دبیر كل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران:

هزینه معیشت كارگران از ۴ و نه دهم میلیون تومان گذشته است

هزینه معیشت كارگران از ۴ و نه دهم میلیون تومان گذشته است

پلات: دبیر كل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران اظهار داشت: حتی اگر افزایش ۳۳ درصدی حقوق كارگران و رسیدن آن به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را هم بپذیریم، هزینه معیشت خانوارهای كارگری از مرز چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان ِسال گذشته بیشتر شده و با مصوبه شورایعالی كار عملا شكاف بین حداقل مزد و حداقل معیشت كارگران پر نشده است.


هادی ابوی در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی مصوبه دستمزد شورایعالی كار اظهاركرد: حداقل مزد كارگران پارسال یك میلیون و ۵۱۷ هزار تومان بود كه سال جاری با افزایش ۲۱ درصدی در شورایعالی كار به یك میلیون و ۸۳۵ هزار تومان رسید؛ ازاین رو رقم دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی كه به آن اشاره می شود، در كف مزد اتفاق نیفتاده است؛ اما هر آن چیزی كه متاثر از افزایش مزد است، محاسبه شده و در واقع با اضافه كردن بن خواربار، حق مسكن، سنوات كارگری و حق اولاد به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

بیش از ۷۰ درصد كارگران حداقل بگیرند
وی افزود: اما این افزایش دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در بخش كارگران با سابقه و دارای اولاد است و بیشتر از ۷۰ درصد كارگران حداقل بگیرند و در حالت خوشبینانه اگر كارفرمایان بن خواربار ۴۰۰ هزار تومانی و حق مسكن ۱۰۰ هزار تومانی را به آنها بپردازند باز هم كل دریافتی آنها به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نمی رسد.
این مقام مسئول كارگری خاطرنشان كرد: آنچه درمورد افزایش ۱۰۰ هزار تومانی حق مسكن كارگران اعلام شده هم باید به تصویب هیات وزیران برسد و حداقل شش ماه طول می كشد تا مصوبه كمك هزینه مسكن از تصویب بگذرد تا در حقوق كارگران لحاظ شود.

هزینه معیشت كارگران از مرز ۴.۹ میلیون تومان گذشته است
ابوی با اشاره به افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل مزد كارگران در سال گذشته، اظهار داشت: در حالیكه هزینه سبد معیشت خانوارهای كارگری سال ۱۳۹۷ حدود سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین شده بود، حداقل مزد كارگران را ۳۶.۵ درصد بالا بردیم ولی با وجود آنكه كمیته دستمزد شورایعالی كار بهمن ماه سال قبل بعد از صرف ساعت ها وقت و كار كارشناسی، هزینه ماهانه سبد معیشت كارگران را چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان اعلام كرد، حداقل مزد كارگران را سال جاری ۲۱ درصد تصویب كردیم.
به قول دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران، حتی اگر افزایش ۳۳ درصدی حقوق كارگران و رسیدن آن به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را هم بپذیریم، هزینه معیشت خانوارهای كارگری سال جاری از مرز چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان گذشته و با مصوبه شورایعالی كار عملا شكاف بین حداقل مزد و حداقل معیشت كارگران پر نشده است.

تاكید قانون كار بر تعیین حداقل دستمزد كارگران
وی با اشاره به اینكه قانون كار بر حداقل ها تاكید دارد و افزایش دستمزدی كه در آن تاكید شده باید روی كف مزد اتفاق بیفتد، اظهار داشت: در ماده ۴۱ قانون كار گفته نشده حقوق كارگری كه چند فرزند دارد بیشتر شود و كارگری كه مجرد است یا فرزندی ندارد، افزایش نیابد؛ بر مبنای ماده ۴۱ قانون كار، شورایعالی كار موظف است همه ساله میزان حداقل دستمزد كارگران در نقاط مختلف كشور یا صنایع مختلف را تعیین كند و طبق تبصره این ماده، كارفرمایان موظفند به هیچ كارگری كمتر از حداقل مزد تعیین شده جدید نپردازند؛ بنابراین اگر كارفرمایان در قانون ایرادی می بینند می توانند با همكاری وزارت كار آنرا اصلاح كنند.

درخواست نمایندگان مجلس برای بازبینی مصوبه مزد
این مقام مسئول كارگری در عین حال به انتقادهایی كه نسبت به مصوبه دستمزد شورایعالی كار مطرح می شود، اشاره و تصریح كرد: جامعه كارگری طی روزهای گذشته پیگیر مصوبه دستمزد بود؛ حتی برخی از نمایندگان مجلس هم از وزارت كار خواستند تا مصوبه بازبینی شود و طرح سوال داشتند كه چرا به این شیوه و بدون اجماع نمایندگان كارگری حداقل مزد به تصویب رسید. باوجود آنكه جامعه كارگری در فاصله بین نوروز تا شب نیمه شعبان كه مصوبه دستمزد به تصویب رسید چشم انتظار رقم مزد بود ولی عیدی خوبی به كارگران ندادیم. اگر قرار بود همان صورتجلسه ای كه ۲۹ اسفند سال قبل نوشته شد را به تصویب برسانیم، چرا تعیین دستمزد كارگران را به سال جدید موكول كردیم؟

دستمزد در حوزه معاونت روابط كار است
ابوی افزود: با وجود اظهارنظرهای بسیاری كه از جانب نمایندگان، كارشناسان و مسؤلان شاهد بودیم، توقع این بود كه به جای معاون اقتصادی و معاون رفاه وزارت كار، معاونت روابط كار در موضع دفاع از حقوق كارگران اعلام نظر می كرد، چونكه اساسا تعیین دستمزد در حوزه روابط كار است و صرف نظر از عنوان دولتی، ایشان سبقه كارگری دارد و از بدنه جامعه كارگری است.

احتمال بازبینی مزد با عنایت به عدم ابلاغ بخشنامه دستمزد
دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران در انتها اظهار داشت: مصوبه دستمزد سال ۱۳۹۹ برخلاف سال های قبل كه بلافاصله ابلاغ و اجرا می شد، هنوز ابلاغ نشده و این احتمال كه مزد كارگران برای سال ۱۳۹۹ بازبینی شود، وجود دارد.1399/01/25
16:25:14
5.0 / 5
3279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پلات