معماری، سازه، تاسیسات برقی و تاسیسات مكانیكی، از طرف مهندسان این سازمان انجام شد؛ اما در سال ۹۷ تعداد كنترل نقشه ها به بیشتر از هزار پروژه ساختمانی و بالای ۲ هزار متر مربع، افزایش یافته است.
وی با تاكید بر اینكه همچنان با كیفیت مورد نظر قانونگذار در جهت ارتقای ساخت و ساز فاصله داریم، اضافه كرد: با این وجود، از زمان ورود سازمان نظام مهندسی به كنترل كیفیت ساخت و سازها، شاهد رشد سریع در ارتقای كیفیت پروژه ها بوده ایم؛ ضمن اینكه نقشه های ساختمانی سازه های بالای ۲ هزار متر مربع نیز، بطور كامل برمبنای مقررات ملی ساختمان تهیه و اجرا می شود.
طاهری با اشاره به هماهنگی كامل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در دوره هشتم، با شورای شهر و شهرداری تهران گفت: این هماهنگی منجر به ارتقاء و بهبود كیفیت كنترل نقشه ها شده است؛ ضمن اینكه با عنایت به افزایش تعداد مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به بیشتر از ۱۱۰ هزار نفر، این سازمان توان آنرا دارد تا تمام پروژه های ساختمانی زیر ۲ هزار متر مربع را نیز، در بخش كنترل نقشه ها بر عهده بگیرد.
وی با اشاره به اشتباه برداشت دستگاه مرجع صادركننده پروانه ساختمانی، از رای دیوان عدالت اداری و واگذاری پروژه های ساخت و ساز به برخی مجریان فاقد صلاحیت در یك دوره زمانی كه سبب كاهش كیفیت ساخت و ساز شد، افزود: در دوره جدید به دنبال آن هستیم تا قانون ارجاع كار ساخت و ساز صرفاً به سازنده ذیصلاح، برای همه پروژه ها پیگیری شود و در هر بخش از سازه از قبیل گودبرداری، اسكلت، سقف و نازك كاری، مجری ذیصلاح تعیین نماییم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره تخلفات مالی هیات مدیره هفتم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: در دوره هشتم هیات مدیره این سازمان، به شدت پیگیر پرونده قضایی تشكیل شده برای این تخلفات هستیم؛ اما یكی از مهمترین پرونده های تخلف كه رقم آن ۱۵ میلیارد تومان بود، همچنان مفتوح بوده؛ ولی بخش عمده ای از این رقم به سازمان برگشت داده شده است.
وی درباره گودبرداری های پرخطر در شهر تهران اشاره كرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، برای گودبرداری های سنگین، ناظر و بازرس ارسال می كند و طبق گزارش های دریافتی بازرسان این سازمان، چنانچه گود پرخطر مشاهده شد، بلافاصله به شهرداری معرفی می كنیم؛ این در شرایطی است كه این اقدام سازمان نظام مهندسی، سبب شده تا سازمان آتش نشانی اعلام نماید سپس ورود نظام مهندسی به گودبرداری ها، تعداد كشته های ریزش ساختمان های مجاور گودهای پرخطر نسبت به سالهای گذشته كاهش شدیدی داشته است؛ ضمن اینكه گروهی متشكل از شهرداری، نظام مهندسی وشورای شهر برای شناسایی گودهای پرخطر تهران تشكیل شده است.
طاهری در زمینه رسیدگی به تخلفات حرفه ای مهندسان اظهار داشت: شورای انتظامی مستقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان در حال بررسی پرونده های تخلفات حرفه ای است و چنانچه هیات مدیره این سازمان یا مردم و مالكان ساختمان ها تخلفی از هر مهندس عضو سازمان ببینند، به شورای انتظامی نظام مهندسی ارجاع می دهد تا بررسی شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، درباره شفاف سازی نظام ارجاع كار اظهار داشت: از زمان شروع به كار هیات مدیره هشتم، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، سامانه ارجاع كار با محوریت شفاف سازی تغییراتی داشته و بر طبق این تغییرات، هم اكنون همه مهندسان می توانند به صورت شفاف تمام ارجاعات روزانه پروژه های ساخت ساز یا نظارت را مشاهده كنند.
وی درباره به روز شدن پرداخت حق الزحمه نظارت مهندسان اظهار داشت: سرویس مالی الكترونیكی برای پرداخت حق الزحمه نظارت به وجود آمده و امكان آنرا داریم كه بتوانیم با استفاده از این سامانه الكترونیكی، پرداخت حق الزحمه مهندسان را به كمتر از یك هفته برسانیم. همین طور سپس آخرین تغییرات در سامانه ارجاع كار نظارت به مهندسان، شاهد كمترین اعتراضات در بخش ارجاع كار به ناظران حقیقی و حقوقی بوده ایم.
طاهری درانتها با اشاره به بیانیه اخیر مقام معظم رهبری با عنوان گام دوم انقلاب اظهار داشت: جوان گرایی سپس بیانات رهبر معظم انقلاب در دستور سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران قرار گرفته و به دنبال استفاده از نیروهای جوان هستیم و رئیس فعلی این سازمان جوان ترین رئیس نظام مهندسی تهران طی ادوار گذشته است.

1397/12/01
14:27:28
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: پروژه , خدمات , رجا , سازه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پلات