تفاهمنامه همكاری ریلی ایران و افغانستان پس از دو سال به مجلس رفت

تفاهمنامه همكاری ریلی ایران و افغانستان پس از دو سال به مجلس رفت

به گزارش پلات لایحه توافقنامه همكاریهای ایران و افغانستان در بخش راه آهن كه مرداد ۹۶ به امضای مدیران عامل راه آهن دو كشور رسیده بود، امروز به مجلس تقدیم شد.به گزارش پلات به نقل از مهر، هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، تفاهم نامه همكاریهای ریلی ایران و افغانستان را به در ۱۹ فروردین سال جاری به تصویب رساند و این لایحه را برای طی مراحل قانونی، به مجلس شورای اسلامی تقدیم كرد.
در مقدمه توجیهی این لایحه كه به امضای رئیس جمهور و وزرای راه و شهرسازی و امور خارجه رسیده، بر اهمیت حمل كالا و مسافر میان دو كشور ایران و افغانستان با حمل و نقل ریلی با هدف تقویت روابط اقتصادی طرفین، تاكید شده است.
گفتنی است تفاهمنامه مذكور در ۱ مرداد ۹۶ با حضور سعید محمدزاده مدیرعامل سابق شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و محمدیما شمس رئیس راه آهن افغانستان در تهران به امضا رسیده بود.
در حال حاضر تنها راه ارتباطی ریلی ایران و افغانستان، راه آهن خواف-هرات است كه هنوز به مراحل پایانی نرسیده است. این خط آهن ۱۳۹ كیلومتری قرار بود در ۴ فاز ساخته شود كه تا كنون ۳ فاز آن تكمیل شده اما فاز چهارم (حد فاصل شمتیغ تا هرات) را كه قرار بود افغان ها بسازند، ساخته نشده است. اخیراً افغان ها توانسته اند كمك بلاعوض از دولت ایتالیا برای راه اندازی این مسیر دریافت نمایند.1399/02/03
13:38:46
5.0 / 5
2997
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پلات