چوب بوئینگ لای چرخ اقتصاد آمریكا

چوب بوئینگ لای چرخ اقتصاد آمریكا

به گزارش پلات برآوردها حاكیست كه شركت هواپیماسازی بوئینگ تولید ناخالص داخلی آمریكا را پایین آورده و اقتصاد این كشور را با مشكل مواجه خواهد نمود.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، پس از آنكه دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مكس به فاصله كمتر از شش ماه پارسال سقوط كردند و بالغ بر ۳۰۰ نفر از مسافران و خدمه پروازی آن جان باختند، تمامی ایرلاین های فعال در جهان پرواز این مدل از هواپیما را در خطوط پروازی خود ممنوع و متوقف اعلام نمودند تا نتایج سازمان هوانوردی فدرال آمریكا و سایر موسسات مربوطه در مورد نقص نرم افزاری و سایر مشكلات ایمنی آن معلوم و مشخص شود.
حالا بوئینگ بعنوان شركتی كه بزرگترین سازنده هواپیما در جهان به شمار می رفت، با چالش های گوناگونی روبه رو شده و به نظر می آید كه جایگاه نخست آن به شدت متزلزل شده و جایگاه خویش را به شركت ایرباس اروپا داده است.
این غول هواپیماسازی از سال قبل تابحال به شدت تحت تأثیر سقوط این هواپیماها قرار گرفته و دردسر و مشكلات فراوانی را از آن زمان تابحال تجربه كرده است بگونه ای كه خیلی از كارشناسان و تحلیل گران فعال در حوزه هوانوردی برآورد و اعلام نموده اند كه بوئینگ چرخ اقتصاد ایالات متحده آمریكا را از كار خواهند انداخت.
بر مبنای گزارشی كه شبكه CNBC در این خصوص تهیه و منتشر نموده است، استیون منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریكا پیش تر از خطر كاهش ۰.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در این كشور در سال ۲۰۲۰ میلادی اطلاع داده و اخطار داده بود. به عقیده این كارشناسان، بوئینگ بعنوان بزرگترین صادركننده آمریكا اولین متهم و مقصر این كاهش تولید ناخالص داخلی خواهد بود.
این در حالیست كه وی قبلا اعلام نموده بود رشد تولید ناخالص داخلی آمریكا مثبت ۲.۵ درصد خواهد بود.
بوئینگ تحت تأثیر سقوط دو فروند هواپیمای ۷۳۷ مكس كه به فاصله اندكی از یكدیگر منجر به كشته شدن بالغ بر ۳۰۰ نفر و ممنوعیت پرواز این نوع خاص از هواپیما در سراسر جهان شد، در دسامبر ۲۰۱۹ اعلام نمود كه به صورت موقت تولید بوئینگ ۷۳۷ مكس را متوقف خواهد نمود. همان گونه كه خیلی از نهادهای ناظر در ایالات متحده آمریكا و سایر متخصصان هوانوردی پیشبینی كرده بودند، مجوز پرواز و بازگشت بوئینگ ۷۳۷ مكس به خطوط هوایی به این زودی صادر نخواهد شد.
شركت آمریكایی بوئینگ الان بالغ بر ۸۵ درصد از ۱۲ هزار فروند هواپیمای تجاری، مسافربری و باری در جهان است.
گفته می شود ایرلاین های فعال در سراسر جهان كه هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مكس را در اختیار داشتند، تحت تأثیر زمین گیر شدن آنها در ۱۰ ماه گذشته، بالغ بر یك میلیارد دلار گرفتار خسارت و ضرر و زیان مالی شده اند و خیلی از آنها هم به دنبال تشكیل پرونده های حقوقی برای دریافت غرامت از بوئینگ هستند.
طبق گزارش وب سایت simpleflying، با اینكه زمین گیر شدن هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مكس در تمامی ایرلاین های فعال در جهان، ضرر و زیان های بسیاری را برای این غول هواپیماسازی آمریكایی به ارمغان آورد، اما كارشناسان و تحلیل گران فعال در حوزه هوانوردی بر این باورند در صورتیكه جلوی صدور مجوز برای پرواز این هواپیماهای بزرگ در كشورهای مختلف گرفته نمی شد، حوادث هوایی و ناگوار بسیاری در جهان رخ می داد و به رزومه تیره و تاریك این شركت می افزود.
بوئینگ یكی از بزرگ ترین و كلیدی ترین صادركنندگان ایالات متحده به حساب می آید و با طراحی، توسعه و فروش هواپیما در مدل و اندازه های مختلف، نقش بسزایی در درآمدزایی و تولید ثروت برای اقتصاد این كشور بزرگ ایفا می كند. این شركت تحت تأثیر سقوط دو فروند هواپیمای ۷۳۷ مكس پارسال تابحال بالغ بر ۹ میلیارد دلار زیان دهی داشته است.
بر مبنای آخرین گزارش های انتشار یافته، ایرباس توانست جایگاه بزرگترین شركت سازنده هواپیما در جهان را از بوئینگ برباید و به خود اختصاص دهد.1398/10/24
19:15:51
5.0 / 5
4549
تگهای خبر: تخصص , تولید , سایت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پلات