بررسی مسائل حوزه راه در مجلس

وزیر راه در پاسخ به نمایندگان: تا آبان سال جاری مسكن مهر نیمه تمام نداریم

وزیر راه در پاسخ به نمایندگان: تا آبان سال جاری مسكن مهر نیمه تمام نداریم

به گزارش پلات وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تا آبان ماه سال جاری هیچ مسكن مهر نیمه تمام نخواهیم داشت.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، محمد اسلامی در جلسه علنی بامداد امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و درجریان بررسی مسائل حوزه راه در پارلمان اظهار نمود: از اواخر دهه ۷۰ پروژه های بازسازی بافت فرسوده در دست اقدام است و حدود ۹۵۶ هزار و ۶۹۴ واحد در بافت های فرسوده نوسازی شده است. ما در همه محلات جامعه هدف فراخوان دادیم و تسهیلاتی با یارانه در نظر گرفتیم و خدمات برقرار است امروز هم ۴۵ هزار واحد را در دستور کار داریم که ان شاءالله آنها را توسعه خواهیم داد.
وی افزود: درباب خدمات زیر بنایی و همین طور حاشیه نشینی در چند استان پر ظرفیت بنیاد مسکن هم مستقر شده که مبادرت به شناسایی بازسازی و نوسازی خواهدنمود تا حاشیه نشینی حذف شود.
وی با اشاره به طراحی و رونمایی از سامانه جامع املاک و اسکان اشاره کرد: این سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی است و ستاندن مالیات از خانه های خالی به زودی صورت خواهد گرفت.
اسلامی با اشاره به وجود ۱۷ هزار مسکن مهر فاقد متقاضی در خوزستان اشاره کرد: ما تمامی پروژه های مسکن مهر منهای آنهایی که مشکل قضایی داشتند را تعیین تکلیف کردیم و ۶۷ هزار واحد مسکن در مرحله فونداسیون و اسکلت بود که روی آنها کار کردیم و حداکثر تا آبان، مسکن مهر نیمه تمام نخواهیم داشت به استثنای مواردی که پرونده قضایی دارد و از حوزه ماموریت ما خارج است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حمل و نقل ریلی در کشور اظهار نمود: تا سال قبل روزانه حداکثر ۵۳ واگن در بندر امام بارگیری می کردند که حالا این میزان به ۱۱۰ واگن رسیده و در بندر عباس از ۴۵ به ۹۹ واگن رسیده است که این موجب ایمنی، صرفه اقتصادی و صرفه جویی در انرژی خواهد شد.
اسلامی با اشاره به پیاده سازی برنامه جامع مسکن اشاره کرد: ثبت نام صورت گرفته در برنامه اقدام ملی، اقدام و عمل ماست یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند که از این میان ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط هستند ما در بحث مسکن مهر وظیفه داریم طبق قانون اساسی وظایف ذاتی وزارت راه زمینه خانه دار شدن مردم را فراهم نماییم در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر بنیاد مسکن هم دراین زمینه فعالیت می نمایند.
وی افزود: به رغم همه تنگناها زمین مورد نیاز را برای طرح اقدام ملی عرضه کردیم، پروژه ها شروع شده و در شهرهای کوچک و متوسط به صورت گروهی و در شهرهای خیلی کوچک به صورت فردی در اختیار مردم قرار می دهیم. این جزو سیاست های قاطع ماست که آنرا دنبال می نماییم و لحظه ای از آن کوتاه نخواهیم ماند.
اسلامی با اشاره به افزایش نرخ مقاوم سازی از ۷ درصد به ۵۰ درصد توسط بنیاد مسکن اظهار داشت: هر چقدر مردم روستا استقبال و مشارکت کنند، از فرسودگی و ناپایداری ها رها می شویم. خانه های بازسازی شده در زلزله های اخیر هم موجب کاهش تلفات بوده و امیدواریم این وضعیت ادامه یابد.
وزیر راه با اشاره به کاهش میزان قیر دریافتی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ به میزان یک هفتم اظهار داشت: ما ۴۲ هزارمیلیارد تومان قرارداد فعال در پروژه های نیمه تمام داریم و ۶ هزار میلیارد تومان بودجه انواع راه است بااینکه یک سری راه ها طولانی شده اما اهتمام و تعهد داریم و مطمئن هستیم در تعامل با نمایندگان می توانیم اقدامات موثری دراین زمینه انجام دهیم تا نیاز مردم نیز برطرف شود.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، قبل از اظهارات وزیر راه، نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی که اداره جلسه علنی را برعهده داشت از اسلامی خواست درباره گسترش حاشیه نشینی در شهرها، موارد خانه های خالی، اتمام مسکن مهر، گرانی مسکن و اجاره بها، عدم نظارت بر قیمت خدمات حوزه حمل و نقل و قیر رایگان توضیحاتی را به نمایندگان ارائه نمایند.
وی همین طور اظهار داشت که برخی مطالب مورد نظر نمایندگان مربوط به مسائل منطقه ای است که تقدیم وزیر می شود تا پاسخ آنها داده شود.
نیکزاد همین طور از وزیر راه خواست که به احترام زوار امام حسین (ع) راه ایلام به کربلا را تکمیل کند.
منبع:

1399/03/21
21:01:09
5.0 / 5
2688
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات