وزیر راه و شهرسازی:

یارانه تسهیلات بافت فرسوده تأمین اعتبار شد

یارانه تسهیلات بافت فرسوده تأمین اعتبار شد

پلات: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مابه التفاوت یارانه نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده از محل بودجه ۹۷ تأمین اعتبار شده و امروز نخستین دریافتی را دریافت كردیم.به گزارش پلات به نقل از مهر، محمد اسلامی در مراسم امضای تفاهمنامه همكاری شهرداری تهران و وزارت راه و شهرسازی در بازآفرینی محله سیروس تهران اظهار داشت: هدف این جلسه راهبردی، اقدام ما برای كیفیت بخشی به زندگی شهری است.
وی افزود: اگر در شورایعالی شهرسازی بعد از فرایند طولانی، طرح جامع تصویب می نماییم، هدفی جز مدیریت زندگی شهری نداریم. هر جا كه یك برنامه و طرح فاخر داشتیم، موفق بودیم و طرح جامع در چند شهر موفق عمل كرد. در جاهایی هم كه گزینشی طرح جامع اجرا شد، فساد شكل گرفت و ناهنجاری ها رشد كرد و با معضلات گوناگون مواجه شدیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه شهر تهران و پایتخت پیچیدگی های زیادی در اجرای طرح جامع دارد، اظهار داشت: تخصیص نهاد جامعی كه بتواند اجرای طرح جامع را پایش كند، سبب می شود تا نهادهای تصمیم گیر (وزارت راه و شهرسازی) و مجری طرح جامع (شهرداری) در اتخاذ تمهیدات لازم موفق باشند. راه اندازی این نهاد ناظر در پیشبرد برنامه جامع تهران و انطباق آن با طرح تفصیلی و ساماندهی این طرح، موفق تر خواهد بود.
اسلامی درباره بازآفرینی شهری اظهار داشت: رئیس جمهور هم بر یكی از اهداف اصلی حوزه شهری كه توجه به بافت فرسوده است، تاكید داشته و مطالبات زیادی از وزارت راه و شهرسازی داشته است. تهران با تهدید بلایای طبیعی مواجه می باشد كه حساسیت بیشتری در این زمینه دارد و بازآفرینی شهری باید سرعت بیشتری بگیرد.
به گفته وی، پیشرفت بازآفرینی شهری در تهران، بالای ۴۰ درصد است كه باید شتاب بیشتری به آن داده شود.
وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران درباره اقدامات این وزارتخانه برای نوسازی بافت فرسوده تصریح كرد: طبق قانون ششم توسعه، باید سالانه ۲۷۰ محله از ۲۷۰۰ محله شناسایی شده برای نوسازی بافت فرسوده، بازسازی شوند. به دستور رئیس جمهور هم مقرر است اراضی دولت متعلق به همه نهادهای دولتی در بافت های فرسوده، به این برنامه اختصاص داده شود. ازاین رو ۴۴۰۰ هكتار اراضی متعلق به همه نهادهای دولتی در این بافت ها در ۷۲ محله واقع در ۶۷ شهر شناسایی شده كه برای ساخت واحد مسكونی و نوسازی محله، در اختیار توسعه گر قرار می گیرد.
اسلامی افزود: ۱۴۰۰ هكتار هم در چابهار بعنوان بزرگترین شهر دارای حاشیه نشینی اختصاص داده ایم تا حاشیه نشینی در این شهر ساماندهی گردد.
وی درباره تسهیلات نوسازی بافت فرسوده اظهار داشت: هم اكنون این تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد به انبوه ساز و توسعه گر اعطا می شود كه تسهیلات ۱۸ درصد هم نرخ سود خوبی است و توسعه گر آنرا با قیمت تمام شده، به فروش خواهد رساند. اگر قرار باشد دولت یارانه بدهد، سهم خویش را در هنگام فروش اعمال خواهد نمود و توسعه گر از ۵۰ درصد بخشودگی در نرخ سود تسهیلات در زمان فروش برخوردار خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: هم اكنون از محل بودجه ۹۷، یارانه بافت فرسوده تأمین اعتبار شده و امروز دریافتی اول را دریافت كردیم.
اسلامی تصریح كرد: نوسازی شهر تهران هم بر مبنای طرح جامع خواهد بود و هم اكنون ساخت وساز در بافت های فرسوده سراسر كشور شروع شده است. در تهران هم با تفاهم نامه امروز، ساخت واحد مسكونی در بیشتر از چهار هكتار از محله سیروس با همكاری شهرداری تهران شروع می شود. این واحدها را توسعه گر و بخش خصوصی می سازند.

1398/02/29
15:09:51
5.0 / 5
4655
تگهای خبر: بازسازی , خانه , شهر , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پلات