چرا تركیه مرز هوایی با ایران را باز نمی كند؟

چرا تركیه مرز هوایی با ایران را باز نمی كند؟

پلات: تركیه شنبه گذشته مجوز همه پروازها از تهران را باطل كرد. اعلام گردید این تصمیم به دستور وزارت حمل و نقل و وزارت بهداشت تركیه گرفته شده است. حالا شركت هواپیمایی تركیه در نامه جدیدی به آژانس های مسافرتی ایران اطلاع داده علت توقف پروازها بین دو كشور، در ادامه شیوع كرونا بوده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ترکیه از اسفندماه ۹۸ همزمان با تایید سرایت ویروس کرونا به ایران، تمام مرزهای مشترک را بست. اواخر خردادماه که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه رفت، برای بازگشایی مرزهای زمینی و هوایی دو کشور گمانه زنی هایی شد تا این که روزنامه های ترکیه به نقل از وزیر امور خارجه این کشور نوشتند: مرز هوایی دو کشور از اول ماه اگوست برابر با ۱۱ مردادماه باز می شود. با این وجود شرکت های هواپیمایی ایرانی زودتر از آن موعد، یعنی از اوایل تیرماه بلیت فروشی را آغاز کردند و در اطلاعیه هایی هم اعلام نمودند این پروازها فقط برای شهروندان ترکیه، افراد دارای کارت اقامت و ویزای کار این کشور است. ترکیش ایرلاین هم اعلام نمود که پروازهای ترکیه به تهران از ۱۶ جولای (۲۶ تیرماه) از سر گرفته می شود، هرچند چندین بار این تاریخ را تغییر داد و هیچگاه پروازی را برقرار نکرد.
در همان روزها، حرمت الله رفیعی ـ رئیس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ تصریح کرد که مرزها برای مسافران و سفرهای توریستی باز نشده و اخطار داد که وضعیت بازگشایی مرز هوایی ایران و ترکیه قطعی نیست، چون که ایرلاین ترک تاکنون چندین بار تعلیق پروازهای این مسیر را تمدید کرده و تاریخ برقراری پروازها را تغییر داده است.
حدود دو هفته بعد، درحالی که برخی از شرکت های هواپیمایی ایرانی و یک شرکت هواپیمایی ترک درحال فروش بلیت در راه تهران ـ استانبول بودند، سخنگوی سازمان هواپیمایی (۲۰ تیرماه) اظهار داشت که تبلیغات انجام تور و اعزام گردشگر به ترکیه حقیقت ندارد و مسافران باید از صحت و سقم بلیتی که دریافت می کنند، آگاه باشند.
پس از آن (۲۱ تیرماه)، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از مردم خواست تا زمانی که به صورت رسمی و قطعی راه اندازی پروازهای خارجی اعلام نشده بلیت آنرا از سایت هایی که آنرا تبلیغ می کنند نخرند. مقصود اسعدی سامانی در ادامه آن اظهارات اظهار داشت که در گذشته که هواپیمایی ترکیه خرید بلیت برای مردم ایران را شروع کرده بود اخطار داده بودیم که مشخص نیست که این پروازها چه زمانی صورت گیرد و اینکه ایرلاین های خارجی بلیت بفروشند و امکان پرواز وجود نداشته باشد تنها حاصل آن این است که پول بلیت مردم را پیش خودشان نگه خواهند داشت.
انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی هم به این اظهارات واکنش نشان داد و اعلام نمود: آژانس های مسافرتی کار غیرقانونی نمی کنند. اگر مرز باز نیست، چرا پرواز را برقرار کرده اند؟ اگر مرز باز است و هواپیمایی ها بلیت می فروشند، چرا به آژانس ها ایراد می گیرند که بلیت پرواز و هتل فروخته اند!؟ پس مسافر از کجا باید این خدمات را بخرد؟ از طرفی مردمی که الان به ترکیه می روند قصد تفریح و آفتاب گرفتن در ساحل را ندارند و انگیزه ها بیشتر کاری و تجاری است.
یک هفته پس از این کنش ها و واکنش ها، ترکیه اعلام نمود که مجوز پروازها از ایران و افغانستان را لغو کرده است. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ۲۹ تیرماه اظهار داشت که شب قبلش، کشور ترکیه اعلام نموده که از ساعت صفر صبح امروز پروازهای ایران و افغانستان اجازه ورود به ترکیه را ندارند. برنامه ریزی شده بود که پروازهای ترکیش ایرلاین به شهرهای ما بیاید همینطور پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی به ترکیه صورت گیرد اما شب گذشته ترکیه با صدور این پیام، اجازه انجام پرواز از ایران و افغانستان به ترکیه را صادر نکرد.
همان روز دو شرکت هواپیمایی ایرانی که در این راه بلیت فروخته بودند به اطلاع مسافرانشان رساندند: «با توجه به اعمال محدودیت های جدید کشور ترکیه و بسته شدن مرزهای این کشور، پروازهای تهران-استانبول-تهران تا «اطلاع ثانوی» لغو شد. بر مبنای اعلام کشور ترکیه، این مورد بنا به دستور وزارت حمل و نقل و وزارت بهداشت ترکیه صادر گردیده است و هم اکنون مجوز پروازهای ایرانی به ترکیه کلاً لغو شد.»
گمانه زنی های غیر رسمی درباره علت لغو پروازهای تهران ـ استانبول زیاد است؛ از خبری که درباره عبور ۲۵ میلیون ایرانی از ویروس کرونا که در ۲۸ تیرماه اعلام گردید تا تشکیک در صدور مجوز پروازهای تهران ـ استانبول. با این وجود برخی از آژانس های ایرانی به ایسنا اطلاع داده اند که هواپیمایی ترکیه در نامه جدیدی، لغو ناگهانی این پروازها را بر گردن ویروس کرونا انداخته است. مقامات ترکیه تا کنون اظهارنظری در این رابطه نداشته اند. در نامه شرکت هواپیمایی ترکیه (ترکیش ایرلاین) هم نوشته شده است: «در ادامه شیوع کرونا، تمام پروازهای این شرکت از مبدا ایران تا تاریخ ۱۵ اگوست ۲۰۲۰ برابر با ۲۵ مردادماه کنسل است.»
این آژانس ها برای حفظ منافع کاری، به رقم بدهی شرکت های هواپیمایی در ماه های گذشته اشاره دقیق نمی کنند اما می گویند این شرکت هواپیمایی ترک و یکی از ایرلاین های ایرانی هنوز بدهی بلیت های کنسل شده در ماه های گذشته را کامل نداده اند، یک بدهی جدید بالا آورده اند و مردم را بار دیگر سرگردان کرده اند.
آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه نشان می دهد: ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰، قبل از مسدود شدن مرزهای دو کشور به دنبال شیوع کرونا، جزء پنج کشور نخست بود که بیشترین تعداد توریست را در ترکیه داشتند. دولت ترکیه از اول ماه جولای (۱۱ تیر)، مرزهای خویش را به روی برخی از کشورها که ویروس کرونا را کنترل کرده اند، باز کرد، اما هنوز مرز هوایی و زمینی ایران و ترکیه بسته است و دسترسی به دو کشور از راه پروازهای قطر امکان پذیر است.
منبع:

1399/05/03
20:40:46
5.0 / 5
2478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پلات