گسترش همكاری دانشگاه علم و صنعت با وزارت راه و شهرسازی

گسترش همكاری دانشگاه علم و صنعت با وزارت راه و شهرسازی

پلات: تفاهم نامه همكاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه و شهرسازی، در امتداد گسترش همكاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری به امضاء رسید.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، دکترجبارعلی ذاکری، رئیس دانشگاه علم وصنعت ایران در جلسه انعقاد این تفاهم نامه که با حضور دکتر قدرتی امیری رئیس دانشکده مهندسی عمران، دکتر یقینی رئیس دانشکده مهندسی راه آهن و دکتر شریعت مهیمنی رئیس مرکز تحقیقات ایمنی کاربردی دانشگاه و در سالن همایش وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه علم و صنعت ایران نخستین دانشگاهی است که برنامه راهبردی تدوین کرده و الان در حال تدوین پنجمین برنامه راهبردی خود بخصوص در حوزه های فناوری عصبی، ماهواره، کامپوزیت و حمل و نقل است.

وی ادامه داد: در دانشگاه علم و صنعت ایران، در دو سال قبل حوزه حمل و نقل، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و به جهت داشتن دانشکده های مهندسی عمران و راه آهن، گروه های آموزشی راه و ترابری و حمل و نقل، کارگروه لجستیک، مهندسی سواحل و بنادر، سازه های دریایی برآنیم تا این برنامه ها را همسو و هدفمند نماییم که گام اول، در پردیس حمل و نقل (از جمله هوایی و ریلی) برداشته شده است.

دکتر ذاکری در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه دانشگاه علم و صنعت ایران، جایگاه خوبی در سطح دانشگاه های دنیا دارد. در حوزه حمل و نقل در رتبه ۱۵۰-۱۰۰ جهان هستیم و در تلاشیم تا در سال های آینده این رتبه را ارتقاء دهیم. ما مرکز تحقیقات ایمنی را شکل دادیم، مطالعات خوبی را در حوزه حمل و نقل در دست اقدام داریم و با عنایت به این که همکاران دانشگاهی ما، ارتباط خوبی با مدیران حمل و نقل داشتند و برخی اساتید از مدیران اجرایی هستند، تعاملات خوبی در این عرصه صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه علم وصنعت ایران ابراز امیدواری کرد که هم افزایی خوبی بین معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه علم و صنعت ایران شکل گیرد.
وی ادامه داد: پیشنهاد می شود هر ۳ تا ۴ ماه، نشستی مشترک برگزار گردد تا به شکل مطلوب، این تعهدات عملیاتی شوند.

ذاکری تصریح کرد: تلاش ما در دانشگاه این است که هر تفاهم نامه و قراردادی که منعقد می شود، حتما اجرایی شود و دانشگاه علم و صنعت ایران، طی دو سال گذشته، رتبه اول را در اجرای تفاهم نامه ها از جانب وزارت علوم، تحقیقات ووفناوری داشته است.
سپس دکتر شریعت، رئیس مرکز تحقیقات ایمنی کاربردی دانشگاه علم وصنعت ایران، یکی از محورهای فعالیت دانشگاه را حمل و نقل عنوان نمود و اظهار داشت: با تجربه ای که داریم، دانشگاه مرکزی است که در حوزه حمل و نقل، تفاهم نامه هایی با سازمان های راهداری داشته و در تصمیم گیری ها، کمک های فکری هم به وزارتخانه و هم مجلس و دیگر نهادهای تصمیم گیر عرضه کرده است. همینطور برای نخستین بار، کل شبکه راه های کشور را ساخته ایم و در طرح جامع کشور حضور فعال داشتیم و این پتانسیل را داریم که هر سناریویی که مد نظر باشد را ارزیابی نماییم.

وی ادامه داد: در دانشگاه علم و صنعت ایران روی تکنولوژی های خاص، کارهای ویژه ای مانند ارزیابی داده های موبایل و همینطور ارزیابی و پیشبینی وضعیت ترافیک را انجام دادیم. در مدیریت بحران، ایمنی هم پتانسیل خوبی موجود داریم و آماده هستیم در زمان های مختلف، پاسخگو باشیم و نیازها را برآورده نماییم. این را هم متعهد می شویم که پس از انجام کار، در کنار کارفرما باشیم.

در ادامه این نشست، مهندس آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران را یک قطب علمی کاربردی در کشور دانست و از انعقاد این تفاهم نامه همکاری، ابراز شادمانی کرد.

وی با تاکید بر این که خوشبختانه رئیس این دانشگاه، هم شخصیت علمی و هم اجرایی در سطح کشور هستند، خاطرنشان کرد: باید نگاه ما به سیستم، مانند ساعت باشد که اگر بخشی از آن کار نکرد، باید شناسایی و اصلاح گردد.

آدم نژاد اضافه کرد: حمل و نقل از نظر من یعنی زندگی. هر جا تحرک باشد، زندگی وجود دارد.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، ضمن تاکید بر ضرورت توسعه حمل و نقل عمومی، خاطرنشان کرد: در حوزه ایمنی در کشور، به چند مبحث باید فکر نماییم. مثلاً در شهر تهران، احساس می شود خیابان ها فقط برای دارندگان خودرو طراحی شده و در آن، عابر پیاده و راحتی مردم دیده نشده است. در پروژه های جامع و توسعه ای هم کمتر راحتی مردم مورد توجه بوده است.

مهندس آدم نژاد اظهار داشت: در بخش تصادفات، متخصصانی که ترکیب تجربه و علم را داشته باشند، کم داریم. خروجی ترافیک، نشانگر بی نظمی تمام کارهایی است که انجام شده و لازم است با وجود کمک مردم، در بخش های مربوطه، جدی تر برنامه ریزی و اقدام گردد.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: یکی از مباحثی که اخیراً مشکل داریم، بحث سرعت در جاده هاست که در این حوزه متخصصانی در دولت و دانشگاه باید تربیت شوند. بخش های بیمه و صندوق های سرمایه گذاری هم می توانند از نظر مالی کمک کنند.

او در آخر اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی به خود می بالد که میزبان اساتید دانشگاهی است.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، در انتها این جلسه، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه و شهرسازی، توسط دکتر ذاکری و مهندس آدم نژاد، امضاء و تبادل شد.
مبحث این تفاهم نامه، گسترش همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری بین معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات و آزمایشگاه ترافیک دانشگاه علم و صنعت به منظور جلب مشارکت بیشتر اساتید، محققان و دانشجویان، گسترش همکاریهای خاص همچون بهره گیری از ظرفیت های نخبگان علمی، استفاده بهینه از ظرفیت های آموزشی، پژوهشی، فناوری و ایجاد ارتباط و هماهنگی طرفین از راه برگزاری دوره های آموزشی و همایش های تخصصی مشترک، تشکیل کارگروه های آموزشی تخصصی مشترک و انجام پروژه های مشترک تحقیقاتی در حوزه تخصصی مورد نیاز است.
منبع:

1399/05/23
11:53:13
5.0 / 5
2045
تگهای خبر: آموزش , بنادر , پروژه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پلات