۱۳ درصد خانه های تهران خالی است

۱۳ درصد خانه های تهران خالی است

پلات: طبق آمار سال 1395 بالغ بر 3 میلیون و 890 هزار واحد مسكونی در تهران وجود دارد كه 13 درصد آن خالی از سكنه است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، برمبنای سرشماری نفوس و مسكن سال ۱۳۹۵ در استان تهران ۳ میلیون و ۸۹۰ هزار واحد مسكونی وجود دارد كه ۴۹۰ هزار واحد معادل ۱۳ درصد از این تعداد خالی است و با عنایت به ركود ساخت و ساز احیانا برخی از واحدهای خالی دارای سكنه شده است. با این وجود آمار خانه های خالی تهران بیشتر از دو برابر استاندارد جهانی است.
موجودی مسكن كل ایران نیز در سال ۱۳۹۰ حدود ۲۱ میلیون و ۶۶۳ هزار واحد بوده كه با ۱۷ درصد رشد به ۲۵ میلیون و ۴۱۲ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ رسیده است. در مقابل، آمار خانه های خالی از یك میلیون و ۶۶۳ هزار واحد در سال ۱۳۹۰ به ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و حدود ۵۵ درصد رشد كرده است. مقایسه این دو آمار به خوبی اتلاف سرمایه ساختمانی عموما در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ را آشكار می كند و نشان داده است بخش زیادی از ساخت وسازها در این فاصله غیرمصرفی، لوكس و متراژ بزرگ بوده كه با جنس خانوارها (با ابعاد كوچك تر از یك دهه قبل) سازگار نبوده است.
با این حساب نسبت خانه های خالی به كل موجودی واحدهای مسكونی كشور ۱۱ درصد است كه نشان داده است از هر ۱۰ خانه در كشور، حداقل یكی خالی است. این وضعیت البته در تهران بحرانی تر است. تعداد خانه های خالی در تهران از ۳۲۷ هزار واحد در سال ۱۳۹۰ به ۴۹۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و با عنایت به این آمار ۱۳ درصد از كل موجودی واحدهای مسكونی پایتخت خالی است.
این در شرایطی است كه مطابق استاندارد جهانی، نسبت خانه های خالی بین ۴ تا ۶ درصد كل واحدهای یك شهر یا كشور است. به عبارت دیگر حداكثر ۴ تا ۶ درصد از خانه های هر شهر باید برای مواقع نقل و انتقال مسكن یا مهاجرت و تقاضای جدید خالی باقی بماند. با این وجود در كشور دو برابر و در تهران بیشتر از دو برابر این استاندارد خانه خالی وجود دارد.
منبع:

1398/03/18
14:12:22
5.0 / 5
4600
تگهای خبر: استاندارد , خانه , سازه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پلات