كاهش اتلاف انرژی در خانه های قدیمی با عایق های نانویی

كاهش اتلاف انرژی در خانه های قدیمی با عایق های نانویی

پلات: پژوهشگران یكی از شركت ها با استفاده از فناوری نانو، عایق های حرارتی را به بازار معرفی كردند كه علاوه بر كاربرد در صنایع امكان كاهش اتلاف انرژی در ساختمان های مسكونی قدیمی را فراهم نموده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، یكی از شركت های فعال در حوزه نانو جهت تولید انواع محصولات بر اساس آیروژل های نانومتخلخل با بهترین كیفیت تاسیس شد و در این راستا موفق شد تمامی دانش فنی تولید شامل طراحی و ساخت تجهیزات، فرمولاسیون ویژه محصولات، راه اندازی خط تولید، توسعه محصولات جدید را توسط اعضای متخصص توسعه داده و بومی سازی كند.
آئروژل ها جامدات نانومتخلخل با تخلخل هایی در ابعاد ۲ تا ۵۰ نانومتر هستند و بیش از ۹۷ درصد تخلخل دارند كه با هوا پر شده است. آئروژل ها كه به صورت فوق آب گریز تولید می شوند، كاملا زیست سازگار بوده و صدمه ای به محیط زیست وارد نمی كنند.
پژوهشگران این شركت با استفاده از آئروژل ها، عایق حرارتی تولید كردند كه ضخامت بسیار كمی دارد و می توان از آن برای عایق كاری لوله ها با دمای بالا استفاده كرد، به شكلی كه ایزولاسیون با استفاده از عایق های ساخته شده با این آئروژل ها می تواند اختلاف حرارتی بالایی میان داخل لوله و خارج آن ایجاد كند. این عایق ها قابلیت استفاده از دمای منفی ۲۰۰ درجه سلسیوس تا مثبت ۶۵۰ درجه سلسیوس را به صورت پیوسته دارند.
این عایق ها كاملاً به صورت آب گریز هستند به این معنا كه رطوبت و آب به هیچ عنوان تاثیری بر روی كارآیی آن ندارند؛ این در حالیست كه عایق پشم شیشه و یا پشم سنگ این خاصیت را ندارند و در اثر برخورد رطوبت موجب خوردگی سطح زیر عایق می شوند.
این عایق ها همین طور استواری بسیار بالایی دارند، بطوریكه با عبور از روی آن، هیچ گونه فشردگی در آن ایجاد نمی گردد. علاوه بر این، به سبب ساختار نانومتری، این عایق ها از طول عمر بالایی نیز برخوردار می باشند. این عایق ها كاملاً ضدحریق هستند و تا دمای ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سیلسیوس را تا مدت زمان چندین دقیقه تحمل می كنند، بطوریكه به سطح زیر عایق نیز صدمه ای وارد نخواهد شد.
آیروژل ها كاملا نسوز بوده و در تماس با شعله مستقیم، دود یا مواد سمی تولید نمی كنند؛ بدین جهت از آن برای تولید "بلنكت های آیروژل" بعنوان عایق استفاده می شود، چون تا دمای حدود ۱۳۰۰ درجه سلسیوس نسوز بوده و پس از چند ساعت تحمل، با رسیدن به این دما ذوب می شوند.
عایق های نانوساختار این شركت نسل جدیدی از عایق های حرارتی است كه با كمك نانوتكنولوژی وارد عرصه رقابت با عایق های حرارتی رایج شده اند. عایق های نانوساختار از مواد جامد با تخلخل بسیار زیاد تشكیل شده اند و وجود ساختار نانویی سبب شده تا این نوع مواد خصوصیات بسیار متنوعی را به صورت یك جا داشته باشند و الان از طرف خیلی از صنایع مورد توجه و استقبال قرار گیرد، به شكلی كه خیلی از صنایع بزرگ در حال استفاده از آن در حجم انبوه هستند كه همچون مهمترین بخش هایی كه عایق های نانوساختار استفاده كردند، بخش ساختمان و صنایع نفت و گاز است. به خصوص اینكه عایق نانوساختار قابلیت استفاده در خانه های قدیمی و از پیش ساخته شده را دارد.
استفاده از عایق نانوساختار در ضخامت ۴ تا ۶ میلیمتری سبب كاهش اتلاف حرارت از ۴۴ تا ۵۵ درصد در ساختمان می شود.
منبع:

1399/01/17
23:47:09
5.0 / 5
3368
تگهای خبر: تخصص , تولید , خانه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پلات