تامین تنها ۱۰ درصد پوشش های هوایی از تولیدات داخل

تامین تنها ۱۰ درصد پوشش های هوایی از تولیدات داخل

پلات: با وجود آنكه پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان به فرمولاسیون تولید نانو پوشش هایی برای صنعت هواپیمایی رسیدند، ولی تنها 10 درصد از پوشش های این صنعت از داخل تامین و مابقی آن از خارج خریداری می شود.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، نوبخت قره داغی، مدیر عامل این شركت دانش بنیان در تور رسانه ای ستاد نانو در جمع خبرنگاران فعالیت این شركت را از سال ۱۳۶۸ در زمینه تولید رنگ و پوشش های صنعتی دانست و اظهار داشت: زیر بنای سالن های تولید و انبار ما بالغ بر ۱۲ هزار مترمربع و متشكل از سالن های تولید رنگ مایع، پودری، لاك، پلاستیزول، فسفاته، چربی گیر و رزین سازی است.
وی آزمایشگاه های كنترل كیفی وتحقیقاتی این شركت را یكی از بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه های رنگ سازی در كشور ذكر كرد و تصریح كرد: ما با استفاده از ماشین آلات صنعتی طیف وسیعی از پوشش ها از قبیل پوشش های خودرویی (OEM) شامل پوشش های تعمیراتی، پلاستیزول، فسفاته و چربی گیر، پوشش های كویل، رنگ های پودری، رنگ های ساختمانی، پوشش های ترافیكی، پوشش های كف، صنعتی و انواع رزین های صنعتی را تولید می نماییم.
قره داغی، پوشش زیر بدنه خودرو را از دیگر محصولات این شركت نام برد و تصریح كرد: سطح زیرین خودرو ها در معرض انواع تنش های فیزیكی و شیمیایی مانند پاشش آب، شن و سنگریزه است و در صورت عدم حفاظت به سرعت گرفتار خوردگی شده و از بین می رود، ولی عایق زیر بدنه تولید شده خودرو از آنجایی كه آمیزه ای بر پایه پلیمر پلی وینیل كلراید (PVC) است، می تواند جهت محافظت زیر بدنه خودرو در مقابل عوامل محیطی مانند آب، سنگریزه، گل و لای، ضربه و سایش مورد استفاده قرار گیرد.
تولید رنگ هایی برای صنعت هوایی
مجری طرح از دستیابی به فرمولاسیون پوشش هایی برای صنعت هوایی آگاهی داد و اضافه كرد: پژوهشگران شركت ما توانسته اند بعد از سال ها تحقیق و توسعه به فرمولاسیون تولید رنگ ها و پوشش های نانویی دست یابند. سیلر درزگیر، عایق زیر بدنه خودرو و رنگ هواپیمایی همچون محصولات ما هستند كه با استفاده از فناوری نانو بهبود یافته اند.
وی با تاكید بر اینكه استفاده از فناوری نانو یكی از اصول تهیه فرمولاسیون پوشش های هواپیمایی است، افزود: این رنگ ها مقاومت بالایی در مقابل مواد شیمیایی مختلف، روغن های اسكایدرول هواپیما و پنوماتیك هلیكوپتر، سوخت های حمل و نقل هوایی و محیط هایی كه موجب ایجاد خوردگی می شوند، دارند.
وی مقاومت بالا به تنش دمایی را از دیگر خاصیت های این پوشش عنوان نمود و تصریح كرد: همچون خواص بهبود یافته در این رنگ ها مقاومت به "شرگی" است كه در اثر افزودن نانوساختارهای سیلیس به ماتریس رنگ ایجاد می شود.
قره داغی در این زمینه توضیح داد: از آنجایی كه هواپیما برای مدت نسبتا طولانی در زیر آفتاب قرار می گیرد، دمای بدنه آن به شدت بالا می رود و در زمانی كه پرواز می كند، در دمای بسیار پایین قرار می گیرد و در صورتیكه پوشش بدنه هواپیما مناسب نباشد، رنگ های آن بر اثر انبساط و انقباض از بدنه جدا می شود؛ به شكلی كه تا زمان رسیدن به فرودگاه حتی اثری از آرم خط هوایی باقی نخواهد ماند.
این محقق حوزه پوشش های صنعتی افزود: با استفاده از فناوری نانو این چالش رفع شده است و از شرگی رنگ از روی بدنه هواپیما جلوگیری می شود.
وی با اشاره به اینكه با ایجاد زیر ساخت هایی سالانه بیشتر از ۲۰ تن از این محصول تولید می شود، از فروش نزدیك به ۲۹ میلیارد تومان از این محصول آگاهی داد.
مدیر عامل این شركت دانش بنیان اشاره كرد: تابحال شركت های ایران ایر، ماهان، هواپیمایی قشم و هواپیمایی كاسپین از محصولات ما خریداری كردند.
وی با اشاره به اینكه این محصول موفق به دریافت تائیدیه سازمان هواپیمایی كشوری مطابق با استانداردهای بین المللی، گواهینامه نانومقیاس و گواهی ISO ۹۰۰۱ شده است، اظهار نمود: محصولات مشابه خارجی مربوط به كمپانی "آكزونوبل" است كه قیمتی چهار برابر محصول ما دارد و تنها تفاوت محصول شركت ما با نمونه های خارجی پایه حلالی آن است. نمونه های خارجی پایه آبی بوده، ولی هر دو محصول توانایی گذراندن استانداردهای معتبر بین المللی از لحاظ عملكردی را دارد.
چالش های دانش بنیان در صنعت
قره داغی، میزان تولید كل واحد پلاستیزول این شركت در سال قبل را بیشتر از ۱۸۹۰ تن درزگیر و عایق زیر بدنه دانست كه میزان فروش این محصولات در همین سال بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان بوده است.
وی در عین حال از بی توجهی صنایع به محصولات با كیفیت داخلی سخن گفت و تصریح كرد: بعضی از شركت های هوایی مانند ایران ایر هر چند كه در مقیاس های كم و پایین از ما خریداری می كند، ولی هیچ گاه علاقه ای به ارتباط گرفتن با شركت هایی مانند ما نیست و كلیه نیازهای خودرا از خارج وارد میكند.
بگفته این محقق، هم اكنون تنها ۱۰ درصد از رنگ های هوایی كشور از این شركت دانش بنیان خریداری می شود.
مجری طرح به اقدامات این شركت برای صادرات اشاره نمود و اظهار داشت: رزین های تولیدی ما به كشور تاجیكستان صادر می شد، ولی به سبب مشكلات در زمینه نقل و انتقال پول، صادرات به این كشور متوقف گردید.
منبع:

1398/11/01
22:00:19
5.0 / 5
4252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پلات