درخواست اردوغان برای كنار گذاشتن دلار

درخواست اردوغان برای كنار گذاشتن دلار

پلات: رئیس جمهور تركیه از كشورهای اسلامی خواست تا استفاده از ارزهای خارجی در مبادلات با یكدیگر را كنار بگذارند.


به گزارش پلات به نقل از میدل ایست مانیتور، رجب طیب اردوغان از كشورهای اسلامی خواست تا وابستگی خودرا به دلار در مبادلات تجاری كاهش داده و به سمت امضای پیمان های تجارت آزاد دوجانبه حركت كنند. بگفته اردوغان انجام چنین كاری موجب می شود تا اقتصاد كشورهای اسلامی كمترین وابستگی را به ارزهای خارجی داشته باشد و از نوسانات ارزی لطمه كمتری ببیند. وی ادامه داد: بجای ارزهای خارجی مایلیم تجارت را با استفاده از پول های ملی خودمان انجام دهیم.
این دومین بار در طول دو ماه اخیر است كه رئیس جمهور تركیه خواستار كاهش وابستگی به دلار شده است. اردوغان قبل تر از مردم كشورش خواسته بود تا با پشت كردن به دلار از لیر در مبادلات جاری و وسیله حفظ ارزش سرمایه خود استفاده كنند چونكه این كار موجب تقویت تولیدات داخلی و توان ملی تركیه در مقابل فشارهای خارجی و نوسانات بازار می شود.
رئیس جمهور تركیه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت كه تركیه نه تنها به دنبال استفاده از ارزهای ملی در مبادلات با كشورهای اسلامی بلكه به دنبال تحقق چنین هدفی در تجارت با دیگر كشورها نیز هست: داریم تلاش می نماییم تا یك سیستم پرداخت جایگزین دلاری برای تجارت با روسیه، چین و برزیل ایجاد نماییم.
فشارهای اخیر كشورهای غربی خصوصاً آمریكا به تركیه بر سر خرید سامانه دفاعی از روسیه سبب شده است تا تلاش تركیه برای كاهش وابستگی به دلار نسبت به قبل بیشتر شود. آمریكا از سال قبل تابحال تحریم هایی علیهاشخاص و شركت های تركی وضع كرده كه خصوصاً در تابستان امسال موجب بر هم خوردن ثبات مالی این كشور و كاهش ارزش لیر شده است.
قبل از اردوغان رئیس جمهور ایران نیز در سخنان مشابهی از كشورهای اسلامی خواسته بود تا با یكدیگر همكاری كنند و تروریسم اقتصادی آمریكا را به عقب برانند. روحانی گفته بود كه جهان اسلام نیاز دارد تا از سلطه دلار آمریكا و نظام مالی آمریكایی نجات یابد.

منبع:

1398/10/01
11:54:31
5.0 / 5
4158
تگهای خبر: تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پلات