قائم مقام وزیر راه و شهرسازی:

۱۰ هزار واحد مسكن مهر بخاطر همراهی نكردن بانك ها معطل مانده است

۱۰ هزار واحد مسكن مهر بخاطر همراهی نكردن بانك ها معطل مانده است

به گزارش پلات قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسكن مهر از تكمیل ۹۲ درصد واحدهای مسكن مهر كشور تابحال اطلاع داد و اظهار داشت: تكمیل ۱۰ هزار واحد هم به علت همراهی نكردن بانك ها، معطل مانده است.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر به تشریح آخرین وضعیت این طرح در کشور پرداخت و با بیان اینکه، مجموع واحدهای مسکن مهر کشور دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد است، اظهار داشت: ۵۵۰ هزار واحد از این تعداد، در چارچوب تفاهمنامه سه جانبه و ۵۴۰ هزار واحد هم توسط تعاونی های مسکن راه اندازی شده و یا در حال تکمیل است. همینطور ۲۶۰ هزار واحد در بافت های فرسوده و ۸۵۰ هزار واحد هم تحت عنوان طرح خودمالکی ساخته شده است.
تکمیل دو میلیون و ۴۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون
او اضافه کرد: از مجموع دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر کشور، تابحال دو میلیون و ۴۰ هزار واحد تکمیل شده است؛ حدود ۱۱۰ هزار واحد دارای معارض و در مراجع قضایی دارای پرونده است؛ برخی از واحدها هم فاقد متقاضی است که بخشی از آنها به دیگر طرح های مسکن انتقال داده می شوند. در این بخش با عنایت به محدودیت منابع مالی مسکن مهر، از فرصت بهره برده ایم و با انتقال این واحدها به طرح اقدام ملی مسکن، از منابع این طرح برای تکمیل واحدهای باقی مانده استفاده می نماییم.
خارج کردن واحدهای راکد از طرح مسکن مهر
مهرآبادی افزود: بخشی از واحدها هم راکد هستند و پیشرفت کمتر از ۳۰ درصد دارند؛ این واحدها را از طرح مسکن مهر خارج کرده ایم و از سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید خواسته ایم از منابع داخلی خود برای تکمیل این واحدها استفاده کنند یا عرصه و اعیان آنها را بفروشند؛ بخشی اندکی از واحدهای باقی مانده هم مربوط به واحدهایی است که به صورت خودمالک ساخته می شوند و در صورت نیاز این واحدها به تسهیلات دولتی از آنها حمایت خواهیم کرد.
مجموع واحدهای باقی مانده، ۵۵۰۰۰ واحد
او مجموع واحدهای باقی مانده مسکن مهر در کشور را حدود ۵۵ هزار واحد خواند و اظهار داشت: یکی از اشکالات عمده در تکمیل این واحدها، این است که جز بانک مسکن، سایر بانک ها که بر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار موظف به پرداخت تسهیلات برای تکمیل واحدها بوده اند، همراهی نمی کنند. بانکهای ملی، ملت، رفاه کارگران، تجارت و صادرات همچون بانک هایی هستند که وام متمم ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان را پرداخت نمی کنند؛ درصورتی که شورای پول و اعتبار، این مورد را تصویب و بانک ها را مکلف به پرداخت این تسهیلات کرده است.
۱۰ هزار واحد نیمه تمام به علت عدم همراهی بانک ها
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر عنوان کرد: حالا حدود ۱۰ هزار واحد مسکن مهر به علت همراهی نکردن بانکهای مورد اشاره، نیمه تمام هستند؛ التبه پیگیری های لازم را از راه بانک مرکزی انجام داده ایم و منتظر نتیجه هستیم. یک مشکل دیگر که در این واحدها با آن روبروییم مبحث ماده ۱۸۶ قانون مالیات های غیرمستقیم است که ۱۵ هزار واحد مسکن مهر را درگیر کرده است. در این خصوص هم پیگیری های لازم را انجام داده ایم و خواهان اعطای سه تا ۶ ماه زمان برای تکمیل این واحدها هستیم. بدون احتساب این واحدها، حدود ۵۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام در کشور داریم که میانگین پیشرفتشان ۸۰ درصد است؛ تابحال پرونده مسکن مهر در ۱۲ استان و ۱۰ شهر جدید کشور بسته شده است. بیشتر واحدهای نیمه تمام در استان های تهران(پردیس و پرند)، البرز(هشتگرد)، خوزستان، فارس و خراسان رضوی است. در سایر استان ها تعداد واحدهای باقی مانده ناچیز است. بطور قطع سال جاری واحدهای نیمه تمام مسکن مهر تکمیل می شود. بخش عمده این واحدها تا آخر آبان ماه به بهره برداری می رسد اما تحویل آنها، نیازمند همکاری دستگاه های مختلف همچون وزارت نیرو است. باید توجه داشت که ساخت واحد یک بخش از کار است و اصل مبحث تحویل واحد به مردم و مالکان است که نیازمند همراهی دستگاه های مختلف در تکمیل خدمات لازم است.
منبع:

1399/05/29
13:45:47
5.0 / 5
1718
تگهای خبر: خدمات , شهر , شهرسازی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پلات