كار و تعاون در هفته ای كه گذشت...

كمیته دستمزد كارگران باز هم تشكیل نشد!

كمیته دستمزد كارگران باز هم تشكیل نشد!

پلات: مهمترین عناوین این هفته خبرهای حوزه كار و تعاون به ابلاغ دستور رئیس جمهور در خصوص ارتقای ارزش گواهینامه های مهارت، افزایش منابع وزارت كار و رشد 12 برابری بودجه بخش تعاون در لایحه بودجه 99، توقف جلسات كمیته دستمزد كارگران و پیشنهاد تشكیل سندیكایی برای استارت آپهای روستایی اختصاص داشت.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، این هفته به دنبال مكاتبه وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با رئیس جمهوری درباب پیش بینی جایگاهی برای گواهینامه مهارتی و صلاحیت شغلی در نظام استخدامی كشور به منظور تحقق مهارت گرایی بجای مدرك گرایی، دستور رئیس جمهوری با سوژه استانداردسازی و ارتقای آموزش های مهارتی به سازمان اداری و استخدامی كشور ابلاغ گردید.

در نامه شریعتمداری به رئیس جمهوری، اعلام شده كه به گواهینامه های مهارتی و صلاحیت شغلی بهایی داده نمی گردد و همین مورد یكی از دلیلهای سوق دادن جوانان و نیروهای كار كشور به سمت مدرك گرایی است. رئیس جمهوری نیز بررسی فوری این مساله را دستور داده و اعلام نموده در بعضی مشاغل، گواهی نامه مهارت باید ارزش بالاتری نسبت به مدارك آموزشی داشته باشد.

جلسه كمیته دستمزد شورای عالی كار این هفته هم برگزار نشد و عدم برگزاری آنرا در هاله ای از ابهام قرار داد البته بعضی از نمایندگان گروه كارگری دلیل این تاخیر را افزایش قیمت بعضی از اقلام مصرفی و ضروری سبد معیشت خانوارهای كارگری عنوان كردند كه باعث شده محاسبات و معادلات و آمار و ارقام مربوط به هزینه های سبد معیشت كارگران گرفتار تغییر شود. بنظر می رسد اطلاعات مربوط به وضع معیشت خانوارها برای ارائه به جلسه كمیته دستمزد نیازمند بازبینی و اصلاح باشد.

در هفته ای كه گذشت لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ از طرف رئیس جمهوری به مجلس رفت. در این لایحه بودجه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بیشتر از ۵۹۳ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده كه از حیث منابع بعد از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی بیشترین بودجه محسوب می شود. بودجه وزارت كار در سال قبل ۴۳۱ هزار و ۶۸۷ میلیارد ریال پیش بینی شده بود.

در لایحه تقدیمی دولت به مجلس همین طور مبلغ ۹۶ هزار میلیارد ریال برای یارانه ها اختصاص پیدا كرده و در مجموع بودجه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی نسبت به بودجه سال ۱۳۹۸ رشد داشته است.

در همین حال معاون تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از رشد ۱۲ برابری بودجه بخش تعاون در لایحه بودجه آگاهی داده است.

به گفته وی در لایحه بودجه ۱۳۹۹ مبلغ هزار میلیارد تومان از محل بدهی ناشی از عدم اجرای بند ۲ ماده ۲۹ قانون سیاستهای كلی اصل ۴۴ در چارچوب افزایش سرمایه بانك توسعه تعاون و در جهت پشتیبانی از نوسازی و بهسازی بنگاههای تعاونی و ایجاد اشتغال اختصاص می یابد.

كبیری بودجه شكل گیری و توانمندسازی تعاونی ها در سال ۱۳۹۶ را پنج میلیارد تومان ذكر كرد و اظهار داشت: این بودجه امسال با رشد ۱۱ برابری به ۵۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

نشست هم اندیشی و بكارگیری ظرفیت اكوسیستم استارت آپی در حوزه كسب و كارهای روستایی رویداد دیگر این هفته بود.

در این جلسه مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید از تشكیل كمیته ای مشترك به منظور استفاده از ظرفیت استارت آپهای خلاق برای توسعه روستاها آگاهی داد.

وی تكنولوژی های جدید و استارت آپها را نماد واقعی اقتصاد خلاق توصیف كرد و اظهار داشت: در گام نخست كمیته مشتركی با همكاری استارت آپهایی روستایی، معاونت روستایی ریاست جمهوری، وزارت كار و برخی دستگاهها ایجاد می نماییم تا ایجاد نماییم تا علاوه بر نشستهای مشترك از ظرفیت اقتصاد خلاق برای توسعه روستاها بهره مند شویم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری نیز در این جلسه بر لزوم ایجاد یك صنف یا اتاق از طرف استارت آپهای روستایی تاكیدكرد و اظهار داشت: استارت آپهای روستایی به یك اتاق یا سندیكا نیاز دارند كه پل ارتباطی آنها و دولت باشد و ضمن شناسایی نیازهای آنها، از حمایتهای دولتی بهره مند شوند.

منبع:

1398/09/21
20:24:04
5.0 / 5
4566
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , جت , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پلات