مهر خبر می دهد

دولت مصوبه قبلی قیررایگان را لغوكرد، تكلیف تازه برای سازمان برنامه

دولت مصوبه قبلی قیررایگان را لغوكرد، تكلیف تازه برای سازمان برنامه

پلات: هیئت دولت در صورتیكه در جلسه ۲۶ خرداد امسال بخشنامه نحوه توزیع قیر بلاعوض را تصویب كرده بود، اخیرا بخشنامه قبلی را لغو و بخشنامه جدیدی را تصویب كرده است.به گزارش پلات به نقل از مهر، هیئت وزیران در جلسه ۲۶ خرداد امسال آیین نامه نحوه توزیع قیر مجانی را تصویب كرده بود كه بر مبنای آن وزارت نفت مكلف بود تا سقف ۶ هزار میلیارد تومان از درآمدهای فروش سهم دولت از نفت به پالایشگاه های داخلی و پتروشیمی ها را برای خرید قیر مجانی به دستگاه های مصرف كننده این ماده حیاتی صنعت راهسازی همچون وزارت راه و شهرسازی پرداخت كند.
خبرگزاری مهر روز گذشته در گزارشی با عنوان «مكانیزم توزیع قیر دولتی؛ شفاف اما زمانبر / پروژه های راهسازی خوابید» ‬ به‬ نقد‬ این‬ ‏آیین‬ نامه پرداخته بود.
با این حال در جلسه ۱۲ تیر ماه هیئت وزیران، اعضای هیئت دولت آیین نامه مذكور را لغو و مصوبه جدیدی را از نظر گذراند.
در مصوبه جدید، محل تأمین ۲ هزار میلیارد تومان برای تأمین قیر مجانی دستگاه های مصرف كننده آن (موضوع بند «ه» تبصره «۱» قانون بودجه سال ۹۸)، «اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای» (بودجه عمرانی) تعیین شده است؛ اما با عنایت به اینكه در متن بند «ه» تبصره «۱» قانون بودجه سال ۹۸، وزارت نفت مكلف به تأمین بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی قیر مجانی شده، در مصوبه ۱۲ تیرماه هیئت دولت، این بند قانونی نقض شده باشد.
عبدالهاشم حسن نیا رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گزارش روز گذشته خبرگزاری مهر با انتقاد از فرایند پیچیده توزیع قیر مجانی به دستگاه های مصرف كننده این كالا، خواستار حذف و ساده سازی این فرایند شده بود.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، تابحال حتی یك كیلو قیر به این سازمان داده نشده است؛ در حالیكه بخش مهمی از فصول عمرانی سال طی شده و در نیمه دوم سال به علت سرما و بارندگی، امكان اجرای پروژه های عمرانی در ۲۰ استان كشور وجود ندارد.
خاطرنشان می شود محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در ۲ بهمن سال قبل در دیدار با مدیران حراست دستگاه های تابعه این وزارت خانه، از وجود برخی فسادها در فرایند توزیع قیر انتقاد كرده و خواهان مشخص شدن تكلیف ۶۰ هزار تن قیر مجانی شده بود كه در دوره قبلی وزارت راه و شهرسازی به ۳ پیمانكار تعلق گرفته بود. انتقادی كه سبب شد تا برای واگذاری قیر مجانی به دستگاه های دولتی، سقف ریالی و تناژی در قانون بودجه امسال از جانب نمایندگان مجلس گذاشته شود.
به گزارش به خبرنگار مهر، با مصوبه جدید (۱۲ تیرماه) هیات دولت، عملاً فرآیند پیچیده تخصیص قیر دولتی به دستگاهها حذف و سازمان برنامه راسا نسبت به تامین بودجه جهت تخصیص قیر به پروژه های دولتی اقدام خواهد نمود.
مصوبه جدید هیات دولت درباره توزیع قیر رایگان
منبع:

1398/04/21
14:35:43
5.0 / 5
4196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات