پیشنهاد نماینده كارفرمایان در شورای عالی كار:

اختصاص كمك های نقدی و غیرنقدی دولت به كارگران

اختصاص كمك های نقدی و غیرنقدی دولت به كارگران

به گزارش پلات نماینده كارفرمایان در شورایعالی كار با اشاره به برگزاری نشست امروز شورایعالی كار پیشنهاد كرد: دولت برای كارگران و قشرهای صدمه پذیر جامعه كمكهای نقدی و غیر نقدی در نظر بگیرد تا هم فشار زندگی بر كارگران كمتر شود و هم بنگاهها و واحدهای كوچك و متوسط قادر به ادامه حیات و حفظ اشتغال موجود باشند.


اصغر آهنی ها در گفتگو با ایسنا، درباره جلسه عصر امروز شورایعالی کار که به مبحث تعیین حق مسکن کارگران می پردازد، اظهار داشت: با اینکه هنوز از جزئیات دستور جلسه و مباحث آن به صورت کامل آگاه نیستیم و استدلال ها را نشنیده ایم ولی بعنوان نمایندگان بخش کارفرمایی نگاه های تشکیلاتی که در آنجا حضور دارند بیان کرده و بر مبنای جلسه اعلام نظر خواهیم کرد.
وی افزود: هم اکنون بخشهای مختلفی در اقتصاد هستند که صنوف همچون این بخشها به حساب می آید و معتقدم برای آنکه حرکت صحیح و درستی صورت گیرد و به نتیجه برسیم باید قبول نماییم که بسیاری از بنگاهها و صنوف هم اکنون تعطیلند و متحمل خسارات شده اند.
نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار، با اشاره به اینکه تنها بخش خوراکی ها بیشترین گردش را داشته و مابقی بخشها هنوز با رکود نسبی مواجهند، اضافه کرد: شاید بخش مربوط به صنایع غذایی بیشتر حرکت داشته ولی خیلی از واحدهای کوچک و متوسط هستند که تاب آوری کمتری دارند و تعداد آنها از صنوف بیشتر است که در این بخش با عنایت به رکود نسبی در داخل خصوصا خارج کشور، بحث صادرات حدودا متوقف یا خیلی کم شده است در حالیکه صنایع تبدیلی و بزرگ که تأمین کننده مواد اولیه در بازارهای داخلی هستند با قیمتها به نحوی بازی می کنند که می توانند قیمتهایشان را متناسب با افزایش هزینه ها بالا برند ولی لایه های پایینی با عنایت به عرضه و تقاضا و رکود نبسی حاکم بر اقتصاد، قدرت افزایش هزینه روی قیمتهای خویش را ندارند.
آهنی ها خاطرنشان کرد: خیلی از بخشهای کارفرمایی در مکاتبات و نامه نگاری های مستقیم خود ابراز کرده اند که توان پرداخت بیشتر دستمزدها را ندارند، حتی شرایط فعلی هم صدمه جدی وارد کرده است اما از آن طرف بخشهای کارگری هم بعنوان ضلع دیگر شرکای اجتماعی برای ما اهمیت دارند و با عنایت به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و بحران کرونا، آنها هم شرایط سخت زندگی را می گذرانند.
نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار به منظور حفظ اشتغال بنگاهها و قدرت معیشت کارگران پیشنهاد کرد: دولت به صورت هدفمند برای قشرهای صدمه پذیر جامعه که قدرت معیشت آنها پایین است کمکهای نقدی و غیر نقدی در نظر بگیرد تا از این طریق هم فشار بر صنایع و بنگاهها که صدمه جدی دیده اند کمتر شود و بتوانند ادامه حیات دهند و هم فشار زندگی بر کارگران و قشرهای صدمه پذیر کمتر شود.
وی تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد، آرام آرام بستری ایجاد می شود که هم اشتغالزایی تداوم یابد و ریزش نیروهای کار کمتر شود و هم هزینه سنگین از محل ریزش نیروها از راه بیمه بیکاری و مردم به تأمین اجتماعی تحمیل نشود.
آهنی ها اظهار داشت: در صورتیکه این حرکت دنبال نشود و همه بار را به دوش کارگر و کارفرما بیندازیم بطور قطع آسیبهایش دامن کارگر و کارفرما و دولت را خواهد گرفت بنابراین سفارش من این است که شرایطی را مهیا نماییم تا اقشار ضعیف و کسانی که صدمه پذیرند و وظیفه کمک به آنها را داریم با مساعدت و همیاری دولت مورد حمایت قرار گیرند تا از این دوران بگذریم.
به قول نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار، دولت و مجلس می توانند با اختصاص بودجه هایی برای کارگران که زندگی شکننده ای دارند به کمک بیایند و در چنین بحرانهایی تحمیل هزینه ها بر مردم را کاهش دهند.
وی با اشاره به اینکه بحران کرونا در همه کشورها خویش را نشان داده و اثرگذار بوده است، ابراز امیدواری کرد: با مساعدت دولت و مسؤلان و نگاه مثبت به این موضوع، از بحران موجود خارج شویم چون که هنوز در داخل بحران کرونا هستیم و از آن خارج نشده ایم.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، نشست شورایعالی کار با مبحث تعیین حق مسکن کارگران، عصر امروز با حضور وزیر کار و نمایندگان کارفرمایی و کارگری برگزار می گردد. شورایعالی کار در نشست بیستم فروردین ماه که به تصویب افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران منجر گردید، مصوبه ای در مورد حق مسکن کارگران نداشت و بر همین مبنا در نشست امروز شورا به مبحث تعیین حق مسکن سال ۱۳۹۹ کارگران پرداخته خواهد شد.
هم اکنون کمک هزینه مسکن کارگران ۱۰۰ هزار تومان است و حق مسکن تنها آیتم بسته مزد کارگران است که باید به تصویب هیات وزیران برسد.1399/03/18
14:32:19
5.0 / 5
2773
تگهای خبر: جامعه , جت , دستمزد , كارفرما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پلات