یك فعال كارگری پیشنهاد كرد

واگذاری زمینهای مجانی برای مسكن كارگران

واگذاری زمینهای مجانی برای مسكن كارگران

به گزارش پلات یك فعال كارگری با اشاره به اینكه ۶۵ درصدحقوق كارگران صرف اجاره بها می شود، اظهار داشت: هیچ كارگری پس از ۳۰ سال كار نباید دغدغه اجاره خانه و نداشتن مسكن را داشته باشد.رحمت اله پورموسی ـ در گفتگو با ایسنا، با تاكید بر ضرورت خانه دار شدن كارگران اظهار نمود: بحث مسكن در سبد هزینه خانوارهای كارگری بحث مهمی است چون كه بیشتر از ۶۵ درصد حقوق و دریافتی كارگران و بازنشستگان صرف اجاره خانه و مسكن می شود و دیگر چیزی برای معیشت و درمان آنها باقی نمی ماند.

وی افزود: تامین مسكن ارزان برای كارگران از دیرباز مطرح بوده و تشكل های كارگری با جدیت آنرا پیگیری می كردند حتی در این راستا وام های مسكن با نرخ سود پایین و دراز مدت به كارگران داده می شد ولی مدتی است كه از این وام ها خبری نیست.

مسكن دغدغه كارگران پس از بازنشستگی

این فعال كارگری اضافه كرد: اگر به علت شرایط اقتصادی عنوان می شود كه كارفرما توان پرداخت دستمزد یا حق مسكن بیشتر را ندارد انتظار داریم دولت شرایطی را فراهم آورد تا كارگران بتوانند صاحبخانه شوند. یعنی كارگری كه ۳۰ سال كار كرد وقتی بازنشسته شد دیگر دغدغه اجاره خانه نداشته باشد و مسكن متناسب با شان خود و خانواده اش را تهیه كرده باشد.

پورموسی با اشاره به اینكه دولت و وزارت كار باید به دنبال طرح های مسكن ارزان قیمت برای كارگران باشند، اظهار داشت: جامعه كارگری از هر طرحی كه به خانه دار شدن كارگران كمك نماید شامل مسكن مهر، مسكن امید، مسكن كارگری یا اجاره به شرط تملیك استقبال می كند.

استفاده از ظرفیت خانه های مسكن مهر برای كارگران

وی به پیشنهاداتی جهت استفاده از ظرفیت خانه های مسكن مهر برای خانه دار شدن كارگران و بازنشستگان اشاره نمود و اظهار داشت: در حال رایزنی و توافق با مسكن و شهرسازی هستیم تا بتوانیم به شكل سهمیه ای از خانه های مسكن مهر برای كارگران و بازنشستگان استفاده نماییم.

این فعال كارگری رونق بخش مسكن را باعث فعال شدن صدها هزار شغل در رابطه با آن دانست و اظهار داشت: اگر پروژه های مسكن به اجرا درآید هم به اشتغالزایی جوانان كمك می شود و هم نرخ بیكاری در كشور كاسته می شود.

واگذاری زمین های بایر به تعاونی های مسكن كارگری

پورموسی در انتها پیشنهاد كرد: دولت زمین های بایر و بلااستفاده را به شكل مجانی در اختیار تعاونی های مسكن كارگری قرار بدهد و در ساخت و ساز مسكن كارگران مشاركت كند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، داشتن مسكن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی در اصل ۳۱ قانون اساسی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها كه نیازمندترند به خصوص روستانشینان و كارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم آورد. بر مبنای آمارها بیشتر از ۶۰ درصد دریافتی كارگران صرف هزینه های مسكن و اجاره بها می شود.
1398/06/19
23:01:15
5.0 / 5
4521
تگهای خبر: پروژه , جامعه , خانه , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات