معاون گردشگری خبر داد:

مرجع صدور مجوز آژانس های مسافرتی و هواپیمایی یكی شد

مرجع صدور مجوز آژانس های مسافرتی و هواپیمایی یكی شد

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی از یكی شدن مرجع صدور مجوزهای دفاتر خدمات مسافرتی (بند ب) و صدور بلیت (بند الف)، آگاهی داد كه تا قبل از این سازمان هواپیمایی مرجع صدور مجوز بند الف یا صدور بلیت بوده است.


به گزارش پلات به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری اظهار داشت: با تعریف «پنجره واحد» در روند اصلاح «آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی ـ جهانگردی و زیارتی»، صدور مجوز راه اندازی دفتر خدمات مسافرتی یا بند (ب) و نیز صدور بلیت یا بند (الف) بوسیله وزارت گردشگری انجام خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در موضوع بازبینی و اصلاح «آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی ـ جهانگردی و زیارتی» مصوب 1380/3/27 هیات وزیران دو تغییر اصلی و بنیادی مد نظر قرار گرفته است.
وی در تشریح تغییرات اعمال شده، اظهار نمود: نخست اصلاح و به روزرسانی مصوبه دولت از حیث تخصصی به نحوی که بخشنامه جدید جوابگوی نیازهای امروز و آینده صنعت گردشگری در زمینه برقراری ارتباط میان ارائه کنندگان و استفاده کنندگان خدمات گردشگری باشد و انواع خدمات شامل موضوعی و شکلی را در بستر حقیقی یا مجازی شامل شود. دومین تغییر اصلاح بخشنامه مذکور با رویکرد ایجاد هماهنگی بیش از پیش میان متولیان اجزای مختلف خدمات سفر، تسهیل و کاهش بروکراسی و فرآیندهای مالی و اداری برای فعالان این حوزه را شامل می شود.
معاون گردشگری افزود: نظر به اینکه برای فعالیت یک دفتر خدمات مسافرتی سه بند، شامل صدور مجوز فعالیت یا بند (ب)، صدور بلیت یا بند (الف) و صدور مجوز فعالیت تورهای زیارتی یا بند (پ) از سه ارگان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان هواپیمایی و سازمان حج و زیارت مورد نیاز است؛ پس تصمیم بر آن شد تا بمنظور تسهیل گری و تسریع در صدور مجوزهای مورد نیاز، موضوع ادغام مجوزها در هیات مقررات زدایی کسب و کارهای گردشگری که ذیل وزارت اقتصاد و دارایی فعال است مطرح و مصوب شد با تعریف «پنجره واحد خدمات»، مرجع اصلی صدور مجوزهای لازم برای فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپرده شود.
وی با اعلان اینکه موضوع ادغام صدور مجوزهای لازم برای فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی بعنوان یکی از اصلی ترین بخش ها در پروسه اصلاح «آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی ـ جهانگردی و زیارتی» لحاظ خواهد شد، اظهار داشت: بررسی روند فعالیت کشورهای موفق و پیشتاز در عرصه گردشگری نشان از تعریف فرآیندهای کوتاه و سریع برای حضور فعالین و علاقه مندان به این حوزه دارد و کلیه قوانین موجود در امتداد انجام فعالیت ها در کوتاه ترین زمان ممکن بدون موازی کاری و پروتکل های اداری اضافی است.
تیموری با اعلان اینکه در پروسه اصلاح این بخشنامه به موازات استفاده از نقطه نظرات همه ذینفعان از تجربه موفق کشورهای مختلف هم استفاده می شود، اظهار نمود: تلاش نهایی در چشم انداز تعریف شده ایجاد بستر قانونی و تخصصی مناسب برای فعالیت نظام مند کلیه فعالان گردشگری کشور است تا با تسهیل پروسه اجرایی، علمی و حرفه ای کردن بیش از پیش مقررات انگیزه بیشتر برای فعالین و سرمایه گذاران صنعت گردشگری کشور ایجاد شود.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مدت ها پیش طرح ادغام صدور مجوز دفاتر خدمات مسافرتی، هوایی و زیارتی را پیگیری می کرد که با مقاومت سازمان های هواپیمایی و حج و زیارت برای انتقال این مسؤولیت، روبرو بود.1399/05/09
23:01:40
5.0 / 5
2289
تگهای خبر: آژانس , تخصص , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پلات