حذف یارانه پولدارها جدی شد!

حذف یارانه پولدارها جدی شد!

پلات: اهم خبرهای این هفته حوزه كار و تعاون كه به صورتی با هفته تعاون نیز تقارن پیدا كرد، به افتتاح 643 طرح تعاونی با اشتغال 39 هزار نفری، پرداخت یارانه دستمزد به استان های پربیكار و اعطای تسهیلات 10 میلیون تومانی به زنان تعاونگر اختصاص داشت.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، آغاز این هفته با شروع به كار همزمان ۶۴۳ پروژه تعاونی در سراسر كشور همراه بود و معاون اول رئیس جمهوری در همایشی كه به همین مناسبت در مجموعه تلاش برگزار شد، ابراز امیدواری كرد بخش تعاون بتواند به جایگاه مطلوب خود در اقتصاد برسد.

او با اشاره به تاثیر فراوان تعاونی ها در ایجاد اشتغال بر ضرورت سوق یافتن اعتبارات اشتغالزایی به سمت و سوی تعاونی ها برای كاهش آمار سه میلیون نفری بیكاران كشور اصرار كرد و اظهار داشت: این راهی است كه خیلی از كشورها با توسعه بخش تعاون طی كرده و از تعداد بیكاران خود كاسته اند.

به گفته معاون اول رئیس جمهوری، تعاونی ها در توسعه عدالت نیز می توانند كمك حال و مثمرثمر باشند و باید قدردان كسانی بود كه در شرایط امروز تعاونی ها را اداره و اشتغالزایی می كنند.

این هفته وزیر كار اعلام نمود كه شناسایی دهك های پردرآمد برای حذف یارانه از شهریورماه شروع می شود و وزارت كار تلاش می كند تا آخر سال كار شناسایی را به انتها برساند.

آنطور كه شریعتمداری گفته، یارانه خانواده هایی كه میزان مصرف شان از حد معین بالاتر باشد، قطع می شود و دولت مصمم است ضریب خطا در انتخاب افرادی كه مشمول دریافت یارانه نیستند، به حداقل ممكن كم شود تا فشاری از این محل به طبقات پایین و متوسط وارد نشود.

دولت در قانون بودجه امسال به حذف یارانه سه دهك بالای درآمدی مكلف شده است. برای تحقق این هدف چندی پیش بخشنامه اجرایی و دستورالعمل شناسایی دهك های پردرآمد تدوین و ابلاغ گردید كه برمبنای آن كارگروه مشترك وزارتخانه های تعاون، كار و رفاه اجتماعی، كشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه با محوریت استانداران و فرمانداران تشكیل و مسئولیت شناسایی دهك های بالا را عهده دار شد.

پرداخت ۵۰۰ فقره تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی برای تعاونی های زنان خبر دیگری بود كه از طرف مدیرعامل بانك توسعه تعاون اعلام گردید.

آنطور كه مهدیان گفته، نرخ سود این تسهیلات ۴ درصد بوده و تا اختتام امسال با معرفی معاونت تعاون وزارتخانه به تعاونی های بانوان پرداخت خواهد شد.

وی بابیان این كه یك سوم از مشتریان بانك را بانوان می سازند، اظهار داشت: ۲۷درصد از كل حساب های بانك و ۱۰ درصد از كل منابع بانك متعلق به بانوان سپرده گذار است كه این میزان قابل افزایش است.

به گفته مدیرعامل بانك توسعه تعاون در طرح اشتغال روستایی سهم تعاونی های زنان از مجموع ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده تنها ۳۰۰۰ میلیارد ریال بوده كه این میزان تسهیلات با عنایت به حضور مناسب بانوان در بخش تولید محدود بوده است.

در هفته ای كه گذشت، معاون امور تعاونی های وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از افزایش ۱۲ برابری بودجه شكل گیری و توانمندسازی تعاونی ها امسال آگاهی داد و اظهار داشت: با عنایت سازمان برنامه و بودجه حساب جداگانه ای نزد خزانه برای بخش تعاون باز شده تا در امتداد بند ۲۹ اصل ۴۴ سی درصد درآمدهای حاصل از واگذاری های بخش دولتی به خصوصی برای توسعه بخش تعاون اختصاص پیدا كند.

وی از طریق اندازی نخستین مركز نوآوری بخش تعاون آگاهی داد و با اشاره به افتتاح ۶۴۳ طرح تعاونی در هفته تعاون با اشتغالزایی بیشتر از ۳۹ هزار نفر، ۵۷ درصد طرح ها را تولیدی و ۲۲ درصد را متعلق به حوزه توزیع و مسكن دانست.

كبیری همین طور از طریق اندازی سامانه جامع هوشمند بخش تعاون با هدف اعمال نظارت و شفافیت در بخش تعاون آگاهی داد و اظهار داشت: برای تحق اهداف این سامانه نیازمند حمایت دستگاه هایی همچون سازمان ثبت هستیم. این سامانه می تواند با سامانه ثبت شركتها متصل شود و خیلی از مشكلات بخش تعاون را مرتفع كند.

اجرای طرح "یارانه دستمزد" خبر دیگری بود كه این هفته منتشر گردید.

طرح "یارانه دستمزد» به منظور ایجاد و حفظ اشتغال در استان های پر بیكار در دستور كار قرار گرفته و یكی از طرح های دولت در امتداد سیاست های رونق بازار كار است كه در استان های با نرخ بیكاری بالا به اجرا در می آید.

به گفته معاون مدیركل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت كار، اجرای طرح یارانه دستمزد سبب گشوده شدن جبهه جدید اشتغال و بازار كار می شود و در استانهای محروم و كم برخوردار از اشتغال اجرایی می شود.

وی از اجرای آزمایشی طرح در هشت استان كشور همچون چهارمحال و بختیاری آگاهی داد و اظهار داشت: طرح یارانه دستمزد قسمتی از سیاست های فعال وزارت كار است كه برای گروه خاصی از جوانان كه ابزاری جهت راه اندازی شغل ندارند پیش بینی شده است.

منبع:

1398/06/15
11:58:38
5.0 / 5
4116
تگهای خبر: پروژه , تولید , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پلات