معاون وزیر راه خبر داد

استقبال سازمان بنادر از طرح صلح هرمز رئیس جمهور

استقبال سازمان بنادر از طرح صلح هرمز رئیس جمهور

پلات: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت:  تنگه هرمز یكی از امن ترین راه های دریایی جهان به دلیل اقتدار ناوگان نیروهای دریایی جمهوری اسلامی ایران است.به گزارش پلات به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد درباب پیشنهاد ریاست جمهوری ایران در بحث امنیت خلیج فارس و دریای عمان و ائتلاف منطقه ای گفت: آبراه های بین المللی تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان یكی از امن ترین راه های دریایی با عنایت به اقتدار و ناوگان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: در یك دهه اخیر نه تنها شاهد برقراری امنیت دریانوردی توسط ناوگان نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در آب های تحت مسئولیت خودمان بودیم بلكه در محدوده های پرخطر سواحل سومالی كه تهدید دزدان دریایی وجود داشته، نیروهای دریایی ما در تامین امنیت كمك كرده و در آنجا حضور داشتند.
راستاد اضافه كرد: بدین سبب با عنایت به توان و اقتداری كه برای تامین امنیت توسط نیروی دریایی كشورهای منطقه وجود دارد، قاعدتا انتظار می رود كه این امنیت توسط كشورهای منطقه ایجاد شود. در این خصوص جمهوری اسلامی ایران هم طبیعتا با عنایت به اینكه یكی از بزرگترین ناوگان های تجاری دنیا را در اختیار داشته و بنادر مهمی در منطقه دارد، توانسته بوسیله نیروهای دریایی خودش امنیت ناوگان تجاری اش را تامین كند. این نگاهی است كه اساسا می تواند تضمین كننده آبراه های منطقه باشد.
مدیرعامل سازمان بنادری و دریانوردی اشاره كرد: درباب پیشنهاد ریاست جمهوری و ایده ایشان چنانچه هماهنگی بین كشورهای منطقه با عنایت به این پیشنهاد فراهم گردد و در چارچوب ائتلاف منطقه ای بتوانند صلح و امنیت كشتیرانی را تضمین كنند، به مراتب تساهل های بهتری را شاهد خواهیم بود تا اینكه كشورهای خارجی و ائتلاف متشكل از كشورهای بیگانه در یك منطقه حضور داشته باشند.
وی افزود: طی سال های متمادی توانستیم امنیت آبراه های خودمان را تضمین نماییم. الان از تنگه هرمز سالانه ۵۵ هزار تردد كشتی اقیانوس پیما ثبت می شود كه در ایمنی و امنیت كامل عبور می كنند. این مساله با اقتداری كه توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه تامین كرده اند، به وجود آمده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباب چالش ها در خلیج فارس به خصوص در بحث امنیتی كه الان وجود دارد، گفت: اگر شرایط به صورت معمول به كشورهای منطقه سپرده شود، قاعدتا هیچ چالشی نخواهیم داشت. چالش از زمانی شروع می شود كه دخالت كشورهای بیگانه در این منطقه دیده شود.
وی افزود: مهمترین چالش این است كه صحبت هایی در خصوص تشكیل ائتلاف های بین المللی و كشورهای خارجی كه متعلق به این منطقه نیستند، برای تامین امنیت مطرح می شود كه به هیچ وجه مورد قبول نیست. تاكید ما بعنوان مرجع دریایی حاكمیتی كشور این است كه از سهم و دیدگاه خودمان بعنوان متولی بنادر بازرگانی و كشتیرانی این است كه امنیت باید توسط كشورهای منطقه تامین گردد.


منبع:

1398/07/17
14:19:37
5.0 / 5
4345
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پلات