معاون وزیر كار اعلام كرد

حساب یارانه ها را بعنوان وثیقه نمی پذیریم

حساب یارانه ها را بعنوان وثیقه نمی پذیریم

پلات: معاون وزیر كار هدفگذاری اشتغال روستایی در سال ۱۳۹۸ را ۱۵۰ هزار شغل ذكر كرد و اظهار داشت: حساب یارانه ها را بعنوان وثیقه وام اشتغال روستاییان نمی پذیریم و از ظرفیت صندوق های ضمانت برای تضمین وام استفاده خواهیم كرد.عیسی منصوری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: سال قبل پیشبینی ما برای اشتغال طرح روستایی، ۱۸۸ هزار شغل بود ولی گزارش های مركز آمار ایران ۱۱۴ هزار شغل اعلام نمود و برای سال ۱۳۹۸ هم هدف گذاری ۱۵۰ هزار شغل را در نظر گرفته ایم كه طبعاً ایجاد این میزان شغل احتیاج به منابع دارد.

وی اضافه كرد: هم اكنون سامانه" كارا" باز است و افراد می توانند ثبت نام كنند ولی تعهدی در قبال ثبت نام كنندگان نداریم كه حتما وام پرداخت می شود، چون ظرفیت تكمیل شده است ولی سامانه را باز گذاشتیم تا چنانچه منابع جدید تزریق شد، این وام را پرداخت نماییم.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار افزود: هم اكنون در سطح ملی در دو سناریو برنامه اشتغال را دنبال می كنیم؛ سناریوی اول در جهت اهداف برنامه ششم توسعه و سناریوی دوم مبتنی بر واقعیات جاری كشور خواهد بود.

به گفته منصوری، سناریوی اول برنامه مشتركی با سازمان برنامه است كه هدف گذاری ایجاد یك میلیون و ۹۰ هزار شغل را در دستور كار دارد و سناریوی دوم بعد از تصویب در جلسه شورایعالی اشتغال به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

وثیقه گذاشتن حساب یارانه برای وام های كوچك خوب است

وی تصریح كرد: در سناریوی دوم كارها را چندان وابسته به منابع حجیم نكرده ایم و منابع بزرگ تر بیشتر از حیث سیاستگذاری و اصلاح ساختار است ولی نیازمند منابع هستیم.

معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار در عین حال درباره آن دسته متقاضیان وام اشتغال روستایی كه به علت نداشتن وثیقه و ضمانت پیشنهاد قراردادن حساب یارانه هایشان مطرح شده بود، اظهار داشت: ما چنین چیزی را قبول نكردیم و سفارش هم نمی كنیم؛ البته بانك ها می توانند بپذیرند ولی این روش، شیوه متناسبی برای این سبك از وام ها نیست و برای وام های خرد ۵ میلیون تومانی و ۱۰ میلیون تومانی مناسب می باشد.

استفاده از ظرفیت صندوق های ضمانت برای تضمین وام اشتغال

منصوری خاطرنشان كرد: نگاه ما استفاده از ظرفیت صندوق های ضمانت است و در بودجه سال ۱۳۹۸ هم این مساله را پیشنهاد كردیم كه خوشبختانه به تصویب رسید چون كه معتقدیم بیشتر از آنكه به وام بپردازیم باید به ضمانت وام دقت نماییم. برای دریافت كنندگان و گروه های هدف این طرح، مساله وام نیست و نرخ وام برایشان چندان مهم نیست بیشتر از همه دسترسی به وام مهم می باشد.

وی با تاكید بر اهمیت وثیقه در طرح اشتغال روستایی، اظهار نمود: در قانون روستایی آمده است كه املاك روستایی فاقد سند باید بعنوان وثیقه مورد پذیرش قرار بگیرند ولی این بحث چون با قواعد حاكم بر سیستم بانكی در تعارض است عملاً منجر به نتیجه نمی گردد بنابراین در بودجه ۹۸ استفاده از ظرفیت صندوق های ضمانت را پیشنهاد كردیم كه تصویب و لحاظ شد و الان فرآیند خویش را طی می كند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به باعث جز ۴ بند الف تبصره ۱۸ بودجه سال ۱۳۹۸ به منظور تسهیل تأمین وثایق مورد نیاز برنامه های مبحث این حكم، بخشی از منابع عمومی جز (۱) این بند می تواند با تأیید سازمان برنامه و بودجه كشور برای افزایش سرمایه صندوق های ضمانت سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرد. دستورالعمل آیین نامه پرداخت وام اشتغال روستایی با هدف كاهش بیكاری و رونق اشتغال برای اجرا در مناطق روستایی، عشایر و شهرهای كمتر از ۱۰ هزار نفر توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی دی ماه ۱۳۹۶ به استانداران سراسر كشور ابلاغ گردید و بر طبق این طرح معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار (حدود ۶ هزار میلیارد تومان) از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی اختصاص یافت.

منبع:

1398/03/05
14:33:02
5.0 / 5
4630
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات