معاون گردشگری با پلات مطرح كرد:

بیكاری ۱۲۰۸۱ راهنما

بیكاری ۱۲۰۸۱ راهنما

به گزارش پلات ۱۲۰۸۱ راهنمای گردشگری در ایران با شیوع كرونا، رسما بیكار شده اند. برآورد شده این بیكاری برای جامعیت آنها، دست كم تا شش ماه آینده ادامه داشته باشد. قانون كار، راهنمای گردشگری را بعنوان «شغل» به رسمیت نمی شناسد و «بیمه» شامل حال آنها نمی گردد. معاون گردشگری می گوید پیگیر است تا حداقل، وام كم بهره ای به این گروه از شاغلان كه معیشت شان به خطر افتاده، تعلق گیرد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تاسیسات گردشگری خواسته میزان خسارات ناشی از كروناویروس را اعلام كنند تا برای تسهیلات برابر اقدام گردد. وزارت صمت، گردشگری را همچون مشاغلی دانسته كه در بحران كرونا، ۱۰۰ درصد متضرر شده است. دولت هم طبق رأی ستاد ملی مدیریت كرونا، گردشگری را در میان ۱۰ رسته اول شغلی صدمه پذیر قرار داده و مشمول امهال مالیات، قبوض حامل های انرژی و بیمه كارفرمایی به مدت سه ماه كرده است. با این همه فعالان گردشگری گفته اند: این تسهیلات، خسارت آنها را كه از ۶ ماه قبل جریان داشته و در خوش بینانه ترین حالت، تا ۶ ماه دیگر ادامه دارد، پوشش نخواهد داد. این میان گروهی اما از شاغلان گردشگری هستند كه حتی همین تسهیلات هم شامل حالشان نمی گردد.
كانون انجمن های صنفی كارگری راهنمایان گردشگری هفته گذشته نامه ای را به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد ضررهای جبران ناپذیر راهنمایان گردشگری و به خطر افتادن درآمدشان، نوشت و بعنوان راه كار پیشنهاد كرد: برای راهنمایانی كه به اندازه ۹ ماه بیكار خواهند شد، حداقل ۲۰ میلیون تومان وام كم بهره اختصاص داده شود.
تشكل دیگری از این بخش، با عنوان جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی هم نامه ای جداگانه برای علی اصغر مونسان نوشت و با اشاره به بیكاری بلندمدت این قشر كه از آبان ماه گذشته ادامه داشته و احتمال داده می شود تا شش ماه آینده تداوم داشته باشد، خواهان تخصیص بودجه ویژه برای پشتیبانی از راهنمایان گردشگری در بحران اقتصادی كرونا شد.
این تشكل كه كارفرمای بیمه حدود ۳۱۰ نفر از راهنمایان است، اعلام نمود: هزینه بیمه هر نفر در هر ماه به صورت متوسط ۴۲۰ هزار تومان می شود و در شرایط كنونی كه تا 6 ماه اول سال ۹۹ نمی توان درآمدی را متصور شد، نیاز است چتر حمایتی این وزارتخانه برای راهنمایان گردشگری بعنوان مشاغل فاقد درآمد ثابت كه در دستور ستاد ملی مقابله با بیماری كرونا مشمول تسهیلات شده اند، گسترده تر شود و بودجه ای اختصاص پیدا كند.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دبیر كمیته اماكن گردشگری و ورزشی در ستاد ملی مدیریت كرونا ـ، در گفتگو با ایسنا، درباره اقدامات صورت گرفته برای محافظت از راهنمایان گردشگری، اظهار نمود: همزمان با سایر تاسیسات گردشگری، پیگیر وضعیت راهنمایان تور بوده ایم؛ با علم به شرایطی كه از نیمه دوم سال به آنها تحمیل شده و اغلب بیكار و یا كم كار شده اند. هیچگاه آنها از قلم نیانداخته ایم و از حدود دو هفته پیش، پیش از اینكه چنین نامه ها و یا پیشنهادهایی عرضه شود، وضعیت معیشت و اشتغال راهنمایان تور، همزمان با سایر بخش های گردشگری در ستاد ملی مدیریت كرونا و كمیته های مربوطه پیگیری و طرح هایی هم پیشنهاد شد.
او توضیح داد: مسئله راهنمایان تور متفاوت از سایر تشكل های گردشگری همچون آژانس ها و هتل ها است؛ ما با یكسری خلاء قانونی در ارتباط با شغل راهنمایان تور، مواجهیم كه البته درحال رفع آن هستیم. از طرفی تسهیلات اختصاص یافته به تاسیسات گردشگری، هرچند كه كوچك است، شامل حال راهنمایان گردشگری نمی گردد، ازاین رو تسهیلات دیگری را برای این گروه كه در دسته مشاغل فاقد درآمد ثابت قرار دارند، پیگیر شده ایم.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به اولویت های كشور در شرایط حاضر كه بطور قطع كمك های نقدی را به بخش سلامت و درمان اختصاص می دهد، انتظار تخصیص منابع نقدی به این بخش وجود ندارد اما در نشست كمیته آثار اقتصادی كرونا در ستاد ملی مدیریت كرونا، پیشنهاد اختصاص وام كم بهره به راهنمایان گردشگری عنوان شد كه آقای نهاوندیان ـ رئیس آن كمیته ـ و سایر اعضا با آن موافقت كردند.
معاون گردشگری اظهار داشت: هنوز روی مبلغ وام به توافق نرسیده ایم، هرچند پیشنهادهایی در آن كمیته مطرح شده اما رقم وام ناچیز بود و مورد تایید ما قرار نگرفت، پیگیر تسهیلات و امتیازهای بیشتر و منطقی تری هستیم. به هر حال ما با گروهی از مشاغل مواجهیم كه بیشتر از 6 ماه است معیشت و اشتغالشان تحت تأثیر تحولات و حوادث كشور قرار گرفته و با شیوع كرونا هم رسما بیكار شده اند و بیمه هم ندارند. كمیته آثار اقتصادی كرونا هم با دریافت گزارش هایی از وضعیت راهنمایان گردشگری، برای اختصاص تسهیلات بیشتر، متقاعد شده و همراه می باشد.
وی ادامه داد: نامه ای از جانب وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به رئیس كمیته آثار اقتصادی كرونا (نهاوندیان) فرستاده ایم و امیدواریم علاوه بر تخصیص وام كم بهره، با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و بلاعوض به راهنماهای تك شغل هم موافقت كنند. در صورت تایید باید این راهنماها را شناسایی و معرفی نماییم.
تیموری درباره تسهیلات مربوط به بیمه كارفرمایی راهنمایان هم اظهار داشت: تعداد كمی از راهنمایان از امتیاز بیمه بهره مند هستند كه امكان امهال بیمه كارفرمایی به مدت سه ماه برای همه مشاغل گردشگری همچون آنها فراهم گشته است و تشكل مربوطه می تواند برای معرفی اعضاء به اداره كار و بهره مندی از این مزیت، پیگیر باشد.1398/12/28
23:34:19
5.0 / 5
3660
تگهای خبر: آژانس , جامعه , خانه , كارفرما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات