زنان بیشتر در كدام بخش ها شاغل هستند؟

زنان بیشتر در كدام بخش ها شاغل هستند؟

پلات: طبق اعلام مركز آمار، كارگاه های با فعالیت های مربوط به سلامت انسان، دارای ۶۰ درصد كاركن زن هستند و بیشترین سهم در میان فعالیت های بخش بازرگانی و خدمات بوده است و كارگاه های دارای فعالیت تعمیر وسایل نقلیه موتوری با یك درصد، كمترین سهم را در سهم زنان شاغل دارد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، مركز آمار اعلام نمود كه در سال ۱۳۹۶ حدود ۸۱ درصد از كاركنان بخش بازرگانی و خدمات را كاركنان مرد و ۱۹ درصد را كاركنان زن تشكیل داده اند.
كارگاه های با فعالیت های مربوط به سلامت انسان، دارای ۶۰ درصد كاركن زن و بیشترین سهم در میان فعالیت های بخش بازرگانی و خدمات بوده است و كارگاه های دارای فعالیت تعمیر وسایل نقلیه موتوری با یك درصد، كمترین سهم را در سهم زنان شاغل دارد.
طبق اعلام مركز آمار ایران، طرح جامع آمارگیری از كارگاه های بازرگانی و خدمات یكی از طرح های نوین آماری است كه با هدف تهیه اطلاعات مناسب از خاصیت های كارگاه های بازرگانی و خدمات، در سطح كشور توسط مركز آمار ایران و با همكاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان های به اجرا درآمده است تا در برنامه ریزی های اقتصادی به كارگرفته شود. این طرح در سال ۱۳۹۷ به اجرا درآمده است كه شامل ۳۱ كد طبقه بندی فعالیت های اقتصادی ایران است، قسمت اعظم كارگاه های بخش بازرگانی و خدمات كشور را شامل می شود.
نتایج طرح در سال ۱۳۹۶ نشان میدهد ۳۳ درصد از كاركنان كارگاه های بازرگانی و خدمات را كاركنان با تحصیلات بالاتر از دیپلم، ۳۴ درصد كاركنان دیپلم و ۳۳ درصد نیز دارای مدرك تحصیلی زیر دیپلم می سازند.
همین طور حدود ۴۲ درصد از ارزش افزوده كارگاه های بازرگانی و خدمات مورد بررسی مربوط به فعالیت خرده فروشی (بجز وسایل نقلیه موتوری و موتورسیكلت) است.
بر این اساس، بهره وری كاركنان این كارگاه ها در سال ۱۳۹۶ به ازای هر كاركن معادل ۲۸۲ میلیون ریال بوده است. همین طور بهره وری كاركنان به ازای هر ساعت بیشتر از ۱۱۸ هزار ریال بوده است. همین طور بطور متوسط هر كاركن ۴۹ ساعت در هفته به فعالیت مشغول بوده است.
نتایج طرح نشان میدهد كه ضریب نفوذ كامپیوتر در این كارگاه ها ۲۶ درصد است كه كارگاه های با فعالیت های جنبی خدمات مالی و فعالیت های بیمه و فعالیت های صرافی و كارگزاری با ضریب نفوذ ۱۰۰ درصد دارای بالاترین نسبت از این حیث در كارگاه های مورد بررسی است.
طبق اعلام مركز آمار، ۲۰ درصد از كاركنان كارگاه های مورد بررسی نیز از اینترنت برای فعالیت های خود در داخل یا خارج از كارگاه بهره برده اند.
۱۱ درصد از مدیران كارگاه های مورد بررسی را زنان تشكیل داده اند كه فعالیت های آموزش با ۵۰ درصد بیشترین سهم را از این حیث دارند. همین طور ۸۳ درصد از كارگاه های بازرگانی و خدمات از ابزارهای الكترونیكی برای پرداخت و دریافت خود بهره برده اند كه فعالیت های جنبی خدمات مالی و فعالیت های بیمه با ۹۸ درصد بالاترین میزان استفاده را در این زمینه دارا بوده اند. ۹۸ درصد از كارگاه ها نیز از دستگاه كارتخوان برای پرداخت و دریافت بهره برده اند.
منبع:

1398/08/11
21:04:07
5.0 / 5
4864
تگهای خبر: آموزش , بازرگانی , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات