معاون وزیر كار اعلام كرد

اشكالات سامانه روابط كار در حال برطرف شدن است

اشكالات سامانه روابط كار در حال برطرف شدن است

به گزارش پلات معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی واگذاری اجرای طرح سامانه روابط كار به دفاتر پیشخوان را مصوبه دولت دانست و از كارگران و كارفرمایان خواست كه برای بهره مندی از خدمات سامانه به دفاتر پیشخوان رجوع كنند.حاتم شاكرمی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی سامانه روابط كار درباره اجبار برخی ادارات كل به عرضه خدمات به شرط ثبت نام كارگران در دفاتر پیشخوان اظهار داشت: ما عرضه خدمات به جامعه هدف شامل كارگری و كارفرمایی از راه سامانه را الزامی نكردیم ولی به علت آنكه بتوانیم این طرح را اجرایی نماییم یكی از الزامات اجرا این است كه كارگر و كارفرما برای یكبار به دفاتر پیشخوان رجوع كنند و آنجا احراز هویت شوند.

زیرمجموعه های سامانه در حال دریافت مجوز از دستگاه ها

وی اضافه كرد: سامانه جامع روابط كار یك طرح ملی است كه بیشتر از ۴۸ زیرسامانه دارد و چون هر زیرسامانه ای كه در آن تعریف كردیم باید از دستگاه های امنیت اطلاعات نهاد ریاست جمهوری دریافت مجوز نماییم بنابراین كارگر و كارفرما حتما باید یكبار در این سامانه احراز هویت شوند تا اطلاعاتی كه در این خصوص ثبت می شود امنیت لازم را داشته باشد.

به گفته معاون روابط كار وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، زیرمجموعه های این سامانه بسیار پیشرفته است و تا كنون ۱۸ زیرسامانه تعریف و تست شده و به مرحله اجرا رسیده است. بعضی از زیرسامانه ها هم در مرحله دریافت مجوز از دستگاه های نظارتی مربوطه قرار دارند.

تشكیل كمیته مدیریت پروژه جهت نظارت و رفع نقصها

شاكرمی افزود: یكی از الزامات بهره مندی جامعه كارگری و كارفرمایی از این سامانه این است كه احراز هویت برای یكبار با رفتن به دفاتر پیشخوان صورت گیرد تا اگر كارگری در گوشه ای از كشور مثلا سیستان و بلوچستان احراز هویت شد و خواست در تبریز دادخواست شكایت خویش را مطرح كند، دیگر نیازی به فتوكپی شناسنامه یا مدارك هویتی نداشته باشد و بتواند به راحتی از خدمات سامانه استفاده نماید.

وی درباره وجود برخی ایرادات در سامانه و رفع آنها پیش از اعلام سراسری طرح توضیح داد: ما كار را در ابتدا با دو سامانه شروع كردیم و در چند استان به شكل آزمایشی به اجرا درآوردیم و به تدریج آنرا گسترش دادیم. اگر منصفانه نگاه نماییم با عنایت به آنكه طرح یك طرح بزرگ و ملی است وجود برخی ایرادات و نقصها در ابتدای امر طبیعی است بدین منظور كمیته ای تحت عنوان" كمیته مدیریت پروژه "جهت نظارت و رفع نقصها طرح تشكیل دادیم كه در این كمیته اشكالات در حال برطرف شدن است.

به گفته معاون وزیر كار، بازیابی رمز عبور و تعریف قسمتی برای این منظور باید توسط دفاتر پیشخوان كه كار ثبت نام را انجام می دهند، صورت بگیرد.

واگذاری سامانه روابط كار به دفاتر پیشخوان مصوبه دولت است

شاكرمی در پاسخ به این پرسش كه چرا از ظرفیت كاریابیها برای اجرای سامانه روابط كار استفاده نشد؟ اظهار داشت: با عنایت به آنكه اجرای این طرح قانون مجلس است و مصوبه دولت می باشد و در مصوبه دولت به ما تكلیف شده كه این كار از راه دفاتر پیشخوان صورت گیرد، بنابراین نتوانستیم كار را به كاریابی ها واگذار نماییم. ضمن اینكه بیشتر از ۶۰۰ دفتر پیشخوان در سراسر كشور داریم كه می توان از ظرفیت آنها بهره برد بنابراین با در نظر گرفتن تعداد دفاتر پیشخوان و تكلیفی كه مصوبه هیات دولت به ما كرده كار را از راه دفاتر پیشخوان دنبال كردیم.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، سامانه جامع روابط كار با هدف شفاف سازی و ساماندهی اطلاعات در حوزه روابط كار راه اندازی شده كه زیر سامانه جامع ثبت دادخواست ها، آموزش ایمنی نیروهای كار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای كار، بیمه بیكاری، پشتیبانی از مشاغل، شناسایی واحدهای مشكل دار، شوراهای سازش و بیمه كارگران ساختمانی همچون آنها به حساب می آید. قبل از این كاریابی ها آمادگی خویش را برای اجرای طرح سامانه روابط كار و احراز هویت مجانی كارگران و كارفرمایان اعلام نموده بودند. عدم تعریف برخی زیرمجموعه های سامانه نظیر درخواست بیمه بیكاری و عدم امكان بازیابی رمز عبور همچون ایراداتی بود كه از جانب ثبت نام كنندگان در سامانه گزارش شده است.1398/08/13
23:44:31
5.0 / 5
4185
تگهای خبر: آموزش , پروژه , ثبت نام , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات